Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Захариева - помощник
Здравейте! Харесахме си къща, още не сме я купили - собствениците събират документи тъй като не разбират много, а сами се опитват да направят нещата.Ще се купува с кредит.Къщата е с удостоверение за търпимост, в което пише, че е ПЖ = паянтова. Само че къщата е монолитна с гредоред на тавана, няма мазе.Има геодизическо заснемане, но и в него на скицата е отбелязано ПЖ. В удостоверението пише въз основа на какви документи се издава и "конструктивно становище с обследване на жилищна сграда". Собствениците не са правили такова. В общината даже не са и погледнали геодезическото заснемане макар да се изисква, скарали се на бабата че е дала пари на вятъра. Тъй като къщата не фигурира в нот. акт. (купен е двор, после се е строило), собствениците не са и търсили строителни книжа, а и са им казали че няма - има проблем с архива на цялото село,местен, изчезнал и едвам нот.акт са открили. Питането ми е в общините правят ли се конструктивни становища или не знам как да се изразя...просто хей така издават някакъв документ(административно заради годината) без да се задълбочават. Служителката, в този отдел на общината издал документа, не може да ми каже къде е конст.становище, а банката ми го иска. Сега ще чакаме колежката ѝ, която го е издала, да се появи на работа, та да се разплете кълбото.На скицата от общината, няма кадастър все още селото, забелязах че къщата до тази която искаме да купуваме, е приблизително от 80-те години и е монолитна, но другата до нея, която изглежда малко по-стара , може би от 70-те, на 2 етажа, и тя е ПЖ. Може би понеже не разбирам, оставам с впечатлението, че до определена година ги водят ПЖ.Заради короната сме замразили ходенето до общината. В данъчната декларация не пише каква е къщата, а за банката нямало тежест - било декларация, същото отношение банкат а има и за конст. нот.акт за къщата, издаден от нотариус с 2 свидетели. Стана много дълго, за което се извинявам. Благодаря на всички отзовали се.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не мога да чета дълги постове и не разбрах какво питате. Но за да се впише в НА къщата си е малко ходене по мъките, но не е невъзможно. Свидетелски декларации пред нотариус и още нещо, ще питам, скорто го правихме.
Вас ли ви притеснява ПЖ или банката? Щом никъде я няма, пробвайте да я впишете както ви харесва. Разликата на паянта-монолит е в стените, не в гредореда...
Захариева - помощник
Къщата е монолитна, а е записана като паянтова - банката се притеснява от това и няа да ми отпусне кредит. След като е монолитна как така в удостоверението от общината е описана като паянтова?
tsenkov - специалист
Предполагам заради данъците! Андрешковщина която може да им излезе скъпа!
LazarGanev - "Велик майстор"
нед мар 22, 2020 10:10 amn_a написа:
Щом никъде я няма, пробвайте да я впишете както ви харесва. Разликата на паянта-монолит е в стените, не в гредореда...
Да де, ама къщата е собственост на бабата, а тя трудно ще се навие и ще успее в такова начинание
Захариева - помощник
Към геодизическо заснемане има прикрепено удостоверение от нотариус, че е започнала процедура, с която се документира състоянието на търпимост на МАСИВНА ЖИЛИЩНА СГРАДА. Това също няма тежест за банката. Аз платих за оценка на къщата преди да сме сключили предварителен договор и не мога да разбера, защо банката няма основание да приеме оценката на лицензирания оценител, който самата банка ми избра. Ясно е, че оценителят не е инженер-конструктор, а може би трябва да е, но и без обследване се вижда, че къщата е масивна. Искат документ и това си е. А дали може да се изкара ново удостоверение, в което да пише, че е монолитна?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е ли по-лесно да пробваш и с друга банка?
Захариева - помощник
Мисля, че политиката на всички банки е такава, но не съм сигурна. Банката не играе срещу мен, правят компромиси, но явно с това не могат. Работя с нея по препоръка на банкер от висшия ешалон - връзкарка съм. Вие ме навеждате на мисълта да се обадя на покровителя и да му разкажа какво се случва. Благодаря Ви!
turbocharged - специалист
Защо не вземеш кредит само за парцела?
Захариева - помощник
Не ви разбирам.Ако имах пари щях да строя. Имам пари само за ремонт и като чета тук може и да не стигнат, защото покривът уж бил ремонтиран, неизвестно кога, а тече от стрехите сериозно. А съфорумецът, който исках да ми ремонтира покрива вече е в чужбина и доста ядове ще имам, но точно такава къща търсех и цената ме устройва.

Тема "Къща с удостоверение за търпимост - чуденки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: