• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
naster - майстор
Аз пък се надявах някой да ме разубеди примерно: "давай смело с лопатата в бъркалката с повечко цимент".
nautilus33 - майстор
ср юни 03, 2020 11:51 amschuldiner написа:
ср юни 03, 2020 9:49 amnaster написа:
... да пресея, за да мога да си прецизирам пропорциите.
Правилно, иначе отиде предимството на "домашния бетон" - точността на рецептата. А и количествата не могат да се изчислят вярно, когато са смесени. Примерно въпросните 600 кг 400 литра ли са, както е според обемното тегло, или 300, според 110-те кг цимент, които са предвидени?
В неговия случай, е така. но как стоят нещата ако примерно знаем колко точно материал ни трябва(филц/пясък) и като отидем да поръчваме да поискаме да сипят първо филца и след това пясъка, така ще се омешат до известна степен, тъй като пясъка трябва да премине до някъде през филца.
schuldiner - майстор
Като поръчваш, накарай ги да сипят пясъка и чакъла един ДО друг /едното отляво, другото отдясно/, а не един зад друг. Като ги изсипе самосвалът, смесването е минимално и ако ще пресяваш нещо, то ще е само това между двете купчини.
nautilus33 - майстор
Очертава се да изливам другата седмица. И да поитам за начина, по който ще го направя, тъй като сме само двама души. Бъркачката бърка по една количка готов материал, та на всеки 10мин. ще изсипвам по една количка(2-3 мин. за изсипване на материала и зареждане с нов, и около 5-7мин за разбъркване). С долната плоча процедирах така- слагах една дъска по цялата ширина на помещението(2м) и правех участък от около 50см по дългата страна(4м), след което заглаждах с мастара и местех дъската за нов участък. Беше малко по-хладно отколкото е сега(може би около 25 градуса), но дори и след 45-60мин бетонът от предходния участък все още не беше почнал да стяга и можеше да се заглажда и да зануля със следващия участък без проблем. Та, добре ли е този начин на изливане, защото за друг не се сещам.

И втори въпрос- ще мога да оливам плочата с вода първите 9 дена, след което ще отсъствам за 2 дена(10-ти и 11-ти ден от отливането). Проблем ли ще е това, защото ми бяха казали, че трябва да я оливам първите 21 дена, всеки ден.
шоп - майстор
пет юни 05, 2020 7:19 pmnautilus33 написа:

И втори въпрос- ще мога да оливам плочата с вода първите 9 дена, след което ще отсъствам за 2 дена(10-ти и 11-ти ден от отливането). Проблем ли ще е това, защото ми бяха казали, че трябва да я оливам първите 21 дена, всеки ден.
Ако покриеш плочата с найлон може и по-рядко да поливаш.
Virtex - майстор
Казвали са ми, че има нужда само в началото и то при необходимост (кофти терен, вземащ влагата, висока температура и т.н.).

След дадено време, когато процесите, свързани с водата са приключили в голяма степен надали има нужда от всекидневно поливане.
BLUEPUPIL - майстор
пет юни 21, 2019 1:33 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Грижи за отлетия бетон
BLUE-то отдавна знае едни работи за бетона, дето ги е понаучил, докато беше в странство. Сега тука в БГ, гледа други работи и не му харесват, ама е принуден да си трае и да си мълчи, щото всички се кланят на парата. Обаче, тука във форума има хора дето искат нещата с техните бетони да са ОК. Затова ще повдигнем завесата. Фокус на вниманието ни ще бъде недопускане на бързото изпарение на водата от отлетият бетон. Практиката е кофража на колоните и шайбите да се сваля след 24-48 часа. И после, някой ги полива с вода. Няма да влизам в подробности, това е по-добре от нищо, но не е добра практика. Най-добре е кофража да остане колкото е възможно по-дълго на колоните, върху откритата им част отгоре, да се поставят дървени стърготини, сено, слама, парцали и пр. Които периодично се мокрят. За плочата важи почти същото с допълнението, че може да се покрие с найлони, които се махат при поливане с вода и пак се разстилат. Прескачаме модерните методи и се спираме на мазилата за бетон. Измежду тях има и такива дето не вършат почти никаква работа. Тук проблема е уцелване на правилният момент. Твърде рано- размива се от водата в бетона. Твърде късно- абсорбира се в бетона, вместо да остане на повърхността. Сега дойде ред да хвърля бомбата като кажа, че изпарението на влагата от бетона трябва да се контролира поне до 28-мият ден и тогава бетона получава 95% якост от 100%-ната, която се постига след 180 дни с хубаво и непрекъснато овлажняване. При положение, че не е ограничена скоростта на изпарение на водата от бетона се получава 40% от якостта- 100%-ната, постигната след 180 дни. Сега тука някой да не вземе да обърка проектната якост на бетона на 28 ден с тази която давам тук за 180-тия ден при влажни условия. Та накрая всеки си решава какво иска, но винаги е за препоръчване като купувате бетони за къщи, да не са по-ниски от В25---В30(С 20/25---С 25/30), за всеки случай, да имате мегдан да губите якост и пак накрая нещата да „мязат“. В една друга тема спорихме дали къщата ще издяни 200 години, при проектни 50? Ако бетоните са на ниво (което у нас в полето на къщите, все още си е лукс), бет. покритие на армировката е богато, сеченията са големи и неутрализират негативното влияние на провисването и най-вече основите и фасадите са защитени от неблагоприятното влияния на влагата, то 100 години не ви мърдат, преди да почнете да заздравявате и укрепвате.

Прикачен файл:
008.jpg
008.jpg (33.22 KиБ) Видяна 1348 пъти
nautilus33 - майстор
Ами ще си оливам тогава поне месец, и дано тия два дена когато отсъствам да не окажат ефект. Имам още едно питане(малко множко станаха, но искам да е както трябва). Днес сложих 2см фибран между арматурата на трегерите и двете къщи. оставих да стърчи с около 5см над нивото на плочата. След като отлея плочата, това което стърчи отгоре се реже и се покрива с лека замазка, нали?
Virtex - майстор
До колкото знам - да.

Иначе BLUEPUPIL отново ме хвърли в размисъл какво съм направил както трябва :-D :-D

Но ще знам вече, дори за следващата плоча ще направя таймер за напояване, за да бъде като хората.
nautilus33 - майстор
Ами надявам се да сттане както трябва, защото няма как да изсипем готов бетон наведнъж и само да го разстеляме. Ще бъде поетапно, но мисля че ще се справим. Междудругото колко часа му трябват за да стегне, така че евентуален дъжд да нр окаже ефект? Защото го дават да вали в следобедните часове.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Изливане на под и плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: