• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
аз вече мазах с масло, макар че по-голямата част от него като че ли се изпари, защото няма и следа на доста места. Междудругото се сетих нещо- понеже трегерите ще граничат с двете постройки отстрани, едната от които е къщата, трябва ли да сложа някакъв найлон между трегера и стената на къщата, за да не просмуква евентуално влага от плочата в стената на къщата или няма такава вероятност?
Руди - майстор
пон юни 01, 2020 10:27 pmnautilus33 написа:
трябва ли да сложа някакъв найлон между трегера и стената на къщата...
Добре е да се отдели трегера от стената, примерно с 2 см стиропор/фибран.
Тази фуга ще позволи новия строеж да слегне от теглото си (неизбежно е),
без да се оказва натиск върху къщата и да се предизвикат пукнатини.
nautilus33 - майстор
Ясно. И още нещо, че нещата с пясъка и филца нещо не вървят. Днес докарах от един бетонов възел пясък с филц(разбъркан), уж с проперции за бетон Б20, но след като го стоварихме ми се стува, че филца е по-малко от колкото трябва, или ме лъже окото, защото едрината му е сравнително дребна. Бих казал, че е с едрина масово около 10мм и надолу. Дали е добре да го ползвам, макар че и да докарам друг, не знам къде ще го стоваря. В нета доколкото намерих инфо, се наричал филц бетон с едрина под 10мм, а масово използвания е с 20-40мм филц.
Руди - майстор
Бетон с по-дребни зърна има нужда от повече цимент,
за да се омеси добра смес (поне 350 кг цимент за кубик).
Качествата му не са по-лоши.
nautilus33 - майстор
Ами понеже комшията ме наплаши, че без едър филц нямало да стане здраво и за това. Пък и аз бях останал с впечатлението, че повечето филц/камък прави сместа по-здрава, но явно съм се бъркал.
Та, говорих с човека от бетон възела и той ми каза, че за Б20 машината бърка 600кг инертен материал и към тях добавя 110кг цимент. това на едно бъркало. Аз меря с подцинковани кофи от по 10л. Та, бъркачката ми е малка, не знам колко литра е но като я изсипя пълня точно една количка 85л. Пълня 4 кофи с инертен материал и една кофа(12.5кг/половин торба) цимент. водата е към 8л. Взех от този на Холцим 42,5R, който уж е по-силен. Та, предполагам ще е достатъчно здраво.
Virtex - майстор
За цимента не мога да коментирам, но както Руди каза - сложи поне 2см фибран или EPS. При мен 3/4см EPS бяха достатъчни като 'страна' на кофража, подпряна от зидария до тях да издържат бетона. Така се оставя разстояние за конструктивно разделяне на двете съоръжения и има възможност за прекарване на кабели/тръби ако се наложи.
BLUEPUPIL - майстор
Едър добавъчен материал под 10мм, както вече се каза, иска повече цимент.
Повечето цимент, означава повече вода, защото повърхността става по-голяма.
Повечето вода води до повече съсъхване и пълзене.

Моят съвет е да не бързаш и да си намериш материал с добър зърнометричен състав. Не такъв ваден с багера, изцъмбуркан няколко пъти във водата и натоварен на самосвала без да е мит и най-важното без да е минал през ситата.

За бъркане в домашни условия, без пластификатори и въздуховъвличащи добавки не бих препоръчал максималната едрина да слиза под 20мм за плочи и колони и под 30мм за основи.
nautilus33 - майстор
Тогава ще отложа, колкото и да не ми се искаше. Има филц с едрина около и малко над 20мм, но е доста малко бих казал, защото двама души видяха материалъ и ме питаха дали съм взел само пясък, което ще рече, че едрината действително е малка, Другото, което ме притесни е, че не е премит май, защото като го мокря с маркуча, тече кафява вода, предполагам при премития водата би трябвало да е чиста.
Иначе вчера минах с водоструйка както бе предложено горната част на колоните, където ще легне трегера и май се получи. Само че, след като ше отливам след най-малко 2 седмици, ще трябва ли пак да зачистя преди изливане или може саправо да се излива, след като го намокря с маркуча?
naster - майстор
И аз имам една настилка и ограда да правя. Фракцията 10-40 ми е подарък от ВиК, изоставена (почерпих) след като копаха за канала и водопровода. Отгоре обаче натрупахме към 6м3 пясък за замазки. И сега трябва да пренеса останалия пясък на колички и да пресея, за да мога да си прецизирам пропорциите.
schuldiner - майстор
ср юни 03, 2020 9:49 amnaster написа:
... да пресея, за да мога да си прецизирам пропорциите.
Правилно, иначе отиде предимството на "домашния бетон" - точността на рецептата. А и количествата не могат да се изчислят вярно, когато са смесени. Примерно въпросните 600 кг 400 литра ли са, както е според обемното тегло, или 300, според 110-те кг цимент, които са предвидени?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Изливане на под и плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: