Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ky-kyy - майстор
Ку-куу, трудно може да се обиди :lol:
Ако все пак, решиш да строиш, послушай Шопа. Събаряй всичко и наново, от основите. Иначе ще се получи, все едно кърпиш черни панталони с бял конец :)
AleksandarStoyanov - помощник
пет май 01, 2020 2:31 pmшоп написа:
Помисли и върху варианта да мине един багер и да изгребе всичко.

След това правите една 20 или 30 см дебела стоманобетонна плоча с двойна армировка, като ако мислите да живеете след време за постоянно е желателно под плочата да има 10-15 см фибран ( прочетете за УШП ) и върху този фундамент да си направите една лека сглобяема дървена конструкция от сандвич панели.
Можете пак да прочетете за каракасни домове.
Успехи!
Много благодаря за информацията! Ще прочета за всичко което написахте и ще помисля отново.

Приятна вечер :)
preslav - майстор
Помолих за снимки защото очаквах да видя нещо подобно, е това малко надмина очакванията ми, ноо... няма нищо неспасяемо.
Първата ми мисъл беше за стоманена конструкция със сандвич-панели и покрив от ламаринени керемиди. Естествено носещата конструкция може да е и дървена, но не вярвам да излезе в пъти по-евтино, а си иска майсторлък.
Имам покрив от ламаринени керемиди, около 70 квадрата са не повече от 600 кг. не съм сигурен, че битумките са по-леки - може да се провери.
За мен най-елегантното решение в подобна ситуация е стоманена конструкция от "Линдаб" примерно - профилите са поцинковани, оразмерени, няма заварки, предполагам има готови проекти, може би има и такива по поръчка.
Разгледай това https://lindabstudio.com/familyline/ може и да ти хареса - не знам цените на къщите, но керемидите не са по-скъпи от битумките, а място за сравнение на качеството няма.
AleksandarStoyanov - помощник
съб май 02, 2020 6:15 ampreslav написа:
няма нищо неспасяемо.
Първи лъч надежда :D

Много благодаря за изчерпателния отговор и информацията.

Живота на бунгалото е на кантар засега. Още смятам цените на всички възможностти.

На този етап не мисля че можем да си позволим метална конструкция и сандвич панели. При цена 400 - 500 Евро на квадрат, просто не се побира в бюджета.

Но ще прочета за метални керемиди. Покрива на дървената част е от поцинкована ламарина и въпреки състоянието не тече.

Приятен ден!
BLUEPUPIL - майстор
Направи си няколко едноотворни или двуотворни стоманени, моментни, портални рамки, разположени на възлови места (да поемат земетръса и хоризонталните сили) и около тях си изгради зидарията и дървената конструкция. Отгоре, дървен покрив и метални керемиди. Бързо, сравнително евтино и здраво. Да не говорим, че интериорно и екстериорно, може да придобие прекрасно излъчване, включително и да се реализира желанието на автора на темата, да вижда дървенията на покрива над всекидневната.

Тъй рече BLUE и закова думите като скрижали!

Alleluia!



Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (116.05 KиБ) Видяна 1858 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpeg
3.jpeg (42.54 KиБ) Видяна 1858 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (61.25 KиБ) Видяна 1858 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
AleksandarStoyanov - помощник
съб май 02, 2020 3:53 pmBLUEPUPIL написа:

Тъй рече BLUE и закова думите като скрижали!

Alleluia!
Alleluia! Благодаря за отговора! Това предложение ми хареса. Ще проверя възможносттите :)

Това обаче, също както предложенията на колегите ви изисква стабилна основа, което в момента виждам като най-големия ни проблем.
BLUEPUPIL - майстор
Какво значи стабилна основа?
AleksandarStoyanov - помощник
нед май 03, 2020 12:36 amBLUEPUPIL написа:
Какво значи стабилна основа?
Привет :)

След обстойно изследване - копване с правата лопата около бунгалото - установих че разполагам само с циментова замазка около 4-5см дебелина, която на 1-2 места е укрепена с оградни бетонни колове.
preslav - майстор
пон май 04, 2020 5:46 pmAleksandarStoyanov написа:
нед май 03, 2020 12:36 amBLUEPUPIL написа:
Какво значи стабилна основа?
Привет :)

След обстойно изследване - копване с правата лопата около бунгалото - установих че разполагам само с циментова замазка около 4-5см дебелина, която на 1-2 места е укрепена с оградни бетонни колове.
Т.е. забравяш (за сега) за всякакви градежи с блокчета и т.н. - преди години, като един млад ентусиаст, аз също се бях заел да монтирам едно дървено бунгало (2 стаички и антре) в мястото на тъщата. Започнах с основите - пояс от бутобетон, в който пълнежът бяха улични бордюри т.е. 40-50 см. дълбочина и 25-30 см. ширина, това за едно пикливо дървено бунгало, на което всяка от страниците се вдигаше от двама души.
Djack - специалист
Бутай го друже и не го мисли!
Аз си купих готова, измазана къща, с плочи с всичко и пак в момента откривам разни недомислици, които ме дразнят толкова, че се присещам за багер!
При вас , като отмине еуфорията покрай новата придобивка, тези неща ще става все повече!
Изчистете, мястото, вземете си на първо време от онези фургони от сандвич панели, дето са с две стаички и баня и тоалетна между тях, поне да знаете, че ви е чистичко, новичко и изолирано! По нататък, като съберете сили, продавате фургона и си правите къщичката, така както решите и ви се е избистрило вече!

Тема "Преустройство на старо бунгало" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: