Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
rymbym - напреднал
Здравейте на всички! Искам да получа съвети за моето начинание.Искам да си построя ограда сам.Става въпрос за ограда с бетонен пояс и колове с мрежа.Може би за повечето от Вас това дори няма да го преброят за проект, но за мен си е начинание, при което само при хилядите въпроси, които ми изникват в главата ми се свива стомаха. Да нямам опит така да се каже никакъв относно строителството, но все пак ми се иска да опитам да се справя а не да ме гризе дали нямаше да мога да успея, ако викна някой друг.Ще споделя какво съм намислил, а пък някой от Вас ако има желание да коментира, да дава акъл и съвети да заповяда. Целият бетонен пояс мисля да е с височина 40 см. 20 см. да бъдат под земята, 20 отгоре. Да е широк отново 20 см. Мисля да използвам от хидрофобният шпертплат. За моята дълбочина едно платно мога да го разделя на три отделни плоскости. Мисля да използвам шпилки за да захвана платната на определената широчина. Сега идват и въпросите, на които се надявам да получа отговор. Когато копае багерчето при положение че искам широчина 20 см + широчината на шпертплата ли да искам да се изкопае, или да е по широко и да се укрепва с нещо преди да се полага бетона. Коловете, които мисля да ползвам са 40х40х2мм. Височината на оградата да е 2 метра. Коловете мисля да са по 3 метра като да им заваря на кръст някакви железа за да се получи като допълнителна стъпка (не знам дали така се казва). Коловете на какво разстояние да са един от друг? Предполагам, че трябва да поставя и бетонирам първо коловете и тогава да поставям платната за кофража. Искам да знам, дали ако сглобя предварително платната и после като ги поставям така сглобени и да се нивелират само е по добре, или да си се слагат на място едно по едно и да се връзват в изкопа? Как да скрепвам платната по дължина едно до друго. Само долепени сигурно няма да го бъде?Заковани с някаква широка дъска/греда? Мястото е равно няма наклони и т.н. Стана доста дълго като обяснение и въпроси, а дали се разбра какво искам да кажа и попитам,незнам :). Благодаря за съветите!
bobyi - помощник
Здравей, навремето видях как направиха оградата на спортната база на ЦСКА.
1. Изкопай си 20 см дълбока траншея 20 см широка
2. Сложи арматура която да бъде по-висока 15 см над земята
3. Циментираш до нивото на земята.
4. След стягането на бетона започваш с надземната част
5 Изработваш си кофражни платна 2 на брой с ширина 20 см и дължина разстоянието между коловете, нарезваш си доста тръбички с дължина 20 см от ПВЦ отрезани под прав ъгъл, на двете платна от горната страна им приковаваш триъгълни летви по дължина та като ги свалиш от готовата отлята ограда да се получи отливка със скосени ъгли на 45 градуса. Двете платна съединяваш със шпилката през тръбичка от ПВЦ така те ще са успоредни и под прав ъгъл тръбичките остават в отливката при разглобяването. При залагане на всеки сегмент от оградата нивелираш кофража да е отвесен и хоризонтален по дължина и в единия край залагаш и кол или пета да завариш кол както си избереш.
Дано съм се изразявал правилно за да разбереш идеята. По този начин всеки сегмент от оградата е нивелиран и ако има наклон ще бъдат на различна височина но водоравни
stenmark - специалист
Аз мисля да я праявя по различен начин.Ако искаш може да го ползваш.Копаеш дупки дълбоки около 0.5м и широки също толкова.Това е за основа на коловите.След като излееш бетона на тях ги захващаш с анкерболтове.Така е лесно за нивелиране и за стабилизиране с опънат конец.Прътовете са продават по 6м и няма да има фира.Сега за бетона който е на земята.Няма нужда да е вкопан в земята.Гледал съм направа на множество огради.Фундаментите за коловете е през 2.5м и след като си ги монтирал си правиш кофража като слагаш найлон за този който е над земята и ги свързваш с арматура.Шперплата си го нарязваш на размери и му заковаваш ребро 5/10 като през него ще си пробие дупки за шпилките.През растояние 0.8м/шпрерплата е 1.2/2.4м/ си прави като рамки под прав ъгъл това за нивелиране и стабилизиране.Незнам дали успях да опиша всичко да е лесноразбираемо.
galin56 - специалист
Аз не знам защо всички го мислите толкова сложно. Доколкото те разбрах искаш да си направиш висока около 20см ограда с колци нагоре и мрежа между тях. Защо са тия кофражи нивелации и прикрепвания и тем подобни сложнотии? Вземи си копни малка бразда с лопатата (за какво ти е тоя багер, е освен ако имаш излишни пари) направи си циментовата основа с малко арматура и равна с земята. Купи си циментови блокчета/тухли мисля че има и толкова високи 20-25см. Иззидай си един ред. Вътрешността им е куха, забий вътре колците и си готов. Ако искаш да ти е още по-здраво забий колците в циментовата основа. После там където имаш колец циментовото блокче можеш да го "нанижеш" та колеца да ти се падне по средата , замазваш отгоре блокчетата и си готов. Слагаш мрежата после и готово, ограда точно такава каквато искаш. Сто пъти по-лесно и за същите пари. Не знам на мен това ми хрумна като идея от темата. Ако някой друг има по-добра идея използвай нея. Важното е всеки да даде някаква идея, а накрая ти си прецени кое ти е най-лесно.
Здравейте ! Събуждам темата , защото и аз опрях до момента да правя ограда.
Мястото е с лека денивелация , и доста подпочвени води.
Не може да се качи камионче с повече от 4тона в него заради лошия път, съответно бетоновози и помпи отпадат...

В главата ми се въртят три варианта:

1. Традиционен бетонов пояс ХХ сантиметра под земята и не повече от 20см над нея.
Метални колове 3м /1 под земя и 2 над нея/ с мрежа нагоре. Бетона се бърка на място или се поръчва земновлажен на ХХ курсове и се добърква на място.

2. Пояс от габиони 50х50х100см , като 25см са в земята 25 над нея.
Метални колове 3м /1 под земя и 2 над нея/ с мрежа нагоре. Камъните са евтини, но транспорта вероятно ще е супер скъп заради малките камиончета и многото курсове.

3. Бетонов пояс 20см под земята , до нивото на терена , а нагоре ред кухи бетонни блокчета още 20-30см.
Метални колове 3м /1 под земя и 2 над нея/ с мрежа нагоре. Блокчетата после мога да запълвам с чакъл или камъчета постепенно,защото няма да имат носеща функция , а само преградна.

Отсега да кажа , търси се възможно най ефективния и бюджетен вариант.
Видях оферти за 50-60лв /м за работа само при избор на вариант 1 ,което доста ме отказа.
При вариант 2 се оказа че реденето на скалната маса в габионите , свързването им един към друг и трамбоването на почвата под тях /което било задължително #-o / е отново 40-50лв /м
Вариант 3 ми се вижда най лесен , защото бетона и арматурата са най малко, липсва и кофраж. Бетонните блокчета могат спокойно да бъдат редени без ангажимент за време , както и пълнени после.

Всякакви предложения и идеи са добре дошли , както и препоръки за конкретни хора които биха се заели с подобна дейност на разумна цена.
Благодаря ви !

Тема "бетонен пояс за ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: