• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
5kof - специалист
Привет на всички знаещи, можещи а и препатили съфорумци. През април 2018г след дълга, тромава и трудна организация успяхме да сменим щранговете на кооперацията, в която живеем. Наета беше фирма, която уж е официален вносител на тръби и всички консумативи за тази дейност. Както споменах и в друга тема на форума, преди дни започнахме ремонт на сервизни помещения - баня и WC. При свалянето на старото ограждение на щранговете ( Хънтър Дъглас на 25г.) видях три тръби с много странни бабуни, като мехури върху тях. Едната тръба е щранг за топла вода, а другите две са компесационни тръби ( не съм сигурен в терминологията). По мнението на хората, които в момента работят е наложителна смяната на тези тръби, както и ревизия на всички останали от кооперацията. След затварянето с куфар от гипсокартон контролът и наблюдението върху тези тръби ще бъде затруднен, да не кажа невъзможен. А да не говорим за смяната им. Искам да попитам всички знаещи и можещи какви трябва да са правилните ми действия в тази ситуация? Да търся ли контакт със "специалистите", извършили смяната на щранговете, или това е нормално състояние. В която нормалност, аз като лаик, много се съмнявам. Ще бъда много благодарен за всяко изказано мнение и препоръка как да постъпя от тук нататък! Лек и успешен ден на всички! :? :? :? :shock: :shock: :shock:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Това е съсобственост, не е лична ваша работа, освен това ремонтът е извършен от Фирма, имате си документи, проверете гаранцията...
kozl - майстор
чет май 28, 2020 7:12 am5kof написа:
При свалянето на старото ограждение на щранговете ( Хънтър Дъглас на 25г.) видях три тръби с много странни бабуни, като мехури върху тях. Едната тръба е щранг за топла вода, а другите две са компесационни тръби ( не съм сигурен в терминологията). По мнението на хората, които в момента работят е наложителна смяната на тези тръби, както и ревизия на всички останали от кооперацията.
И какви са тръбите?
Такива "цицини" съм виждал по тръби полипропилен с алуминиева вложка и това за тези тръби означава, че полипропилена се е отлепил от алуминия. Може да е от напора на водата през спукано в полипропилена, може да е от температурното разширение :?
И при двата случая си е за рекламация.
Svetoslavoff1 - майстор
Домоуправител, домсъвет, официална реакция към фирмата, писмено със снимки. Би трябвало да има поне 5г гаранция за тръбите. При нас също сменихме верт щрангове и имаме писмена 7г гаранция от голяма фирма.
Не ти препоръчвам затваряне с куфар на верт. щрангове. По-скоро конструкция, върху която да монтираш пана с плочки. Разбира се, това е лично мнение. Аз така направих преди години при ремонта и съм много доволен, Вече няколко пъти се налагаше да се "погледне" за течове по вертикалата и буквално за минути оборвах съмненията на съседи, че може при мен да има проблем.
Успех и дано всичко мине без проблеми с фирмата!
5kof - специалист
Влязох в контакт с фирма "Хидропласт"10, изпълнител на нашата смяна ( да им направя лека "реклама"). Имали подобни запитвания и от други клиенти и били запознати с казуса. Но. Имали писмо от фирмата-доставчик на тръбите, че това било нормално. Причината била от "нарушена цялост на алуминиевата вложка по време на изливането на тръбата, дължащо се на възд. мехур". Ако съм искал можели да ми изпратят писмото. Направих заявка да дойде техен "специалист" да погледне нещата на място. Ще настоявам за подмяна на увредените щрангове. Макар, че не съм убеден, че ще успея да ги убедя. А пък се питам дали мога да им имам доверие. Вече. :?
brick - специалист
Такива мехури стряскат незапознатите, но наистина не влияят върху здравината и експлоатационния срок на тръбата. Характерни са за ПП тръбите с алуминиева вложка и са незначително козметично явление. Чак нормални не са, защото има аналогични тръби, които не образуват или почти не образуват мехури. Затваряйте си "куфара" спокойно и не се занимавайте с глупости. Ако фирмата е изпълнила монтажа качествено, заради самите тръби няма да имате никакви проблеми.

"Специалисти" с кавички наричайте хората, които на място ви подкокоросват да сменяте нов и здрав щранг. Те явно не са компетентни в областта, но ви тласкат към излишни разходи и разправии. От друга страна и обяснението, което са ви дали от фирмата, не звучи убедително.

Да поясня: мехури образува само тънкият външен слой полипропилен, който покрива алуминиевото фолио и се е отлепил от него. Той има само защитни и декоративни функции и не държи никакво налягане. Налягането държи и придава механична здравина дебелият вътрешен слой полипропилен, който е същинската тръба и при всяко положение си е непокътнат. Тънката алуминиевата армировка между тях служи единствено да намали линейното температурно разширение. Има и още нюанси, но в конкретния случай това стига.
kozl - майстор
brick написа:
Такива мехури стряскат незапознатите, но наистина не влияят върху здравината и експлоатационния срок на тръбата. Характерни са за ПП тръбите с алуминиева вложка и са незначително козметично явление. Чак нормални не са, защото има аналогични тръби, които не образуват или почти не образуват мехури. Затваряйте си "куфара" спокойно и не се занимавайте с глупости. Ако фирмата е изпълнила монтажа качествено, заради самите тръби няма да имате никакви проблеми.

"Специалисти" с кавички наричайте хората, които на място ви подкокоросват да сменяте нов и здрав щранг. Те явно не са компетентни в областта, но ви тласкат към излишни разходи и разправии. От друга страна и обяснението, което са ви дали от фирмата, не звучи убедително.

Да поясня: мехури образува само тънкият външен слой полипропилен, който покрива алуминиевото фолио и се е отлепил от него. Той има само защитни и декоративни функции и не държи никакво налягане. Налягането държи и придава механична здравина дебелият вътрешен слой полипропилен, който е същинската тръба и при всяко положение си е непокътнат. Тънката алуминиевата армировка между тях служи единствено да намали линейното температурно разширение. Има и още нюанси, но в конкретния случай това стига.
Е заради таквиз компромиси качеството се срива. В случая може да е само лош или нарушен външен вид и това не подлежи на рекламация :shock: :? За мен мехурите са стряскащи защото бяха от спукан полипропилен като този:


Изображение
brick - специалист
Това на снимката е неармирана тръба, т.е. може да е такава за студена вода. Неизвестно при какви условия работила. Не се вижда маркировката и кой е производителят (пряк индикатор за качеството). Но дори да е тръба за гореща вода... За масовите ПП тръби се дава като правило пределна температура 90 градуса с налягане до 6 атм. Ако се превишат тези параметри за по-продължително време, резултатът е подобен. Най-щадящи ПП тръбите са сградните инсталации при централизирано топлоснабдяване - там тези параметри са гарантирано в безопасните граници. Докато при локална система за отопление, поради лошо проектиране или грешки в експлоатацията, не е никак трудно да се превишат, и резултатът ще е като на снимката, и такива снимки може да се намерят много, но те нямат нищо общо с конкретния случай.

Пак казвам - мехури при армираните тръби прави отслоеното тънко външно покритие, което не влияе върху здравината. Същинската тръба е стегната в алуминиевата вложка и е абсолютно непокътната. Авторът на темата може да огледа тръбите при снадките, където покритието и вложката са остъргани от острилката, и да се увери колко е тънък външният им слой.

А защо се отлепва? Причините са две.

1. Полипропиленът има огромно температурно разширение. При загряване от 20 до 90 градуса неармирана тръба се удължава с 10 мм на всеки метър. Алуминиевата армировка го свежда само до 2 мм на метър. Но ако същинската тръба е обхваната от вложката и няма накъде да избяга, тънкият покривен слой полипропилен се разширява от температурата и с огромна сила се стреми да се отлепи. И тук стигаме до другата причина:

2. Полипропиленът има нулева адхезия към алуминиевото фолио и дори разтопен не прилепва към него. Затова между тях се добавя специално лепило. И ако лепилото не е достатъчно здраво, не успява да удържи напиращия да се отлепи външен слой (a силите са огромни, в условия на висока температура!). Друга причина за мехури може да е влага, попаднала в лепилото.

Право на всеки клиент е да предяви рекламация. Погледнах сайта на въпросната фирма изпълнител на щранга - представител са на някаква чешка фабрика за тръби HP Trend, не от най-известните, но с история. Т.е. ако тръбите са от тази марка, изпълнителят ще ви покаже сертификат за тях и ще отклони претенциите ви към производителя... Ако все пак се стигне до смяна на щранга (в което се съмнявам), срежете свалените тръби през мехурите и ще се уверите в това, което писах по-горе, че дефектът е само козметичен.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб май 30, 2020 11:13 ambrick написа:
2. Полипропиленът има нулева адхезия към алуминиевото фолио и дори разтопен не прилепва към него. Затова между тях се добавя специално лепило. И ако лепилото не е достатъчно здраво, не успява да удържи напиращия да се отлепи външен слой (a силите са огромни, в условия на висока температура!).
Не съм чувал да се добавя лепило, не съм сигурен, че има лепило за ППР, но пък фолиото точно затова е перфорирано - за да се получи нещо като армировъчна мрежа. Не разбрах обаче как външния слой се опитва да се отлепи и накъде действат тези "огромни сили" в тоя тънък слой размекната пластмаса ( в условията на висока температура)? И каква е тази висока температура във водопроводен щранг?
brick - специалист
съб май 30, 2020 11:39 amLazarGanev написа:
Не съм чувал да се добавя лепило, не съм сигурен, че има лепило за ППР, но пък фолиото точно затова е перфорирано - за да се получи нещо като армировъчна мрежа. Не разбрах обаче как външния слой се опитва да се отлепи и накъде действат тези "огромни сили" в тоя тънък слой размекната пластмаса ( в условията на висока температура)? И каква е тази висока температура във водопроводен щранг?
Според теб пластмасата се размеква при експлоатационната температура, при която трябва да държи налягане и да работи 50 години? Да цитирам ли поотделно ТТД на всички типове полипропилен, от който се правят тръби, или сам ще се сетиш каква глупост си написал? Температурата е висока за лепилния слой (или свързващо вещество, ако щеш), когато е некачествен или недостатъчен, а че не знаеш за съществуването му е друг въпрос. Накъде действат силите не е нужно да се обяснява на инженерно грамотен човек.

Перфорираната вложка е въведена точно като мярка за борба с отслояването на външното покритие и при нея да, не се слага лепило. Но тя пък води до други компромиси, затова далеч не всички тръби са с перфорирана вложка. Тръбите, за които е темата, явно са с цяла вложка.

Изобщо алуминиевата вложка в ПП тръби като цяло е инженерен компромис и вече са на пазара решенията, които ще я заменят. Но още 15-20 г. тя ще се предлага на доизживяване, докато промишленото оборудване за производство на такива тръби си изразходва ресурса и върне инвестициите.
  • 1
  • 2

Тема "Проблем със сменени щрангове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: