Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vaniosl - специалист
Здравейте, имам нужда от малко насоки и съвети от по-опитните в този форум.Имаме една по-стара къща в двора и се чудя как да постъпя покрай нея.Къщата е строена 50-те 60-те години,сега точна година не мога да кажа,но да кажем ,че е някъде на около 60г.Къщата не е голяма на два етажа е като първия етаж е около 40кв.м ,а втория е можеби около 50-55кв.Къщата с годините се е амортизирала доста и е време за основен ремонт или евентуално за събаряне ,ако наистина не си заслужава вложението.Проблема при тази къща е че е с гредоред между първия и втория етаж,който определено е за ремонт.Няма пропадания и провисвания,но самото дюшаме се е надигнало и на места е леко повисоко(самия под е неравен)Също така си личи,че можеби се е поразковало или поразместило,защото отново на места при стъпване е някак по-нестабилно и се усеща как прискърцва и се мести.В момента няма как да огледам цялото дюшеме в какво състояние отдолу,защото е залепен мокет върху него,но там където имам възможност да погледна около стените дъските не изглеждат нещо сериозно увредени просто има много прах все едно самите дъски са минавани със шкурка,ако мога така да се изразя.Всички външни стени на къщата са тухлени,а за вътрешните е използван кирпич.Стените на първия етаж са двойни,като външната част са тухли единички,а вторите тухли са кирпич(там където лягат гредите) или поне аз останах с това впечатление.Основата е от камък.Единствено ме притеснява една пъкнатина,която има на една от стените,която започва от покрива и стига до прозореца на първия етаж,от баба и дядо знам,че това се е получило от силно земетресение през 1977г. и от тогава тази пукнатина няма движение нито надолу нито да се разширява.Понеже има доста дебела мазилка от поне 3 пръста не мога да видя дали е само в мазилката или е и в тухлите.

Въпросът е как да процедирам с тази къща,ако започна ремонт ще трябва да се отлее пояс и да се изгради нов покрив.С гредореда обаче как може да се процедира,като вариантите според мен са два.

1.Да премахна старото дюшеме да се огледат хубаво гредите отдолу да се инпрегнират с нещо и след това да се изгради сух под по следния начин не знам дали е най-правилен:

поставям найлон след това между гредите каменна вата плътност 50кг.след това OCB с видии за гредите отгоре отново каменна вата с висока плътност около 120-130кг.след това гипсофазер на два реда залепен между двата пласта и с видии за OCB-то отгоре се завършва със залепянето на трислоен паркет.Тук се търси максимално стабилен под и добра звукоизолация.

2.Вариант е да се мъчи да се отлее бетонна плоча,но не знам дали ще се получи без вътрешни колони,които биха намалили и без това малките стаи на първия етаж.

След като се реши проблема с гредореда всички стаи ще се изгради нова ел.инсталация нова ВИК и стените ще направят с гипс-картон на конструкция,защото доколкото разбрах при къщи с гредоред каквато и мазилка да се направи винаги ще се пука.

Къщата ще се санира отвън и ще се подмени дограмата.

Съществува разбира се и трети вариант и той е да играе багера и да се изгради нова къща покрай другата,която е в същия двор,но тя вече си е тухлена къща с плоча нов покрив и т.н.

И сега,ако някой каже,че ако парите не са проблем да се събаря и да се прави нова ще отбележа,че парите са си проблем,но все пак трябва да се направи качествено жилище за семейството,така,че ако има възможност да мина с ремонт,макар,че си нямам напредстава до колко ще ми излезе сметката с цялата тази работа.Имота се намира на 20км. от гр.Пловдив и ни се иска да живеем там и да си ползваме удобствата на града ,вместо да се бутаме в някой двустаен или в най-добрия тристаен апартамент ново строителство със стаи като кутийки.

Ще прикача и няколко снимки за да може да се види самата къща и пукнатината,която ме притеснява.

Прикачен файл

20200528_123213.jpg

Прикачен файл

20200528_123200.jpg

Прикачен файл

20200528_123111.jpg

Прикачен файл

20200528_123056.jpg

Прикачен файл

20200528_123039.jpg
nikolov333 - майстор
Като за стара къща външно състоянието и изглежда много добро. Покрива и улуците плюс пътеки около къщата са първото с което бих започнал и обърнете внимание на климатика и зоната под и зад него, защото има някакво преувлажняване там.. В зависимост от състоянието на гредите на подовете може да се обмисли вариант за изолация на пода с ново масивно дюшаме или суха система.
Christo - майстор
Повикайте си добър архитект или строителен инженер и обсъдете къщата. Какво може да се направи с това ужасно стълбище. Огромен отвор чак до покрива. Цяла зима по него се "таковат" ветровете. Как ще се насмогне с отоплението при тези огромни топлозагуби? Как се чисти този прозорец на втория етаж? Долната част на стълбището стои на открито и е мокра почти целогодишно. От него най-вероятно се просмуква вода в конструкцията на къщата и не само около климатика, ами на всички снимки се виждат петна от влага. Това нещо, рано или късно, ще разкапе тухлите и ще стигне до гредите. Откритото стълбище е хубаво да има наклон навън, за да не влиза водата навътре, или още по-добре, някаква веранда, евентуално остъкляване, промяна на покрива, с цел да се покрие и стълбището...Не се виждат никъде водосточни тръби. Терасата на втория етаж е покривана допълнително. Там няма и олуци. Бих преосмислил покрива, така че да стане цялостен и покривът над терасата да не стои като кръпка. За хидро изолацията около основите и бетонирането(с арматура!) около къщата колегата преди мен е написал. Пукнатините над прозореца говорят, че там или няма циментов пояс, или че арматурата в него е символична. При ремонта на покрива би могло да се отлее изцяло нов бетонен пояс на цялата къща. Ако няма поне санитарен възел на втория етаж, сега е моментът да се предвиди, още по-добре и баня. Иначе посред нощ по пижама, или мокър по халат по това стълбище... Гипсокартонът може да почака. Поговорете със специалист, за да направите качествен ремонт, а не просто да налеете едни пари на вятъра.
Поздрави и успех!
шоп - майстор
чет май 28, 2020 10:19 pmvaniosl написа:
Тук се търси максимално стабилен под и добра звукоизолация.
Според мен в тази къща има поне още 50-100 години живот при едно добро реновиране!

Но, пак според мен трябва сериозно да помислите относно цитата: "Тук се търси максимално стабилен под и добра звукоизолация''
Ще оправите лесно и покрива, защото една къща се строи от основите към покрива, а ремонт се прави от покрива към основите. Ще смените дограма, ше покриете стъбище, ше направите. пътеки , дренаж, водоотвеждане и олуци.

Обаче!
Обаче си остава едно сериозно скърцане, тропане, ударен шум, шум от говор и вибрации между етажите.

Решете проблема кардинално ако искате да сте доволни, а то може да стане с минимум с 20 см гредоред и отгоре 15 см подподово покритие и от долу 15 см окачен таван. Ако нямате минимум 50 см дебел хоризонтален сандвич панел се ориентирайте към 20 см дебела ст. бетонна плоча.
Успехи!!
В тази къща има дух и живот според мен!
Руди - майстор
За да се тръгне към ремонт на първо място трябва да се
прецени дали къщата удовлетворява потребностите на
обитателите. Дали помещенията са подходящи и достатъчни,
дали има необходимите съвременни удобства.
Ако къщата е с голяма кухня, малък хол, пък ние искаме
голяма дневна с бокс? Ако спалните са на горния етаж, пък
няма баня, а тоалетната е в двора? Ако полувкопаният етаж е
постоянно влажен и мирише на ревматизъм...
Hoвoceлckи - майстор
Според мен на първо място трябва да уточните състоянието на покрива. Малко е вероятно той да не се нуждае от ремонт. При това положение (след като той ще се премахва), ми се струва, че е по-добре да се премахне до първия етаж. След уточняване с компетентно лице, се бие плоча (не 20 см дебела :wink: ). Зидването на стените не е кой знае колко скъпо. При желание и възможност биха могли да се ползват старите тухли. За измазване не мислите (нямате допълнителен разход) - така и така планирате ГК вътре и ТИ отвън. Голямото предимство:
1. Разположението на стаите ще е според мерака.
2. Ще отлеете носещи колони, които не са съвсем за пренебрегване.
Като строите върху старите основи, си спестявате немалко пари, нерви, и време.
vaniosl - специалист
Благодаря на всички за коментарите,мненията и идеите.Покрива си е за тотален ремонт и ще се маха нацяло,както и всички видове инсталации като ВИК,Ел.инсталация,ще се прави инсталация за отопление с парно на газ,понеще града е газифициран.Ще се направи дренаж хидроизолация на основите и външна изолация.

Попринцип,да разпределението на стаите не е както модерното в момента да се прави голяма всекидневна,но все пак не е и лошо.На втория етаж са две стаи и коридор,като едната стая е 18кв. а другата 14кв.коридора е 6кв.Иначе идеята е да се направи продължение на терата и да се изгради още една стая,която ще е около 15-16кв. и да се построи баня с тоалетна около 5 6кв.И понеже със съседите нямам проблем мисля тези пристроявания да им се направи все пак някакъв проект с инжинер,но няма да им се вадят всички необходими документи от общината и ще си ги пристроя както се казва незаконно.Идеята на целия втори етаж е да остане за двете деца като детски стаи и смятам,че е повече от добре,ако всяко от децата има стая от порядъка на 15-16кв. и една обща която ще се ползва от двете в рамките на 18кв. със санитарен възел за повече от достатъчно.В двора има и друга по-малка едноетажна къща,където ще живеем със съпругата ми,която след направен ремонт.

Е да няма да имаме огромна всекидневна 40-50кв.м.но няма да сме набутани и в някоя кооперация с още 1000човека с които трябва да се съобразяваме,където отново няма да имаме голяма всекидневна,не и в апартаментите,които можем да си позволим в порядъка на 150-170000лв.Ремонта едва ли ще излезе на тази цена.Надявам се да е на половина най-много.

Въпросът е това добро решение ли е сухия под по този начин:

Вата-OCB-Вата-2 пласта гипсофазер-трислоен паркет.На първия етаж тавана ще е гипсокартон със 6-7см. отново вата.
naster - майстор
Хайде да дадем пример, за деня на детето, как добрите отношения със съседите са основание за прескачане на закона. Колко ще спестите, ако платите на ИНЖИНЕРА за някакъв проект, а не го подадете в общината? А ако утре нов собственик купи съседния имот и подаде сигнал? И ще разрушите всичко?

Тема "Предстоящ ремонт на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: