• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kivanov - специалист
вт юли 07, 2020 10:49 amРуди написа:
Не знам какви изисквания има към проектирането,
но смятам, че за стандартно изпълнение цената
би могла да е четирицифрена, под 10х лева.
За двойно повече пари ще трябва да получите екстри
от рода на "пасивна къща", "умен дом", фотоволтаична
централа, видеонаблюдение с отдалечен достъп,
интериорен дизайн...
Ако проектът съдържа повечето от тези елементи, трябва
да се има предвид, че и цената на изпълнението ще
се различава от стандартната с подобно съотношение.
В цената влизат огради, вертикална планировка, ВиК/Електро и т.н. съобразени с интериорния дизайн. 3D проекти (вътре и вън) и т.н. Сертифицирани за проектиране на пасивни къщи, но не мисля да ходя в тази посока. По-скоро ще взаимстване полезни неща. Умен дом ще има (по-скоро мое дело или аз ще избера всичко по темата), видеонаблюдение ще е мое дело също, но ще го разчертаем в проекта. Те ще се занимават да комуникират с институциите и т.н.


вт юли 07, 2020 1:30 pmnaster написа:
вт юли 07, 2020 12:57 amkivanov написа:
Искам да преслушам повече архитекти докато получа усещането, че правя точен избор :)
Единственият точен избор би бил възможен, ако знаете точно какво искате, и най-вече: какви са последиците от това. Всяко решение носи след себе си предимства и компромиси... за добро или лошо.
Ама плашиш ме така. То е ясно, че всяко решение има последици, но имам чувството, че има скрит смисъл в думите ти :)

вт юли 07, 2020 1:34 pmBLUEPUPIL написа:
За такива пари, проектанската работа,
ще трябва да е на доста високо ниво.
Като например конструктивната част да
„вкара“ в проекта най-добрият тип плоча:
Не ги разбирам тия неща аз. Защо има метални колони и в бетон и някакви ламарини :)
Christo - майстор
вт юли 07, 2020 2:58 pmkivanov написа:
Не ги разбирам тия неща аз. Защо има метални колони и в бетон и някакви ламарини :)
[/quote]

Ей тука: https://www.google.bg/search?source=hp& ... ent=psy-ab
има по темата. Не съм архитект или строителен инженер. Мисля, че Руди и BLUEPUPIL, пък и naster са прави.
naster - майстор
вт юли 07, 2020 2:58 pmkivanov написа:
Ама плашиш ме така. То е ясно, че всяко решение има последици, но имам чувството, че има скрит смисъл в думите ти :)
Казвам само, каквото казвам - да си следва човек мечтата, да се вслушва в полезните нему, а не някому угодни съвети. С какво съм склонен и с какво - не, да направя компромис... Стискам палци за проекта, като цяло - не е страшно, но иска грижи.
Руди - майстор
В цената трябва да влязат всичките 12 специалности,
при стандартно изпълнение трябва да се включат в цена
до 30-35 лв на квадрат (за къщата).
За басейна цената зависи от технологията, ако се договорите
предварително с фирма-изпълнител на басейни, проектът може
да е без пари, иначе ще отидат 1500-2000 лева за проект.
Оградите нормално се правят от архитект, конструктор и геодезист,
които ще си разделят 600-1000 лева.

3Д-проект най-вероятно ще се направи само на архитектурата.
Той е само по-шарено представяне, за да се замае главата на
възложителя. Крайният продукт (къща) ще се изпълни по
скучните черно-бели 2Д чертежи с цифри.
Относно институциите - енергото и ВиК-то така или иначе искат
да сключат договор със собственика. Вероятно ще минат едно
съгласуване в КАТ и после в общината.
nikolov333 - майстор
Реално е това 30-35лв./м2 при мен до тук 116м2 къща с веранда 43м2 и гараж 49м2 от ПУП до разрешението за строеж ми е около 6500лв. 3Д-та и т.н.с доста консултации и промени с архитекта.. та знам ли? https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1
kivanov - специалист
вт юли 07, 2020 5:05 pmnaster написа:
вт юли 07, 2020 2:58 pmkivanov написа:
Ама плашиш ме така. То е ясно, че всяко решение има последици, но имам чувството, че има скрит смисъл в думите ти :)
Казвам само, каквото казвам - да си следва човек мечтата, да се вслушва в полезните нему, а не някому угодни съвети. С какво съм склонен и с какво - не, да направя компромис... Стискам палци за проекта, като цяло - не е страшно, но иска грижи.
Така е. Гледам да отделя необходимото време.
вт юли 07, 2020 5:16 pmРуди написа:
В цената трябва да влязат всичките 12 специалности,
при стандартно изпълнение трябва да се включат в цена
до 30-35 лв на квадрат (за къщата).
За басейна цената зависи от технологията, ако се договорите
предварително с фирма-изпълнител на басейни, проектът може
да е без пари, иначе ще отидат 1500-2000 лева за проект.
Оградите нормално се правят от архитект, конструктор и геодезист,
които ще си разделят 600-1000 лева.

3Д-проект най-вероятно ще се направи само на архитектурата.
Той е само по-шарено представяне, за да се замае главата на
възложителя. Крайният продукт (къща) ще се изпълни по
скучните черно-бели 2Д чертежи с цифри.
Относно институциите - енергото и ВиК-то така или иначе искат
да сключат договор със собственика. Вероятно ще минат едно
съгласуване в КАТ и после в общината.
Ще има 3Д и на къщата вътре. Всичко ограда/двор/барбекю и т.н. Аз плащам на тях, а те се занимават с всички останали проектанти(или както се казват)
вт юли 07, 2020 5:17 pmnikolov333 написа:
Реално е това 30-35лв./м2 при мен до тук 116м2 къща с веранда 43м2 и гараж 49м2 от ПУП до разрешението за строеж ми е около 6500лв. 3Д-та и т.н.с доста консултации и промени с архитекта.. та знам ли? https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1
Тоест, ако умножим по 2/2.5 и всичко се нарежда. Много хубава къщичка. Изключваме аудито и е ТОП :) Къде се намира и кой е проектира?
nikolov333 - майстор
Вилна зона в Хасково, но къщата е изцяло по мой идеен проект. От архитекта съм много доволен и го препоръчвам с две ръце, понеже е на ниво със Софийските, но те съветвам да си изясниш много задълбочено какво и как искаш да стане за да си доволен.. Архитекта ще те насочи и ще ти "изчисти" идеите.. Разгледай плановете и разрезите..

https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1
Последна промяна от nikolov333 на вт юли 07, 2020 11:05 pm, променено общо 1 път.
kivanov - специалист
вт юли 07, 2020 10:58 pmnikolov333 написа:
Вилна зона в Хасково, но къщата е изцяло по мой идеен проект. От архитекта съм много доволен и го препоръчвам с две ръце, понеже е на ниво със Софийските, но те съветвам да си изясниш много задълбочено какво и как искаш да стане за да си доволен.. Архитекта ще те насочи и ще ти "изчисти" идеите..

https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1
Аз имам много идеи, но е трудно да филтрирам. Харесвам много неща и т.н.
nikolov333 - майстор
Именно.. За това препоръчвам да си избистриш идеите, преди да почнеш с архитекта или да коментираш с някой с който да ги "избистрите"..

П.П.Четенето на мнения из форума ми помогна на мен..

viewtopic.php?f=47&t=61892&start=70#p1023046
naster - майстор
вт юли 07, 2020 11:03 pmkivanov написа:
Аз имам много идеи, но е трудно да филтрирам. Харесвам много неща и т.н.
То въпросът е да се отделят идеите от най-важните неща. Например, за нашата къща исках на 100% южно изложение на жилищните помещения, да е с двускатен покрив с голяма стреха, опростена форма без термомостове, без плоча над горния етаж, голям еднообемен дневен тракт, без разлики в нивата на етажа, и т.н.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: