• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
@nikolov333 - при тия дъждове и дренажите не смогнаха, помагат, но просто много вода се изля за кратко време, а глината не помага :-)
kivanov - специалист
пет юни 23, 2023 11:22 amBLUEPUPIL написа:
Няма страшно, основите са преоразмерени.
За такива случай (тип разкош) винаги
препоръчвам да кажете на колегата да се
„цели“ в 1кг/см2.
Би трябвало при „гьол“+умерен земетръс+
не много сбита глина да се появят само
„приемливи“ пукнатини в мазилката.
„Пълзенето“ на влагата е друга история!
Като знам какви са клиентите на моя конструктор и съм сигурен, че е преоразмерявал на воля :D
пет юни 23, 2023 12:13 pmDessie написа:
@nikolov333 - при тия дъждове и дренажите не смогнаха, помагат, но просто много вода се изля за кратко време, а глината не помага :-)
Аз имам дупка, в която се стича яко вода и не попива. Тоя дренаж щеше да е просто тръба в океана :) Просто водата щеше да си е пак там, защото дренажът ми щеше да е на 1м под нивото на улицата :)
nikolov333 - майстор
При дренажа въпроса не е да отвежда дъждовните води, а да спомага за по-бързото осушаване за да не се преувлажнява почвата около и под основите. При увлажняване глинестата почва има свойството да "набъбва". След време ще си покаже.
schuldiner - майстор
За различни неща говорите - традиционният дренаж е бавен, дренажната тръба работи добре само при много слаб дебит, разбирай когато е почти празна и попивното поле не е наситено с вода. Докато дъждовната канализация е на обратния принцип - преоразмеряване и максимално бързо оттичане, много желателно с авариен преливник. Това важи както за покрива, така и за цялата система до изливането във водоем. Иначе се получават едни зрелищни фонтани от уличните шахти.
Дъждовете, за които говорите, си бяха екстремални отвсякъде. В с. Орешак 35 см кофа се препълни за по-малко от час. В града не можах точно да засека, но пак повече от 30 литра на квадрат беше - това е много, ама много за която и да е дренажна система. Водоотвеждането на покрива се смята за пределни норми някъде до 20 л./час. В крайна сметка предвиждането на рисковете и съответното проектиране и изпълнение трябва да има някаква разумна граница...
BLUEPUPIL - майстор
съб юни 24, 2023 7:35 amschuldiner написа:
В крайна сметка предвиждането на рисковете и съответното проектиране и изпълнение трябва да има някаква разумна граница...
И със стега е така.

Дренажите искат отвеждане на водата.
Наклона на терена трябва да е над 10%
или наблизо да има понижение (дере,
река). При равни терени най-добре
работи изпитаната технология, къща
без мазе вдигната от терена 60-80см.
С модерната добавка, че на 1.5м около
къщата и под плочата/арм. замазка
вкичко е чаkъл, до дълбочината на
основите. EPDM (между 2 пласта XPS)
под плочата/арм. замазка дебел
мин. 60mils-1.5мм. Най-добре 2мм.
kivanov - специалист
Времето се стабилизира и започнахме с бачкането.

За хидроизолацията строителят работи с доста надъхани момчета.
Изображение

Материалът:
Изображение

Изображение

Изображение

Работи се и по басейна:
Изображение

Докарахме топлозиолацията PIR 16см/10см/6см/4см за покривите и бордовете.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Наредиха я по ниския покрив, защото трябва да направим замазка и малко EPDM преди скелето за фасадата.
Изображение

Изображение

Изображение

По стар обичай заваля дъжд и водата "застана" в неравностите под топлоизолацията :)

Стори ми се, че хлопа и се захванах да я "наглася". Момчетата ми оставиха 15 винта :)
Изображение
Изображение

Започнахме и с подготовката за топлоизолацията на основите.
Изображение

На 08.07.2023 започнахме със замазката на ниския покрив.
Изображение

Изображение

На другата част от покрива няма да има замазка, защото ще стане твърде тънка и ще лепим хидроизолацията директно:
Изображение

На 08.07.2023 започнах да изпълнявам (собственоръчно) детайла под дограмата на първия етаж. Арх. направи чертеж и т.н., но тъй като на компа е едно, а на терен друго реших да го променя. :)
Изображение

Изображение

На 08.07.2023 един багер почисти изкопа покрай гаража и очаквам утре да почнат и там.

От днес (10.07.2023) полагаме и топлоизолацията.
Изображение

Изображение

Търся препоръчан човек за мълниезащитата.
skostadinov - специалист
Браво Краси!

Изглежда супер!

Ти не каза ли, че при теб хидрото ще е мазано нагоре след ваната?

За мълниезащита най-добрите са Блитцгард. При мен я прявиха Сатурн 95. Препоръча ми ги човека, който ми прави покрива и останах доста доволен.
Направихме я с изпреварващо действие и 1 скрит изолиран токоотвод, който минава през дъсчената обшивка и ще остане под фасадната изолация вместо да опъваме въжета по билата, които след време се отпускат и започват да изглеждат като на Стара баба г...... :)

Ако решиш мога да дам контакт и за 2те фирми.
kivanov - специалист
пон юли 10, 2023 10:43 pmskostadinov написа:
Браво Краси!

Изглежда супер!
Мерси.
пон юли 10, 2023 10:43 pmskostadinov написа:
Ти не каза ли, че при теб хидрото ще е мазано нагоре след ваната?
Не помня, но винаги съм живеел с идеята, че ще е с туй нещо направена.
пон юли 10, 2023 10:43 pmskostadinov написа:
За мълниезащита най-добрите са Блитцгард. При мен я прявиха Сатурн 95. Препоръча ми ги човека, който ми прави покрива и останах доста доволен.
Направихме я с изпреварващо действие и 1 скрит изолиран токоотвод, който минава през дъсчената обшивка и ще остане под фасадната изолация вместо да опъваме въжета по билата, които след време се отпускат и започват да изглеждат като на Стара баба г...... :)

Ако решиш мога да дам контакт и за 2те фирми.
Давай ги :) ако можем метни ми и офертата им да видя какво предлагат и колко камъка искат :)
skostadinov - специалист
пон юли 10, 2023 10:55 pmkivanov написа:
Давай ги :) ако можем метни ми и офертата им да видя какво предлагат и колко камъка искат :)
Пуснах ти.
schuldiner - майстор
Абе за хидрото не го ли коментирахме вече? - Ако ще се лепи на пяна, по-добре да е с посипка. Виждам, поопърлили са найлона, но сцеплението пак не е достатъчно. Не че е толкова важно...

Като странично занимание /и аз съм захванал да строя къща като изпълнител/, правя спешно един покрив досущ същия - плосък, фибран, замазка, бордове... Воронките съм ги вкопал във фибрана и изрично исках замазката да е затиснала периферията им. Ама като не присъствах, отрязали като при теб. То че ще се маже на ръка, ами обмислям дали няма да стане по-добре със студен асфалт https://www.home-max.bg/studen-asfalt-gutta-25-kg/. Ако изпреваря, т.е. до края на седмицата ще правя първи пласт, ще пиша дали си струва.
Забравих при теб каква е обшивката на бордовете. Аз традиционно правя дървена кутия, върху която лесно се монтират ламаринени капаци или имитация камък. Идеята е обшивката на борда да не стъпва на фасадната ТИ, а и да е равно и право като основа. Още едно плюсче е, че оттам може да се вентилира подът на покрива.

ПП Огромен проблем с воронките и барбаканите във Варна - налични само евтинджос, едвам намерих малко по-добро пвц за ТПО-мембрани. Само дето търговецът ме овика, че не ставали за битумен покрив :) , бабината му, на мен ще обяснява!
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: