• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
съб мар 02, 2024 1:56 pmresistbody написа:
съб мар 02, 2024 1:39 pmkivanov написа:

Аз съм сложил тръбите и стойките :) Не знам как ще ми обложат нещо с данък/акциз/таксичка, ако не знаят колко произвеждам, но не е невъзможно да се измисли нещо. 6 панела за топла вода + 2 помпени групи са 15 хил лв. , за тези пари ще произведа бая ток.
При сегашните цени на панелите спокойни слагаш 20кв...
Аз бих казал х 2 !!! Над 39 киловата панели може да си закупи с 15000 лв.
В момента има монокристални панели х 410 вата с цена 155 лв бройката.

Това е цена във веригите, Ако отиде при вносителят и каже давам 15000 лв то цената ще е надолу.
kivanov - специалист
съб мар 02, 2024 2:42 pmшоп написа:
съб мар 02, 2024 1:56 pmresistbody написа:
съб мар 02, 2024 1:39 pmkivanov написа:

Аз съм сложил тръбите и стойките :) Не знам как ще ми обложат нещо с данък/акциз/таксичка, ако не знаят колко произвеждам, но не е невъзможно да се измисли нещо. 6 панела за топла вода + 2 помпени групи са 15 хил лв. , за тези пари ще произведа бая ток.
При сегашните цени на панелите спокойни слагаш 20кв...
Аз бих казал х 2 !!! Над 39 киловата панели може да си закупи с 15000 лв.
В момента има монокристални панели х 410 вата с цена 155 лв бройката.

Това е цена във веригите, Ако отиде при вносителят и каже давам 15000 лв то цената ще е надолу.
Идната седмица ще се видя с някоя друга фирма и да видят колко панела могат да се съберат. И ще действам. Има и батерии на прилична цена от Huawei. Гледах панели Longi 580W по 220лв. (двустранни, но то с моя черен покрив няма много файда). Гледам да са с по-голяма мощност за да ми трябва по-малка площ.

Сметката е долу горе така:
Батерия - 5к за 5KW (високоволтова)
Инвертор - 6-7к за трифазен хибриден инвертор с баланс на фазите(макар, че е малко тъп)
Панели - колкото макс се съберат, но поне 20KWp.
resistbody - майстор
съб мар 02, 2024 2:42 pmшоп написа:
Аз бих казал х 2 !!! Над 39 киловата панели може да си закупи с 15000 лв.
В момента има монокристални панели х 410 вата с цена 155 лв бройката.

Това е цена във веригите, Ако отиде при вносителят и каже давам 15000 лв то цената ще е надолу.
Aз говорех с инвертор и конструкция.
kivanov - специалист
Не ми остава време да пиша(работата взе превес над строителството), но имаме малки updates по фасадата. Сложих си стълба към покрива, но се оказа, че ще трябва да направя нова стойка горе, че първата версия е само за екстремни типове. Днес купих кабел за инсталацията. Исках да взема нещо, което мога да сложа под мазилката и не е ПВВ-МБ1 и не трябва да е в гофре. Харесах си NYM-0/J от каталога на Елкабел, но се оказа, че го правят само по поръчка(60 дни за изработка) и ми предложиха почти на същата цена NYY-J и си купих 1059 метра макара при цена от 2.30 на метър с безплатна доставка. Искам да похваля Елкабел, че те ми предложиха да го доставят(след като осъзнах, че мотокарът не може да го натовари в Нисана). Поръчах си и 20тина скоби за таван на OBO Bettermann за да ги тестевам. Ще поръчам фреза за канали и идните дни ще атакувам.

Стълбата е замислена да се сваля(засега явно няма да се)
Изображение
Изображение

Довършихме и водосточните тръби (махнаха моята рационализация и го направиха както трябва)
Изображение
Изображение
Оговорът на въпроса "Защо не съвпадат дупките?" е че това са единствените дупки, които не премерих в кофража.

На мен много ми харесва как се получава козирката. Горе се вижда в сиво ламарината за бордовете. Мисля да я направя от 8см(на снимката) на 4см.
Изображение

Ето така изглежда много кабел :)
Изображение
skostadinov - специалист
Краси ти не беше ли казал, че ще пускаш кабелите навсякъде по тавана в кабелна скара?

Ако си решил да ползваш скоби за прикрепване по таван звънни ми. На мен ми останаха поне 20-30 бр. скоби на Obo от тези както и от тези
Аз прахосах доста пари за крепежи, аксесоари за табла, клеми, клемореди, разпределителни блокове и т.н. докато стигна до някои изводи, така че ако искаш звънни и ще ти разкажа/покажа за моите премеждия, че да си спестиш някои мъки, а може би и пари.
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: