• 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
Сериозно количество вата :)
Какви пари върви на квадрат в момента и каква плътност е тази? Не успях да видя на етикета някъде да пише колко кг на м3 е.
schuldiner - майстор
Дайте някакви подробности за покривите. Основно с това се занимавам, мога да дам приблизителна оферта по варненски цени. Естествено, няма да ми убягнат дребни детайли за доизкусуряване, особено като не е на мой гръб :-D

От април почвам един дъъълъг проект за монтиране на фотофолтаици... Аз съм по хамалската част - вдигане на панелите и конструкция, но пък свързващите системата са топ IТ и инженери много близки приятели. Тоест мога да препредам някои въпроси /той и Хидразин може, ама рядко се вясва в тема "къщи"/.

ПП На сайта на Фибран тази вата я дават с плътност 200 кг/м3. Перфектна, ако цената ви устройва.
skostadinov - специалист
ср мар 22, 2023 11:29 pmschuldiner написа:

ПП На сайта на Фибран тази вата я дават с плътност 200 кг/м3. Перфектна, ако цената ви устройва.
Би било странно толкова тежка и твърда вата при вентилируема фасада. Не е ли този модел който се води от серията гъвкави изолационни плочи?
https://fibran.bg/portfolio-item/fibrangeo-b-050-ym/
kivanov - специалист
ср мар 22, 2023 11:26 pmskostadinov написа:
Сериозно количество вата :)
Какви пари върви на квадрат в момента и каква плътност е тази? Не успях да видя на етикета някъде да пише колко кг на м3 е.
Плътността е 50кг на кубик ама това е топ за вентилируема фасада. За контактната си иска повече :) Чух, че си направил поръчка за джамове :) Как върви при теб?
ср мар 22, 2023 11:29 pmschuldiner написа:
ПП На сайта на Фибран тази вата я дават с плътност 200 кг/м3. Перфектна, ако цената ви устройва.
50 50 е :)
https://fibran.bg/portfolio-item/fibrangeo-b-050-ym/
ср мар 22, 2023 11:29 pmschuldiner написа:
Дайте някакви подробности за покривите. Основно с това се занимавам, мога да дам приблизителна оферта по варненски цени. Естествено, няма да ми убягнат дребни детайли за доизкусуряване, особено като не е на мой гръб :-D
Аз ще слагам (аз ще платя да го сложат :-D ) с лепене EPDM на Firestone. Евентуално TPO пак на Firestone в/у басейна за да намаля топлинното разширение на металната конструкция през лятото, но може и да няма нужда от това и да говоря глупости. Харесва ми да е черно :) Още нямам точна оферта, защото човекът ще прави улуци на басейна, разни бордове и т.н.
ср мар 22, 2023 11:29 pmschuldiner написа:
От април почвам един дъъълъг проект за монтиране на фотофолтаици... Аз съм по хамалската част - вдигане на панелите и конструкция, но пък свързващите системата са топ IТ и инженери много близки приятели. Тоест мога да препредам някои въпроси /той и Хидразин може, ама рядко се вясва в тема "къщи"/.
Аз общо взето се интересувам от видовете захващане. Най-щастлив бих бил на система със затежняване, но стига да не скача цената в небесата. Човекът днес каза, че ползват бордюрни блокчета.

Също ме интересуват и какви са хубавите EU инвертори и панели. Инверторът трябва да е с 3 фази on-grid. Няма да има батерии.
schuldiner - майстор
EPDM е класи над всичко останало. Оригинална BASF 3 мм я даваха навремето със 100 години гаранция. Имам такава рециклирана на 60 години и смятам някой ден да си я ползвам за вкъщи. Не личи да е остаряла.
Системата на зетежняване на соларите... един винт държи на изтръгване поне 500 кг, анкерът тон-два. Ветровото усилие рядко надвишава 200 кг/м2. Въпросът е колко качествена е констуркцията отдолу. Едно от най-важните неща е да се предотврати вибриране от вятъра и последваща "умора" на скарата и крепежите. Готовите системи са в пълно противоречие с моето разбиране за коравина на конструкцията - работят си, ама треперенето при силен вятър си го има :-D Затова и ме викат - да е абсолютно подсигурено, което не е чак толкова сложно спрямо китайския инж. от инструкцията за монтаж /ако я има/.

ПП За ватата, естествено че контактна гледах. За лека вата във вентилируема фасада въобще не е нужно да е на дюшеци. Ама признавам ги фибран - като имат относително твърда на 50 кг, евала.
skostadinov - специалист
ср мар 22, 2023 11:45 pmkivanov написа:

Плътността е 50кг на кубик ама това е топ за вентилируема фасада. За контактната си иска повече :) Чух, че си направил поръчка за джамове :) Как върви при теб?
Да, наистина и аз така знам за плътността при окачените фасади. При мен нещата смея д акажа, че вървят сравнително добре (пу пу). Преди мъничко пуснах малко ъпдейт и в моята тема.
Dessie - специалист
ср мар 22, 2023 10:18 pmkivanov написа:

360 квадрата вата :roll: При мен ще са бая нещата, но ще я споделя тук. С коя фирма си говорила и какво имаш като план за покрива?

ВиК ще изчака да направя рефреш на проекта за ОВК, а електрото не съм го почвал, защото нямам готов интериор и не знам кое къде ще слагам :) Електрото сам ще правя.
Днес ми оферираха и соларна централа. Грубо казано е 2лв на ват инсталирана мощност. Трифазен хибриден on-grid инвертор и нам си колко панела.
За покрива още с никой не съм договорила нищо, исках оферта от текущия строител, но той честно си призна, че баш на моята къща не иска да осере пейзажа и че ще ми доведе другата седмица читав изпълнител. По проект имам дебело фибран, замазка за наклон, двуслойна битумна хидроизолация и затежняваща баластра. Това с уговорката, че покрива/терасите не са използваеми и е предвиден “лек” трафик. Другата седмица като се видя с човека ще доложа :-)
Ама сигурен ли си, че 360 м2 ще опаковат цялата къща? Ако не ме лъжат спомените моите фасади са толкова, а твоята прогимназия е по-голяма :-) но пък ти май имаш по-малко еркери май…
За ВиК- забравих, че при теб е ТП с подово …. Една глава за зиме и за лете не ми стига :-)
Сам ще правиш електро? Уау… аз имам слаб (2) по физика :-) възможностите, пък и желанието ми са ограничени до свързване на лампа и обикновен ключ и контакт :-)
При мен по проект има заложени фотоволтаици и соларен панел, но засега само разводката/монтажите ще им заложа… за солара гледах плоските на Бош, за фотоволтаиците - нямам и идея какво да гледам…
schuldiner - майстор
чет мар 23, 2023 1:12 amDessie написа:
По проект имам дебело фибран, замазка за наклон, двуслойна битумна хидроизолация и затежняваща баластра. Това с уговорката, че покрива/терасите не са използваеми и е предвиден “лек” трафик.
Стандартно изпълнение, нищо сложно. Към днешна дата двата пласта хидро без баластрата /напълно излишна/, са около 36 лв/м2 за леко над средно качество материали с гаранция 7 години и експлоатационен срок /очакван/ около 20 години.
Dessie - специалист
@shuldiner - цената “звучи” много приемлива, за фундамента плащах по 40 лв/м2, ще видим какво ще оферират за покрива. Защо е излишна баластрата според теб?
schuldiner - майстор
Ами баластрата се слага за механична защита и против прегряване. Като няма да се ходи интензивно, посипката на горния пласт стига за защита. А прегряването... вярно, по-малко се нагрява от битума, но не е панацея, защото пак държи топло и по-бавно изстива...
Затежняване - ОК - да речем когато хидроизолацията не е здраво залепена за основата.
Ако все пак решите да е с баластра, препоръчвам да подложите геотекстил над хидрото. Не че не може и директно, ама все се намират по-остри камъчета да се впият... Пък и аз не я харесвам, щото ми е писнало да качвам, свалям, пресявам и разнасям камънак. За използваема покривна тераса си е лукс - наистина хруптенето под краката не може да се сравни с други настилки :), но за лек трафик не си струва. Т.е. малко противоречиво, хем много я харесвам за ползване, хем хич не я понасям за работа :-D :-D :-D
  • 1
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: