• 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kivanov - специалист
От цялата работа разбрах, че май съм направил добър избор с EPDM-а. Като имам цена ще споделя. И моят покрив няма да се ползва за тераса.

Май пак ще купувам пуренит(за дейтал за гаражната врата). Чудя се с какво да го вържа за рейлинга на покрива, защото 2.4х1.2 не влиза вътре, а едва ли ще имам същия късмет да има някой мераклия да ми го докара :)

Трябва да се сложат две метални колонки за гаражната врата и вероятно ще ме плеснат едни 500лв :shock: за тая работа и се чудя как да го правя сам. На предното посещение от металджиите огледах химическите анкери, но всяка информация би била полезна. :?:

@Dessie, тия бележки за бетона и т.н. за чий са ми? Да ходя ли да ги търся или няма файда :)
Dessie - специалист
Сертификатите за бетона се вадят на база експедиционните бележки по дати, а сертификатите са нужни за акт 16. Ще ти трябват сертификати за всички материали по проект, вложени в къщата. Преди да хукнеш да ги търсиш, виж дали строителя ти не си води чинно документацията и грижливо да е окомплектовал всичко, което трябва да предадеш на надзора. Моят със сигурност не го е направил, та топката е при мен :-)

За металната рамка на гаражната врата - 500 лв са мноу пари… от Новоферм ми я оферираха 300 лв за П-конструкция за секционна врата с размер 280/225.

В моите разбирания с химическия анкер се работи лесно ( кухня слагахме в една тухлена стена с 4-ки, но редени с отворите към стаята :-), и на бетона сложихме де) - прави дупка една идея по-широка и по-дълбока от размера на шпилката. Шприцваш докато видиш сместа близо до отвора, слагаш шпилката с дюбела и натягаш здраво да отвори. Трябва обаче да се работи бързо, защото стяга и започва да изхвърля дюбела. Знам, че технологично не е за тухли, но нямаше как да се набиват дървени клинове в тия трошляци редени наобратно…Какво ще анкерираш?
kivanov - специалист
чет мар 23, 2023 8:00 pmDessie написа:
Сертификатите за бетона се вадят на база експедиционните бележки по дати, а сертификатите са нужни за акт 16. Ще ти трябват сертификати за всички материали по проект, вложени в къщата. Преди да хукнеш да ги търсиш, виж дали строителя ти не си води чинно документацията и грижливо да е окомплектовал всичко, което трябва да предадеш на надзора. Моят със сигурност не го е направил, та топката е при мен :-)

За металната рамка на гаражната врата - 500 лв са мноу пари… от Новоферм ми я оферираха 300 лв за П-конструкция за секционна врата с размер 280/225.

В моите разбирания с химическия анкер се работи лесно ( кухня слагахме в една тухлена стена с 4-ки, но редени с отворите към стаята :-), и на бетона сложихме де) - прави дупка една идея по-широка и по-дълбока от размера на шпилката. Шприцваш докато видиш сместа близо до отвора, слагаш шпилката с дюбела и натягаш здраво да отвори. Трябва обаче да се работи бързо, защото стяга и започва да изхвърля дюбела. Знам, че технологично не е за тухли, но нямаше как да се набиват дървени клинове в тия трошляци редени наобратно…Какво ще анкерираш?
Интересно. За поцинковани профили ли става дума?

Химическите анкери са си баш за тухли (поне такива гледам) и трябва да не стягаш докато не стегнат. Трябват ми да хвана колонките (крачетата на П-то). Аз нямам греда горе.

В понеделник ще проверя за бележките ама много се съмнявам да има нещо. Почти съм сигурен, че ще си губя времето аз.
Dessie - специалист
В конкретния случай с кухнята монтирахме планки, на които окачвахме кухненските шкафове. Дупчехме, вадене на прахта, вкарване на шпилката, която прилича на дюбел ( глей ся тъпо обяснение) и се разперва при затягането и монтирахме планките. Шкафовете със сигурност ги качвахме на следващия ден, защото закачихме едно 10-тина планки :-) неколкократно ни натъртиха в железарията, че смесения разтвор стяга бързо и да не се мотаем със слагането на шпилките. Бяха ни предупредили и ско омажем острани, а в видимо - бързо да зачистваме. Може и да не сме го направили по технология, знам ли… факт е, че 7-ма година са си по местата тия шкафове :-)

В офертата на Новоферм пише “метални профили”, няма изрично упоменато, че са поцинковани. При мен така или иначе отпаднаха, но мога да звънна утре на търговския представител да го разпитам, учудващо отзивчив и детаилен е :-)

Оффф, дано чинно да ги е прибрал бележките и да не се занимаваш…
Krasi_S - специалист
Понеже стана дума за хим. анкери, а си имам взимане-даване с тях... :)
Има ги за различно натоварване, та гледайте това като купувате. Когато се слага в тухла (четворка), се използва една пластмасова втулка, наричана "чорап". Тя трябва да е с 2мм по-голям вътрешен диаметър от този на шпилката. След пробиване се слага първо чорапа в отвора и тогава се шприцва лепилото. То излиза през отворите на чорапа и прави "мустаци", които го задържат в тухлата след стягане. След това се поставя шпилката с леко "навиване", като идеята е да се обмаже цялата и повърхност, и да навлезе лепило в резбата. То ще държи шпилката след стягане.
При лепене в бетон, отвора трябва да е с 2мм по-голям от диаметъра на желязото. Може и да е повече, но няма да допринесе за здравината, а само ще даде по-голям разход. След пробиване, задължително трябва да се обезпраши отвора. На опаковките има описана с картинки технологията. Минаване с четка и после издухване. И така 3-4 пъти.
Малко тънкости при работата. Препоръчвам държане на лепилото в хладилник преди употреба, за да имате по-дълго отворено време за работа.
При поставяне на нова смесителна фунийка, трябва да се изтискат 10-15см лепило през нея за да може да се смеси добре смолата и втвърдителя.
При лепене на няколко неща, е добре да си ги подготвите така, че накрая да минете и залепите всичко наведнъж. Иначе ще трябва сменяте смесител и да има наново източване на материал до пълно смесване.

P.S. Това, което сте наблюдавали с изхвърлянето на шпилката е било заради въздушен балон отзад. Получава се, когато отвора е бил по-дълъг и лепилото не е започнало от края. След това при бързо вкарване на шпилката без въртене, лепилото натиска въздуха и той после действа като амортисьор и я избутва обратно.
Dessie - специалист
чет мар 23, 2023 10:08 pmKrasi_S написа:
Понеже стана дума за хим. анкери, а си имам взимане-даване с тях... :)
Ох, да… сега като писа и се сетих за този мрежест “чорап”, обаче не навсякъде ни се получи в тухлите с него, защото пак казвам, че бяха редени наобратно и отворите им частично бяха пълни с мазилка. Като не ставаше с пластмаските на няколко места, в железарията ни продадоха едни метални, дето се разперват при натягане и уплътняват отвора на тухлата. То си беше чист екшън дали с тая кухня няма да излезем при съседите :shock:

@kivanov - при теб ще стане лесно, че тухлите са ти хубави и не са редени наобратно :supz:
kivanov - специалист
Като монтираха черните каси за дограмата беше -10 и стягаше за 30 часа или нещо такова. Сега ще е по-бързо. Ще се пробвам. Не губя нищо. Писна ми дадавм луди пари за някакви нетехнологични неща.

@Dessie не пазя бележките (освен 1-2, които си взех за спомен), защото строителят каза, че уж те ги пазели, но в понеделник ще действам. Имам оферта за мазилки и т.н. и ако ти е интересно мога да я кача.

Днес добавих последните неща в ексела с разходите и... вече само ще добавям без да гледам тотала :-D
resistbody - майстор
чет мар 23, 2023 11:03 pmkivanov написа:
Като монтираха черните каси за дограмата беше -10 и стягаше за 30 часа или нещо такова. Сега ще е по-бързо. Ще се пробвам. Не губя нищо. Писна ми дадавм луди пари за някакви нетехнологични неща.

@Dessie не пазя бележките (освен 1-2, които си взех за спомен), защото строителят каза, че уж те ги пазели, но в понеделник ще действам. Имам оферта за мазилки и т.н. и ако ти е интересно мога да я кача.

Днес добавих последните неща в ексела с разходите и... вече само ще добавям без да гледам тотала :-D
Химическия е хубаво нещо, освен цената му..
Бележките имат колпия в бетоновъзела, аз пазя само половината, че само разхода ме интересуваше и пазя платежните бележки...
Аз добавям само големите разходи в ексела... тотала не ми харесва, че прогнозно беше друг.. ама цените доста се промениха от план до изпълнение...

Единственото нещо което купх по КС беше изолацията, ама мисля че няма да ми стигне.. и то с много...
Dessie - специалист
@kivanov - действай смело с анкера, не е трудно, пък и ти не си с ръцете в гъз@.
За бележките - не се стягай, в бетоновия възел имат копия, но логично, въпроса е с колко възела с работил :-)
Давай я офертата за мазилките, интересно ми е :-)
Ексела не съм го попълвала повече от месец , само трупам документи по бюрото, но горе-долу май разумно вървя :? Аз накупих и 90% от нещата за баните, та там похарчих едни “убави” суми - останаха ми хидроизолация, лепила, фугин, едни ел.рогозки, с които ще отоплявам и аксесоарчета от типа на кошове, закачалки и прочее…. Ама те ще чакат да им дойде времето, поне са налични навсякъде :-)
kivanov - специалист
Ето я офертата. Строителят каза, че сега знае изискванията ми и тези, които правят мазилките щели да ги покрият :-D

Изображение
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: