• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
вт апр 05, 2022 1:38 pmnelina_london написа:
skostadinov,аз говоря за 30°ви температури зимата ,в слънчев ден ,дори и с отрицателни външни температури .Подовото и да се изключи ,продължава да отдава .Това бе причината да търся друг вид отоплителна инсталация .Просто предупредих K.ivanov, да е подготвен :)
Да, съгласен съм с теб. Но точно това е идеята на автоматизацията. Пример имаш метео станция отвън пред къщата или просто черпиш данни от външен източник за твоята локация съответно на базата на инфото можеш да кажеш на подовото да се изключи много преди да е станало късно и така когато напече слънцето подовото вече ще е изстинало.
Но съм напълно съгласен с теб, че в някои ситуаци както и описаната при теб, дори отоплението да е изключило отдавна остъклението само по себе си вкарва прекалено голяма топлина и къщата може да прегрее. Предполагам в този случай единственото спасение за слънчевите зимни дни би било външни щори, които също могат да се автоматизират и да засенчат при определени условия, за да се избегне прегряването.
nelina_london - специалист
Изключването по-рано ,посредством автоматизация , е добър ход ,но след включване отново ще мине известно време до загряване ,на не изстиналата ,но все пак по-малко отдаваща топлина , замазка .Затова може би ,единствено отварянето на прозорците през деня,за да се охлади би довело до уеднаквяване на температурата .
Един вид , слагаме К-бяло-К ,за топлинни приходи зимата ,а след това търсим мерки ,за да спрем добива на тази енергия .
В Англия съм ползвала подово и бе супер ,но на къщата ни тук ,подът е топъл почти като при подово и някак се обезсмисля цялата му идея .Ако прозорците са със стандартен(по-малък размер) , би било идеалния вид отопление .
Dessie - специалист
Оххх, разводнихме му темата на @kivanov :-) извинявай :-)

Nelina - ние в крайна сметка се отказахме от всякакви подови инсталации и преди малко подадох в общината новите папки с проектите - ще сме с канални климатици, два броя Дайкин са заложени :-)
kivanov - специалист
вт апр 05, 2022 2:36 pmDessie написа:
Оххх, разводнихме му темата на @kivanov :-) извинявай :-)

Nelina - ние в крайна сметка се отказахме от всякакви подови инсталации и преди малко подадох в общината новите папки с проектите - ще сме с канални климатици, два броя Дайкин са заложени :-)
Разводняване ще има, ако си говорите за лютеница и с какво храните децата :D отоплението и изолациите са си в реда на нещата :)
вт апр 05, 2022 2:31 pmnelina_london написа:
Изключването по-рано ,посредством автоматизация , е добър ход ,но след включване отново ще мине известно време до загряване ,на не изстиналата ,но все пак по-малко отдаваща топлина , замазка .Затова може би ,единствено отварянето на прозорците през деня,за да се охлади би довело до уеднаквяване на температурата .
Един вид , слагаме К-бяло-К ,за топлинни приходи зимата ,а след това търсим мерки ,за да спрем добива на тази енергия .
В Англия съм ползвала подово и бе супер ,но на къщата ни тук ,подът е топъл почти като при подово и някак се обезсмисля цялата му идея .Ако прозорците са със стандартен(по-малък размер) , би било идеалния вид отопление .
Всичко е до измисляне на алгоритъм. Трябва съвсем грубо да се изчисли колко време отнема да изстине подовото и колко да се стопли и като добавим прогноза за времето + къде се намира слънцето и сме готови с някакъв алгоритъм за действие. Това обаче е за аматьори и ще го ползвам 1 зима :D За да стане яко имам нужда от температурите по дни за няколко зими назад, данните колко са реалните загуби на къщата ми за всеки ден от една зима(това ще го видя първата зима), прогнозата за всеки ден и след това за ще напиша един prediction model (прогнозен модел е може би на български) и ще го тренирам с миналите данни и ще го оставя да взема решения за следващата зима. Тогава ще му казвам кога е прав и кога не докато стане "умен" :) Може да се стигне до 99,6% верни решения.
вт апр 05, 2022 1:14 pmskostadinov написа:
И в този ред на мисли ми стана интересно дали колегата kivanov е заложил нещо в тази насока (домашна автоматизация) в проекта или просто в плановете си за изпълнение?
Мислех да ползвам готова система като (OpenHAB, Home Automation), но след като направих една проста (зависи от гледната точка) система, която сега ми наблюдава и следи парцела (преди 12 години понацъках една домашна система, защото нямаше какво да правя в студените месеци) реших, че може би ще го направя сам. Общо взето автоматизацита ще е мое дело, но ключове, контакти и т.н. ще си са обикновени, но вързани по специален начин за да следя консумация и да мога да превключвам от умна към стандартна къща, ако нещо вземе, че изгори. Мога да разкажа и повече. С бая джаджи си играя напоследък. Опитвам се да избера точните и т.н.
skostadinov - специалист
вт апр 05, 2022 5:12 pmkivanov написа:
Всичко е до измисляне на алгоритъм. Трябва съвсем грубо да се изчисли колко време отнема да изстине подовото и колко да се стопли и като добавим прогноза за времето + къде се намира слънцето и сме готови с някакъв алгоритъм за действие. Това обаче е за аматьори и ще го ползвам 1 зима :D За да стане яко имам нужда от температурите по дни за няколко зими назад, данните колко са реалните загуби на къщата ми за всеки ден от една зима(това ще го видя първата зима), прогнозата за всеки ден и след това за ще напиша един prediction model (прогнозен модел е може би на български) и ще го тренирам с миналите данни и ще го оставя да взема решения за следващата зима. Тогава ще му казвам кога е прав и кога не докато стане "умен" :) Може да се стигне до 99,6% верни решения.
Звучи добре на теория. Да не би да си програмист? Ако си, значи сме от една порода :)
вт апр 05, 2022 5:12 pmkivanov написа:
Мислех да ползвам готова система като (OpenHAB, Home Automation), но след като направих една проста (зависи от гледната точка) система, която сега ми наблюдава и следи парцела (преди 12 години понацъках една домашна система, защото нямаше какво да правя в студените месеци) реших, че може би ще го направя сам. Общо взето автоматизацита ще е мое дело, но ключове, контакти и т.н. ще си са обикновени, но вързани по специален начин за да следя консумация и да мога да превключвам от умна към стандартна къща, ако нещо вземе, че изгори. Мога да разкажа и повече. С бая джаджи си играя напоследък. Опитвам се да избера точните и т.н.
Браво! Аз също съм голям ентусиаст и съм решил да си направя цялата с-ма сам стил DIY. И аз като теб съм решил да подходя с хибридни варианти за почти всико. Тоест нормални ключове/контакти/осветителни тела/уреди, но зад тях нужните релета/смарт ключове/контролери/и т.н. Сензори за всевъзможни неща и на всевъзможни места. Имам си вече прилично подробен план разписан. Всичко така планирам, че да мога да го надграждам поетапно в бъдеще и да не трябва да се натоварвам наведнъж. Спрял съм се за сега на Zwave и Zigbee като протоколи. Накупих си вече някои хъбове, сензори да експериментирам в нас :) Като цяло има вече доста инфо и доста продукт и е доста зарибяващо. Може ако искаш да обменим някои идеи в някакъв момент.
radius - майстор
Остава да програмираш и слънцето кога да напича и кога да се скрива, и всичко е готово :razz:
Това ти го казвам, понеже имам някакви наблюдения как се държи добре изолирана къща с подово в слънчев зимен ден ( който по прогноза може да е бил облачен).
kivanov - специалист
вт апр 05, 2022 9:44 pmradius написа:
Остава да програмираш и слънцето кога да напича и кога да се скрива, и всичко е готово :razz:
Това ти го казвам, понеже имам някакви наблюдения как се държи добре изолирана къща с подово в слънчев зимен ден ( който по прогноза може да е бил облачен).
То слънцето е изпрограмирано. Затова се прави модел. Можеш да сложиш много условности(грее слънце и температурата е тази, не грее и е тази и т.н.) Можеш да сложиш също и информация, че слънцето грее или не и информация очаква ли се да грее или не. Когато имаш разлики много скоро ще се научи алгоритъма да гледа какво е времето, а не винаги прогнозата и т.н. След "малка стъпка за човека голяма за човечеството" не мисля, че трябва да ползваме "не може" :)
radius - майстор
Така е, но ако не си ползвал, ти убягват някои практически спънки, пред иначе правилната ти логика.
Добре, да кажем че може, но пак ще те "дъни" при определени условия.
nelina_london - специалист
За да се изключи подовото по-рано, все пак трябва да се ползва прогнозата .Отделно ,трябва да се програмира и по месеци .Например Декември и Януари, температурата вкъщи достигаше 28° ,а Март и сега Април,при слънцегреене и по-високи външни температури ,вътре достига 26°.Тоест трябва да се предвиди и колко ниско/високо е слънцето .
С алгоритъм съм съгласна ,че ще се подобри положението ,но в никакъв случай няма да се достигне ефективността и донякъде комфорта на неинертно отопление, работещо само спрямо вътрешната температура .
Ето,radius,също има наблюдения, чела съм темата му и при него прозорците са стандартни размери .При теб,ще е в пъти по-осезаемо ,но наистина докато не поживееш ,няма как да имаш лични наблюдения и точни варианти за оптимизацията .
kivanov - специалист
ср апр 06, 2022 9:07 amradius написа:
Така е, но ако не си ползвал, ти убягват някои практически спънки, пред иначе правилната ти логика.
Добре, да кажем че може, но пак ще те "дъни" при определени условия.
Ще стане работата.
ср апр 06, 2022 10:20 amnelina_london написа:
За да се изключи подовото по-рано, все пак трябва да се ползва прогнозата .Отделно ,трябва да се програмира и по месеци .Например Декември и Януари, температурата вкъщи достигаше 28° ,а Март и сега Април,при слънцегреене и по-високи външни температури ,вътре достига 26°.Тоест трябва да се предвиди и колко ниско/високо е слънцето .
С алгоритъм съм съгласна ,че ще се подобри положението ,но в никакъв случай няма да се достигне ефективността и донякъде комфорта на неинертно отопление, работещо само спрямо вътрешната температура .
Ето,radius,също има наблюдения, чела съм темата му и при него прозорците са стандартни размери .При теб,ще е в пъти по-осезаемо ,но наистина докато не поживееш ,няма как да имаш лични наблюдения и точни варианти за оптимизацията .
Трябват данни. Тогава ще видим какво ще стане :) Съгласен съм за неинертното отопление, но просто не е моето нещо.

В петък входирах ПБЗ (проект за безопасност?) и този петък ще е готов. След това следва да хвана една фирма за ушите и да действам.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: