• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
С бюджет 100 бона за дограма и 140 за изолация щях да си наема човек да ми казва какво как се прави и да водя блог, не да питам във форум. Иначе отлично!
skostadinov - специалист
пет сеп 23, 2022 1:29 amschuldiner написа:
С бюджет 100 бона за дограма и 140 за изолация щях да си наема човек да ми казва какво как се прави и да водя блог, не да питам във форум. Иначе отлично!
То от страни като не ги даваш ти парите е много лесно:) Не знам дали си наясно колко трудно е в днешно време да намериш истински професионалисти, които са съвестни и на които можеш да се довериш напълно. Така че ти да си гледаш работата и живота и да не мислиш изобщо за строежа на дома ти. При мен до сега не се получава. Хем си плащаш скъпо, хем пак те цакат и ти набутват кофти продукт/услуга.
gnt69 - майстор
пет сеп 23, 2022 10:19 amskostadinov написа:
То от страни като не ги даваш ти парите е много лесно:) Не знам дали си наясно колко трудно е в днешно време да намериш истински професионалисти, които са съвестни и на които можеш да се довериш напълно. Така че ти да си гледаш работата и живота и да не мислиш изобщо за строежа на дома ти. При мен до сега не се получава. Хем си плащаш скъпо, хем пак те цакат и ти набутват кофти продукт/услуга.
Става ама трябва пенсионер цербер за инвеститорски контрол с добра заплата. Ако си купуш апартамент да не би да си стоял при строителството на блока да гледаш как се прави.
skostadinov - специалист
пет сеп 23, 2022 10:51 amgnt69 написа:
Става ама трябва пенсионер цербер за инвеститорски контрол с добра заплата. Ако си купуш апартамент да не би да си стоял при строителството на блока да гледаш как се прави.
Еми той Краси си плаща на човек за инвеститорски контрол. Аз също и пак е въпрос на късмет да случиш на читав и съвестен човек. А и е хубаво човек да се образова и да знае как стоят нещата, за да може да взема информирани решения и да знае какво да очаква като резултат.

С апартаментите е друга работа. Там е малко на късмет работата. При свършен факт трудно може да видиш прикритите проблеми и слагаш главата в торбата на сляпо :)
kivanov - специалист
пет сеп 23, 2022 1:29 amschuldiner написа:
С бюджет 100 бона за дограма и 140 за изолация щях да си наема човек да ми казва какво как се прави и да водя блог, не да питам във форум. Иначе отлично!
Цените са ми извън бюджета, но това е. Мога да си го позволя точно, защото съм направил/правя много неща сам. Е и защото съм платил някаква друга цена, която не се мери с пари.
пет сеп 23, 2022 11:07 amskostadinov написа:
пет сеп 23, 2022 10:51 amgnt69 написа:
Става ама трябва пенсионер цербер за инвеститорски контрол с добра заплата. Ако си купуш апартамент да не би да си стоял при строителството на блока да гледаш как се прави.
Еми той Краси си плаща на човек за инвеститорски контрол. Аз също и пак е въпрос на късмет да случиш на читав и съвестен човек. А и е хубаво човек да се образова и да знае как стоят нещата, за да може да взема информирани решения и да знае какво да очаква като резултат.

С апартаментите е друга работа. Там е малко на късмет работата. При свършен факт трудно може да видиш прикритите проблеми и слагаш главата в торбата на сляпо :)
Както си говорихме с теб в този проект има само 1 човек, на който наистина му пука и това съм аз.

Мога да синтезирам всичко в едно изречение. Няма как да си в един отбор с хора, които харчат твоите пари :)
gnt69 - майстор
В началото на строежа се стряскаш и гледаш с всичко да си в час, в последствие претръпваш и даваш свобода на строителя.
За да се получи добре си викаш проектантите за авторски надзор дали е така изпълнено както е в проекта.
Ти доставяш материалите на обекта за да си сигурен че са качествени и точно такива каквито са в проекта, материали има въпрос на няколко телефонни обаждания всеки иска да продава малко са купувачите.
И съвет, малко по повърхностно гледай на нещата. След Бетона ще има мазилки а след мазилките боя, всичко ще си дойде на място.
Като си на обекта харчиш пари а не изкарваш, като си гледаш работата и изкарваш.
Ако нещо е изпълнено не както трябва се разваля и се прави наново за сметка на строителя.
На всички им пука да е както трябва, на строителя за да му се плати акта за свършена работа и на тебе защото даваш парите. :partyman:
skostadinov - специалист
пет сеп 23, 2022 6:48 pmgnt69 написа:
В началото на строежа се стряскаш и гледаш с всичко да си в час, в последствие претръпваш и даваш свобода на строителя.
За да се получи добре си викаш проектантите за авторски надзор дали е така изпълнено както е в проекта.
Ти доставяш материалите на обекта за да си сигурен че са качествени и точно такива каквито са в проекта, материали има въпрос на няколко телефонни обаждания всеки иска да продава малко са купувачите.
И съвет, малко по повърхностно гледай на нещата. След Бетона ще има мазилки а след мазилките боя, всичко ще си дойде на място.
Като си на обекта харчиш пари а не изкарваш, като си гледаш работата и изкарваш.
Ако нещо е изпълнено не както трябва се разваля и се прави наново за сметка на строителя.
На всички им пука да е както трябва, на строителя за да му се плати акта за свършена работа и на тебе защото даваш парите. :partyman:
Абе прав си, но не изцяло. Тоест за някои неща се съгласявам с теб, но за други грешиш жестоко. При положение, че ще изсипеш близо милион лева, никак не ти се иска да получиш кофти продукт дето да ти боде очите цял живот.
Казваш след Бетона има и изолация и мазилка и т.н. За нещастие 99% от майсторите така си оправдават грешките иа накрая "с боята ще се оправи всичко" :lol:

Казваш като има грешки, строителя ще си ги оправи иначе няма да му се плати. Еми да ама в повечето случаи грешките се замаскират умело и ти разбираш години след това когато е твърде късно и в някои случаи непоправимо.
Примерите са безброй, но ето един много често срещан. Даваш чанта с пари за скъпа хидроизолация, за да нямаш проблеми с влагата и накрая какво излиза майсторите си коват пирончета или я компрометират по всевъзможни начини при монтажа на ТИ или при насипа след това.
Ако не си там да ги хванеш или нямаш читав инвеститорски контрол...

Повечето надзори не стъпват на обекта. Искат снимки да им пращаш. Повечето специалисти имаш договор за авторски надзор, но и при тях посещенията са мираж.
Така че, хем си прав хем не си :)

Ам мисля, че трябва да прекъснем тук, за да не цапаме темата повече: )
radius - майстор
gnt69 доста повърхностно се изказа, но и ти с тоя милион малко надскочи форума! Не че не ти вярвам, даже и повече ще дадеш, но тук са други мащабите и ще има злорадство.
skostadinov - специалист
пет сеп 23, 2022 9:54 pmradius написа:
gnt69 доста повърхностно се изказа, но и ти с тоя милион малко надскочи форума! Не че не ти вярвам, даже и повече ще дадеш, но тук са други мащабите и ще има злорадство.
Ами аз да ти кажа не обичам да се изхъврлям изобщо и много силно се надявам да влезна в много по-малко от близо милион, но като гледам скорошни оферти свят ми се извива и ми настръхват косите. Така че накрая ще видим какво ще излезе. Моята къща е много семпла и проста. Строителните фирми са полудели тотално. Само за справка днес ми сподели един бивш колега. 2етажна еднофамилна къща в Банкя. 270м2 РЗП + гаражи и складови/техн. помещения 80м2 и вече там някви подпорни стени има май в повече, но арматурата му е 25 тона, бетона мисля около 360кубика, кофраж около 1000м2. Дали са му 550000лв без ддс за груб строеж. Виждал съм му проекта и не бих казал, че е нещо супер разчупено или модерно. Та до чехли колко ще му легне не знам...
Просто нямам думи.
gnt69 - майстор
пет сеп 23, 2022 9:17 pmskostadinov написа:
Повечето надзори не стъпват на обекта. Искат снимки да им пращаш. Повечето специалисти имаш договор за авторски надзор, но и при тях посещенията са мираж.
Така че, хем си прав хем не си :)
Аз говоря за инвеститорски контрол нает от теб, проектантите идват на обекта когато ги повикаш, прочети си договора за авторски надзор. Ама трябва да се дават пари. За проекта който си гледал ами има проектанти и проектанти. Има евтини има и скъпи. Евтините не работят за теб те си смятат стандартното повече желязо да стане здраво без да влагат мисъл. При по скъпите проектанти има мисъл няма излишно презастраховане. 26 тона за 270 РЗП са множко, ама нали собственика е спестил 2000 лева от проекта. :partyman:
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: