• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пон апр 04, 2022 7:12 pmnelina_london написа:
А пък аз съм сигурна на 100%,че съм чела някъде ,че изолацията не я смятат във въпросните отстояния .Всъщност, къщата се заснема и се вкарва в кадастралната карта на акт 14(груб строеж) .
Възможно е! Не мога да споря защото не съм компетентен по темата, но предполагам арх. ми е наясно и знам, че го дискутирахме. Като го залагаж на чертежа се предвижда зида и изолацията.

Но ще послушам колегите и ще проуча въпроса с геодезистите. Благодаря за съветите и отново се извинявам на kivanov за отклоненията по хубавата му тема.
resistbody - майстор
Споко 5-10см и отгоре са допустими при грубото, проблема е минимално отстояние от съседи и ако те се заядът... моя първия проект е с 5 см изолация, че така му е заложено в аутокада на архитекта... после енергиина ефективност е с 10см зарадни сегашните норми.. аз на своя глава увеличавам на 20см + изолациите по фундамента и пода(заложено е +15 сторителна височина още на проектно ниво, та врати и отвори са повдигнати с толкова).. нямам 1 прозорец по план, вратите са на други места, липсват преградни стени, че много ми пречат на кофража... всичко е както аз реших в движение, разширих верандата с 10кв.м.. всичко ще оправим с анекси или както се казва..

Повдигнах темата за отопление с ТП и подово на тая изолация и доста се изказаха, отсечх мненията и 6-8кв машина щели да са ми достатчни...
Повдигнах и темата за ТП за басейни... НЕ стават да ти топлят басейна зимата по мнение на специалисти в това число търговци ... Ако имаш ФБ мога да те поканя в групите... вероятно няма тема за ТП и климатици в която да не членувам...
Dessie - специалист
пон апр 04, 2022 8:10 pmskostadinov написа:
пон апр 04, 2022 7:12 pmnelina_london написа:
А пък аз съм сигурна на 100%,че съм чела някъде ,че изолацията не я смятат във въпросните отстояния .Всъщност, къщата се заснема и се вкарва в кадастралната карта на акт 14(груб строеж) .
Възможно е! Не мога да споря защото не съм компетентен по темата, но предполагам арх. ми е наясно и знам, че го дискутирахме. Като го залагаж на чертежа се предвижда зида и изолацията.

Но ще послушам колегите и ще проуча въпроса с геодезистите. Благодаря за съветите и отново се извинявам на kivanov за отклоненията по хубавата му тема.
Една от забележките при поредното връщане нс стария ми проект от общината беше точно тази - архитекта беше пуснал котировките от зида до оградата, а не от изолацията до оградата и с това нарушавахме отстоянието от 5 м от дъното на имота. Коригирахме, като свихме цялата конструкция с по 10 см от всякъде ( толкова изолация беше заложена) . В последствие когато със надзора решението ми да заложим 20 изолация, човека обясни, че може да мине, но трябва да се говори с геодезистите, които ще заснемат.

По новите нормативи изолацията я броят в РЗП-то, поне в нашата община :-) на въпрос колко от санираните къщи са си подали документите за увеличаването на площта - последва тъп поглед в стил кравата Милка :-)
PIP - майстор
пон апр 04, 2022 10:11 pmresistbody написа:

Повдигнах и темата за ТП за басейни... НЕ стават да ти топлят басейна зимата по мнение на специалисти в това число търговци ... Ако имаш ФБ мога да те поканя в групите... вероятно няма тема за ТП и климатици в която да не членувам...
За ставане, стават, но цените са други.
nelina_london - специалист
Надявам се да не разводнявам темата,но и авторът обмисля допълнителна изолация ,така че изрових геодезичния ни проект,за да видя как мерят отстоянията .
Отговорът е : от средата на зида,до средата на оградата .Не е от най-външната точка .
Спомням си,че когато извикахме геодезистите да набият колчета за ограда , си мислех, че ще отбележат външната и линия,а те отбелязаха средната осова .
Да не споменавам ,че и зидът е отбелязан като 25 сантиметра, а в архитектурната част са приложени 20см.изолация,която тук виждам като втора линия .От тук съм останала с впечатлението ,че изолацията не я отчитат за кадастър ,но в РЗП си влиза .
Прикачен файл:
Screenshot_20220405-090416_OneDrive.jpg

Прикачен файл:
Screenshot_20220405- 090347_OneDrive.jpg


Така или иначе ,проектът за изменение на кадастралната карта го внасяте на Акт14 ,когато нямате изолация .Сега,ако има някой недоброжелателен съсед да се заяжда за отстоянието впоследствие ,е друг въпрос .

Искам само да предупредя К.ivanov,че с инертността на подовото отопление и големите южни остъклявания ,може да се стигне до 30°ви температури зимата .Казвам го от опит -декември и Януари в слънчев ден ,температурите достигаха 28° по обяд ,с изключен от сутринта климатик .Приятелка с подово и големи южни витрини ,пускаше плътни пердета през всички слънчеви дни.Не,че постигна голям ефект,но все пак и бе една идея по-комфортно и тъмно :) .Спасението е да си държите прозорците отворени . И преди някой да ми се изсмял , нека посети къща с големи южни остъклявания ,читава изолация и дограма.

Прикачен файл

Screenshot_20220405-090347_OneDrive.jpg
Dessie - специалист
Nelina_london не съм се сблъсквала с геодезистите в този аспект, все още… та явно затова не знам. Аз затова обясних моята ситуация, да няма недоразумения :-)

Да, факт е за подовото, че е много инертно и в топлите дни настава жега. За който му е добре, идеално, ама за тия като мен, повече от 23-24 по спалните си чист ужас….
kivanov - специалист
вт апр 05, 2022 9:12 amnelina_london написа:
Така или иначе ,проектът за изменение на кадастралната карта го внасяте на Акт14 ,когато нямате изолация .Сега,ако има някой недоброжелателен съсед да се заяжда за отстоянието впоследствие ,е друг въпрос .

Искам само да предупредя К.ivanov,че с инертността на подовото отопление и големите южни остъклявания ,може да се стигне до 30°ви температури зимата .Казвам го от опит -декември и Януари в слънчев ден ,температурите достигаха 28° по обяд ,с изключен от сутринта климатик .Приятелка с подово и големи южни витрини ,пускаше плътни пердета през всички слънчеви дни.Не,че постигна голям ефект,но все пак и бе една идея по-комфортно и тъмно :) .Спасението е да си държите прозорците отворени . И преди някой да ми се изсмял , нека посети къща с големи южни остъклявания ,читава изолация и дограма.
Влиза в ЗП и в РЗП и при мен излизах 2кв.м. над позволеното. Аз намерих решение. Много полезно инфо за температурите. Аз мисля, че няма да е проблем, ако знам прогнозата и дали ще има слънце да почна да намалям "мощността" на подовото от по-рано. Това е лесна задача за автоматиката. Дори колите имат сензор, който "мери" колко силно пече за да могат да набичат климатика :)
skostadinov - специалист
вт апр 05, 2022 11:58 amDessie написа:
Nelina_london не съм се сблъсквала с геодезистите в този аспект, все още… та явно затова не знам. Аз затова обясних моята ситуация, да няма недоразумения :-)
Истината относно изолацията и отстоянията е някъде там по средата явно :) Като сме обсъждали с моята арх. относно изолацията мисля, че и тя ми е споделяла, че ги мерят от изолацията вече а не от зида и т.н. но пък вярвам, че има лек за тази работа, както се посочи по-горе.
вт апр 05, 2022 11:58 amDessie написа:
Да, факт е за подовото, че е много инертно и в топлите дни настава жега. За който му е добре, идеално, ама за тия като мен, повече от 23-24 по спалните си чист ужас….
Инертността на подовото може да се разглежда и като + и като -. Зимата примерно в студените дни е положителен аспект, че пода не изстива на мига в който спре топлоизточника.
Определено съм съгласен, че лятото сигурно е много кофти като изгрее едно хубаво слънце и особено ако си с голямо южно изложение с К-б-К :-D

Според мен обаче и за това има лек или поне частичен. До колкото знам ако си положиш замазка на калциево-сулфатна основа (течните замаски) и я направиш 3.5-4см макс (при този тип замаски е ок и 1см ако искаш) вместо 5-8 см земновлажна и в комбинация с качествена автоматика (термостати, задвижки и т.н.) + някой друг умен сензор за домашна автоматизация би могло подовото да заработи доста по-ефективно. Тоест автоматиката на подовото може да се управлява на база на това какво е времето отвън (та ако щеш и на база прогноза за времето), което от своя страна ще позволи с-мата да реагира много по-рано и да минимализира ефекта от инертността. Вече има огромно разбообразие при сензорите/устройствата за домашна автоматизация и цените са прилично достъпни, така че с малко усилия и средства всеки може да си направи прилична автоматизация която да пести енергия и да повишава сигурността и комфорта в дома.

И в този ред на мисли ми стана интересно дали колегата kivanov е заложил нещо в тази насока (домашна автоматизация) в проекта или просто в плановете си за изпълнение?
skostadinov - специалист
вт апр 05, 2022 12:55 pmkivanov написа:
Влиза в ЗП и в РЗП и при мен излизах 2кв.м. над позволеното. Аз намерих решение. Много полезно инфо за температурите. Аз мисля, че няма да е проблем, ако знам прогнозата и дали ще има слънце да почна да намалям "мощността" на подовото от по-рано. Това е лесна задача за автоматиката. Дори колите имат сензор, който "мери" колко силно пече за да могат да набичат климатика :)
Явно си ме изпреварил :) И по думите ти разбирам, че ще си правиш домашна автоматизация. Ако имаш веме и желание сподели нещо по темата. Междувременно напреднахте ли с интериорния дизайн?
nelina_london - специалист
Много ми е трудно от телефона да вадя цитати .

skostadinov,аз говоря за 30°ви температури зимата ,в слънчев ден ,дори и с отрицателни външни температури .Подовото и да се изключи ,продължава да отдава .Това бе причината да търся друг вид отоплителна инсталация .Просто предупредих K.ivanov, да е подготвен :)

dessie ,незнам как ще е температурата с подово ,в слънчев ден след 22h ,но Декември и Януари,защото тогава слънцето е най-ниско , и огрява най-голяма вътрешна повърхност ,по това време без отопление ,при нас бе около 25°.В неслънчевите дни ,си бе 23°-24°,поддържано от климатика .
Лятото трябва просто един еркер/стреха с дълбочина 1м. пред прозорците и слънце не влиза .При нас бе предвидена и изпълнена тази защита на целия юг .
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: