• 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radko87 - помощник
пон май 08, 2023 11:29 pmkivanov написа:
пон май 08, 2023 10:22 pmradko87 написа:
Гледам че имаш седяш/скрит улук от шперплат и дървена коснтрукция. Сигурен ли си, че го искаш т'ва чудо? Мен лично ми се виждат като някаква архитектурна изгъзица и като потенциално място за вечни проблеми. При мен беше също проектирано по този начин, но аз реших да го заменя с конвенционален улук(в момента в който осъзнах какво всъщност е) и омилостивих архитекта с малко повече вентилирана фасада от лиственица и разни други дреболии.
Можеш ли да кажеш какви са потенциалните проблеми? (не съм се замислял по темата, защото ми харесва визуално).
Не знам как е проектиран при теб, но при мен беше една дървена конструкция и в нея безшевен улук. Нямам опит, но като инвеситор си представих потенциални течове от не добро изпълнение и в последствие подмяна на един бая скъп елемент. Представям си как се пълни с листа и водата от някой здрав дъжд си намира пътя към дървото, или пък зимата като почнат цикли на замръзване/топене и свличане на сняг. Една фирма даже искаше да сложих направо на шперплата някаква хидроизолация и така да го направи. Съдейки по качеството на детайлите правени по моя строж от фирми, мисля че направих правилния избор за себе си. Може и да не съм прав, но нещо ми изглеждаше съмнително а и цената му ми вдигна червен флаг.
schuldiner - майстор
Моето решение е шперплат, облечен с хидро и оттичане директно в равнината на фасадата/аварийно/, плюс херметично изпълнен седящ улук с преливник, т.е. две нива на оттичане , но и двете в барбакан с водосборно казанче.

ПП Детайлът е без компромис, но последният път ме подведе фабричният барбакан. Чак на третото гаранционно поправяне клиентът призна, че е някакъв евтин, от рециклирана пластмаса /от мен труда, от него материалите/. Просто повърхностният слой на ПВЦ-то се отлепяше заедно с лепилото. В резултат водата си течеше както в казанчето, така и под него по фасадата. За щастие в къщата щети нямаше...
Имайте го предвид - хелметекс, както и топло битумно лепило, не хваща за рециклирано ПВЦ.

Стандартната цена за седящ улук е 2-3 пъти по-ниска, но тук има симбиоза архитект-изпълнител и възложителят просто трябва да си замълчи :-D Не е непременно лошо и фатално като пари. По-скоро обратното...
kivanov - специалист
вт май 09, 2023 11:09 pmschuldiner написа:
Моето решение е шперплат, облечен с хидро и оттичане директно в равнината на фасадата/аварийно/, плюс херметично изпълнен седящ улук с преливник, т.е. две нива на оттичане , но и двете в барбакан с водосборно казанче.
Нещо такова е. Цената е такава, защото никой друг не иска да го направи:) Просто изпълнителят е читав, а и цените на материалите си ходят нагоре. Като имам дейтала ще го споделя. Предпочитам да си платя, но да стане както трябва :)
schuldiner - майстор
И друг път май съм ти казвал - имаш правилното отношение и нещата ще ти се получат!
Не е важно, че материалите НЕ вървят нагоре /в момента имам запитване за 600 квадрата покривни материали и съветът от търговеца е да изчакам до втората половина на юни/. Не е важно, че те третират като чичко-паричко. Пука ти. Важното е да се свърши работата с оптимално качество.

Всеки човек е различен, но на мен ако ми приемат такава цена, ще изпълня куп бонуси, за които дори няма да разбереш :-D Нали се сещаш, че ако пазарлъкът не е добре, бонусите ще са малуси, т.е. претупване... Аз няма как да загубя, но клиентът ... от поведението му зависи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт май 09, 2023 11:54 pmschuldiner написа:
...съветът от търговеца е да изчакам до втората половина на юни....
:goodman:
kivanov - специалист
вт май 09, 2023 11:54 pmschuldiner написа:
И друг път май съм ти казвал - имаш правилното отношение и нещата ще ти се получат!
Не е важно, че материалите НЕ вървят нагоре /в момента имам запитване за 600 квадрата покривни материали и съветът от търговеца е да изчакам до втората половина на юни/. Не е важно, че те третират като чичко-паричко. Пука ти. Важното е да се свърши работата с оптимално качество.

Всеки човек е различен, но на мен ако ми приемат такава цена, ще изпълня куп бонуси, за които дори няма да разбереш :-D Нали се сещаш, че ако пазарлъкът не е добре, бонусите ще са малуси, т.е. претупване... Аз няма как да загубя, но клиентът ... от поведението му зависи.
За къщата рядко се пазаря за цената, но искам да си свършат работата както трябва. Ще видим. Малко снимки от панелите. Почти са готови.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
resistbody - майстор
Интересно решение за поставяне на панелите.. има ли причина да не са покривни и да не се поставят както си трябва..?
Така ще трябва още едно покритие върху тях...
schuldiner - майстор
Що да е неправилно? Ако панелът стъпва на три и повече ребра е за предпочитане пред само две /когато е надлъжно/. Мембраната я има на предната страница - EPDM 1,14 мм, плътно залепен.
Все пак интересно, дали в проекта монтажът е с разминаване или всички снадки са на едни и същи ребра...
kivanov - специалист
нед май 14, 2023 12:14 pmresistbody написа:
Интересно решение за поставяне на панелите.. има ли причина да не са покривни и да не се поставят както си трябва..?
Така ще трябва още едно покритие върху тях...
нед май 14, 2023 2:27 pmschuldiner написа:
Що да е неправилно? Ако панелът стъпва на три и повече ребра е за предпочитане пред само две /когато е надлъжно/. Мембраната я има на предната страница - EPDM 1,14 мм, плътно залепен.
Все пак интересно, дали в проекта монтажът е с разминаване или всички снадки са на едни и същи ребра...
1. Панелите не са покривни, защото дебелината на покривния панел е 10см + 3-4см ребро, а сега ще сложа 4см PIR изолация над панелите. Май сме объркали и вместо 4см сме поръчали 6см, но така или иначе ми трябва 6см за целия първи етаж на къщата. Ще видим ще се събере ли.
2. Когато са полагат напречно могат да се слагат на по-големи размери. Тези панели ги дават да носят 250кг/кв.м. при разстояние между подпорите от 6м. При мен са през 1м :)
3. Панелите не се разминават и са хванати за всички ребра.
4. Цената им е 44лв без ДДС, но не съм сигурен колко е доставката точно.

Спецификация на панелите: https://1drv.ms/b/s!Aul67mx7hTdrmdsrgbl ... Q?e=sMyiqq
kivanov - специалист
По съвет от BLUEPUPIL поръчах 1.5мм вместо 1.14мм EPDM, което вдигна общата цена с около 2000лв, но мисля, че ще е вечно :)
  • 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: