• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
ср фев 01, 2023 1:23 pmDessie написа:
И при мен така започнаха да зидат - първо навсякъде първия ред вчера, днес по няколко реда от всяка стена. Обяснението беше да не тежи много върху пресния разтвор и да се посуче цялата стена във вертикалата
Мдам и според баща ми има смисъл в тази гимнастика понеже първия ред в повечето случаи се слага доста по-дебел слой разтвор, за да може да се нивелира правилно. Че то тръгнеш ли криво и после ... :D

Краси, не познавам някой добър железар, който да ти свърши работа. Пиши във FB групата за Дограми и т.н. Там би следвало да могат да те насочат към някой професионалист в района.
@BLUEPUPIL нали е фен на метални конструкции и прочие. Не познаваш ли някой койото да свърши работа?
BLUEPUPIL - майстор
вт яну 31, 2023 2:01 pmskostadinov написа:
Това си е тамата на Краси, тъй че да не му я цапаме излишно.
Като стана въпрос за цапане и при условие, че приключи работата по конструкцията, искам да кажа няколко думи, отправени към тези, които тепърва ще строят.
Решението да се работи с бетон С30/37 може да се стори на някой пресилено и да бъде тълкувано като излишен разход. Истината е, че в страните с развито строително производство отдавна се работи с подобни класове бетон. Защото при работа с 500Мра-ва арм. стомана и бетон С20/25
се стига до ситуация, при която слабото място е бетона. Иначе казано, може да се окаже, че къща, проектирана с бетон С20/25 е на същата цена или по-скъпа от тази с С30/37. За водоплътните основи нещата са още по-категорични. Няма водоплътни бетони с(от) нисък клас. Това значи, че ако трябва да избирате между по-висок клас бетон и такъв с добавки за водоплътност, но с по-нисък клас, везните накланят към по-якия бетон. Поздравявам автора на темата за това, че сподели във форума своите вдъхновяващи решения. Няма да крия, че най ми допада замяната на неугледната ст. бет. греда на басейна със стоманена.
ср фев 01, 2023 1:36 pmskostadinov написа:
@BLUEPUPIL нали е фен на метални конструкции и прочие. Не познаваш ли някой койото да свърши работа?
Какво общо имат HEA, UPN и IPE профилите
със стоманените каси.

На дребно нещата стоят така-
скъп ток, няма клиенти и хората
търсят алтернатива.

Сериозните колеги няма да отворят
в този студ халетата за под 20бр. каси.
Да не говорим, че част от тях работят
с настройки, които не позволяват работа
с 2, 3, че дори и 4мм-ва стомана.
BLUEPUPIL - майстор
Предстои монтажа на прозорците. Виждам, че сте разисквали въпроса. Ето ги и числените препоръки на Blue за луфтовете.
Иде реч за ст. бет. конструкция.

1..Фуга над прозореца
Както се вижда от схемата основният проблем е статичното вертикално натоварване и резултатното провисване.


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (26.61 KиБ) Видяна 680 пъти


Препоръките на Blue:
При светло разстояние м/д колоните(шайбите):
До 3м- 1.5см
До 4м- 2.0см
между 4 и 5.5м- 2.5см

1..Фуга отстрани на прозореца
Тук най-осезаемо е хоризонталното преместване.


Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (25.78 KиБ) Видяна 680 пъти



За прозорците на втория етаж фугата между прозореца и зидарията/стоманобетона, трябва да е не по-малка от 2см и не по-малка от 1см за първия етаж.
За втория етаж е приета кота +6.00м.
Коравината се движи в диапазона 0.5-1.0%,
което значи дрифт от порядъка съответно на 1.2-2.4см.

Твърдение тип „връзване на гащи“- ако шайбите са разположени по „неподходящ“
начин е възможно при земно ускорение над определена стойност препоръчания размер на фугите да се окаже недостатъчен и да се стигне до трайни деформации на прозоречните профили и пукнатини в стъклопакетите.
kivanov - специалист
Успях да намеря металисти :rock:. Архитектът ги намери, но аз им платих :-D И точно за да реша проблемите споменати от BLUEPUPIL ми трябват металните конструкции.

Вторият етаж има много голяма греда на покрива и там ще хванем дограмата директно, но на първия може да се очаква около 2см и там дограмата няма да е захваната твърдо към тавана. Утре/Събота ще приключат зидариите на къщата (за да можем да сложим дограмите) и после започват с басейна.
Идната седмица ще е доста дограмаджийска. Мисля, че ще им трябват около 8-9 дни за да монтират и остаклят всичко.

Утре ще режа пуренита и за 1 час работа ще спестя към 2500лв, което малко ме обърква, защото си мислех, че трудно мога да изкарам повече пари за час друга професия ;)
skostadinov - специалист
чет фев 02, 2023 5:19 pmkivanov написа:
Успях да намеря металисти :rock:. Архитектът ги намери, но аз им платих :-D И точно за да реша проблемите споменати от BLUEPUPIL ми трябват металните конструкции.

Вторият етаж има много голяма греда на покрива и там ще хванем дограмата директно, но на първия може да се очаква около 2см и там дограмата няма да е захваната твърдо към тавана. Утре/Събота ще приключат зидариите на къщата (за да можем да сложим дограмите) и после започват с басейна.
Идната седмица ще е доста дограмаджийска. Мисля, че ще им трябват около 8-9 дни за да монтират и остаклят всичко.

Утре ще режа пуренита и за 1 час работа ще спестя към 2500лв, което малко ме обърква, защото си мислех, че трудно мога да изкарам повече пари за час друга професия ;)
Имаш ли някакви детайли за дограмите и какво точно решихте с тези черни каси? Как ще ги изолирате после и т.н.?

Относно рязането на пуренита. Нали знаеш поговорката, 3 пъти мери, 1 път режи :) Да не се окаже, че накрая ще се наложи да платиш 2500 x 2 :)
Но ми е малко странно да ти искат 2500лв за подготовка/нарязване на туй чудо. Да не пропускаш нещо :)
kivanov - специалист
чет фев 02, 2023 5:24 pmskostadinov написа:
Имаш ли някакви детайли за дограмите и какво точно решихте с тези черни каси? Как ще ги изолирате после и т.н.?

Относно рязането на пуренита. Нали знаеш поговорката, 3 пъти мери, 1 път режи :) Да не се окаже, че накрая ще се наложи да платиш 2500 x 2 :)
Но ми е малко странно да ти искат 2500лв за подготовка/нарязване на туй чудо. Да не пропускаш нещо :)
Ще кача зидариите и черните каси. Имаме план за изолация.

Утре ще стане ясно с рязането :) :-D
resistbody - майстор
Доколкото разбрах, "черните" каси са от метални профили кутия ?? Та къде ще са те и къде пуренита.. може да е писано и да съм пропуснал.. нещо се обрках с тея хай-фай дограми.. при мене жената отсече че няма кой да ги бърше френските и иска обикновени прозорци...
Таа.. жената каза и ние решихме..
BLUEPUPIL - майстор
Като стана въпрос за стоманени каси, миналата седмица, докато си пия латето и дърпам от цигарите, дето убиват, на верандата на Ринг мола, какво да видя, стъклата окачени на рамки от стоманени кутии с дистанционери. Ужас! И започнах да се чудя и да се мая, защо като бетона е супер не ги закачиха тези джамове директно за бетон или тухлена зидария, а са ползвали изящни, феерични и ненатрапчиви стоманени посредници?
Сигурно архитекта, барабар с интериорните и екстериорните дизайнери неволно са допуснали стоманени прегрешения. Хубаво, че не са ползвали неръждаема стомана или алуминий, че щеше да е още по-въздействащо и трудно за възприемане и асимилиране.
:wink:
kivanov - специалист
чет фев 02, 2023 9:37 pmresistbody написа:
Доколкото разбрах, "черните" каси са от метални профили кутия ?? Та къде ще са те и къде пуренита.. може да е писано и да съм пропуснал.. нещо се обрках с тея хай-фай дограми.. при мене жената отсече че няма кой да ги бърше френските и иска обикновени прозорци...
Таа.. жената каза и ние решихме..
Черната каса е метална рамка за захващане на дограмата. При мен са или долу и горе или ляво и дясно. Имам и една с изнесен монтаж и там е от всички страни. Пуренита е между дограмата и там, където няма черна каса. Ще кача снимки като стане.

пет фев 03, 2023 11:51 amBLUEPUPIL написа:
Като стана въпрос за стоманени каси, миналата седмица, докато си пия латето и дърпам от цигарите, дето убиват, на верандата на Ринг мола, какво да видя, стъклата окачени на рамки от стоманени кутии с дистанционери. Ужас! И започнах да се чудя и да се мая, защо като бетона е супер не ги закачиха тези джамове директно за бетон или тухлена зидария, а са ползвали изящни, феерични и ненатрапчиви стоманени посредници?
Сигурно архитекта, барабар с интериорните и екстериорните дизайнери неволно са допуснали стоманени прегрешения. Хубаво, че не са ползвали неръждаема стомана или алуминий, че щеше да е още по-въздействащо и трудно за възприемане и асимилиране.
:wink:
Интересно. БилдКМ са правили фасадата на Ring Mall (не знам за дограмата), но принципно тези решения са си мерак на арх. :) При мен черните каси от БилдКМ са поцинковани, а тези от мен са грундирани с нещо. Ще снимам. Скоро се надявам да видя и напречните IPE-та монтирани.
kivanov - специалист
Шапка, ръкавици и 1-2 часа и нарязахме пуренита. Ако някой иска да реже да знае, че става с циркуляр с диск за дърво(по-дребен). В понеделник ще си го ползват :) Къщата е на 90% с готови зидове. Утре ще бачкат и ще правим барбекю :)
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: