• 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Не се вижда добре връзката на стоманената греда
със стоманобетона?
Наскоро смятах подобни греди и изледе по-евтино
без заварка на „перки“,но с по-голямо сечение на гредата.
kivanov - специалист
пет яну 27, 2023 12:56 pmBLUEPUPIL написа:
Не се вижда добре връзката на стоманената греда
със стоманобетона?
Наскоро смятах подобни греди и изледе по-евтино
без заварка на „перки“,но с по-голямо сечение на гредата.
Към бетона с 6 анкерни шпилки (М12 200мм) е хваната планка, а гредата е хваната в планката с 6 болта 3М16. Конструкцията е метална заради големия отвор, а и по-евтиното изпълнение :)
BLUEPUPIL - майстор
вт яну 24, 2023 5:33 pmBLUEPUPIL написа:
===========================
Разхода на стомана за двуетажно къще
RC (reinforced concrete) e около 50кг на м2.
Aко го надвишите значително, значи има
лоши конструктивни решения и опити да
се накара стоманобетона да работи като
конзоли или греди за насаждане на колони.
=============================
Поправям
„лоши конструктивни решения“
на
„разточителни конструктивни решения“
думата „лоши“ е използвана със значение
изразяващо неикономичност.
kivanov - специалист
нед яну 29, 2023 2:28 pmBLUEPUPIL написа:
вт яну 24, 2023 5:33 pmBLUEPUPIL написа:
===========================
Разхода на стомана за двуетажно къще
RC (reinforced concrete) e около 50кг на м2.
Aко го надвишите значително, значи има
лоши конструктивни решения и опити да
се накара стоманобетона да работи като
конзоли или греди за насаждане на колони.
=============================
Поправям
„лоши конструктивни решения“
на
„разточителни конструктивни решения“
думата „лоши“ е използвана със значение
изразяващо неикономичност.

Предполагам, че има разлика от двуетажно къще до двуетажно къще. При мен фундаментът е примерно 300кв.м. от 520кв.м площ (заради басейна), а там отива доста желязо май. Вече е платено и построено.

Търся много спешно някой да ми направи няколко черни каси (имам детайли за всичко). Ако някой се сети за добри металисти :rock: да казва.

Почнах да се оглеждам за LAN сензори (влажност и т.н.) и няма :( Всичко е Zigbee или Z-wave. Преди 10 години бях написал една библиотека за ардуино за тия работи, но имам проблем, че няма красиви (на външен вид :-D ) сензори за ардуино.

Отделно за мрежите се чудя между TP-LINK Omada и Ubiquiti UniFi, като тайно се опитвам да стоя далеч от Mikrotik щото там ще стане едно приятно конфигуриране, а и нямат много WiFI 6 AP-та. :) Ще го правя всичко аз и гледам да не е някаква мега мрежарска работа :-D
skostadinov - специалист
нед яну 29, 2023 6:04 pmkivanov написа:
Почнах да се оглеждам за LAN сензори (влажност и т.н.) и няма :( Всичко е Zigbee или Z-wave. Преди 10 години бях написал една библиотека за ардуино за тия работи, но имам проблем, че няма красиви (на външен вид :-D ) сензори за ардуино.

Отделно за мрежите се чудя между TP-LINK Omada и Ubiquiti UniFi, като тайно се опитвам да стоя далеч от Mikrotik щото там ще стане едно приятно конфигуриране, а и нямат много WiFI 6 AP-та. :) Ще го правя всичко аз и гледам да не е някаква мега мрежарска работа :-D
Краси, трябва да се видим да обменим идеи. Аз по принцип си купих една готина меш система на tplink и я ползвам в момента вкъщи. Страхотна е, но все повече се замислям за Ubiquity UDM Pro + USW-Pro-24-PoE + 3бр. AP U6 Lite. С тези неща и подходящ UPS за power outage и един LTE Router за ISP Failure мисля, че може да се сглоби rock solid домашна мрежа.

За сензорите защо точно LAN трябва да са? След като си писахме преди време пак тук в твоята тема за сензори, окабеляване и т.н. се замислих и се поразговорих с някои мои приятели и реално осъзнах, че има много варианти за всевъзможни интеграции с HA (ако не се лъжа каза, че на това си се спрял) или другите основни конкурентни хъбове. Та благодарение на вас си промених мнението за някои неща и реших поне всичко за системата за сигурност да е по кабел и интегрирано паралелно с хъба.

Иначе си прав, че като изключим сензорите за движение, контактните (за прозорци, врати и пр.), другите варианти, които не са по wifi protocol не са много лицеприятни.

Те обаче специфично за темп. и влажност не е нужно да са много видими. Може да си принтнеш някви кутийки или да търсиш нещо за вграждане. Или в крайна сметка ще трябва да се прежалиш да имаш и малко Zigbee/Zwave джаджи из къщи. Поне там избор много. Има и много комбинирани, тъй че не е нужно да окичваш цялата къща. Пример (този го имам в къщи за проба и не е лош): https://aeotec.com/products/aeotec-multi-sensor-7 Пускаш му захранване да не е на батерия и кърти. Има и аксесоари за вграждане.
Virtex - майстор
пон яну 23, 2023 12:05 amresistbody написа:
За гофретата... преди години сложихме при ремонта на тая къща... тая година исках да изтегля +1 САТ5.. нищо не помръдва... явно си има техника на полагането...
Малко оффтопик - но ако разбереш как, сподели.

Че и аз отнесох тази греда - уж гофрета, но вътре кабелите нямат желание за движение след полагане :-D
нед яну 29, 2023 6:04 pmkivanov написа:
Почнах да се оглеждам за LAN сензори (влажност и т.н.) и няма :( Всичко е Zigbee или Z-wave. Преди 10 години бях написал една библиотека за ардуино за тия работи, но имам проблем, че няма красиви (на външен вид :-D ) сензори за ардуино.
Има достатъчно опции и за WiFi само. Иначе има и Zigbee -> LAN gateway Tuya supported. Работи с разнообразни open source home automation решения. Пример за Tuya humidity sensors, изглеждат класически модерен дизайн, дано се водят 'красиви'

"Българските" shelly са wifi, но работят и те със собствена инфраструктура тип home automation ако ти се занимава..
Ако си фен на DIY има и Esp32 LAN Модули, но цената не е оправдана, занимавката също.
нед яну 29, 2023 6:04 pmkivanov написа:
Отделно за мрежите се чудя между TP-LINK Omada и Ubiquiti UniFi, като тайно се опитвам да стоя далеч от Mikrotik щото там ще стане едно приятно конфигуриране, а и нямат много WiFI 6 AP-та. :) Ще го правя всичко аз и гледам да не е някаква мега мрежарска работа :-D
Ако финансите не са ти проблем - Ubiquiti LR модулите според инфо в нета. Досега пробване на какво ли не - "чисти" устройства, openwrt, Arm-based устройства - все греда. Следващата стъпка ще е Ubiquiti LR с идеята да не се занимавам да настройвам нищо.
skostadinov - специалист
нед яну 29, 2023 10:53 pmVirtex написа:
пон яну 23, 2023 12:05 amresistbody написа:
За гофретата... преди години сложихме при ремонта на тая къща... тая година исках да изтегля +1 САТ5.. нищо не помръдва... явно си има техника на полагането...
Малко оффтопик - но ако разбереш как, сподели.

Че и аз отнесох тази греда - уж гофрета, но вътре кабелите нямат желание за движение след полагане :-D
Ами ако се ползват правилните гофрета с правилните диаметри и не се претрупват с повече от количеството, което могат да поемат не виждам как да не може. Баща ми последно преди да си замине за постоянно от Италия прави цялостен ремонт на апартамента на негов приятел. Смениха цялата инсталация (дърпана в гофрета). Има си инструменти, предполагам има си и техника. Но след като това е практика почти във всички напреднали западни държави и то от години, явно варианти има. Сега той ethernet кабел специфично не е прекарвал, но ако е по голям диаметъра на гофрето (пр. 25мм) няма начин да не могат да влезнат 2 кабела. Освен ако няма милион остри завои и кабела не е cat7 или 8, който е доста твърд.
kivanov - специалист
нед яну 29, 2023 10:28 pmskostadinov написа:
нед яну 29, 2023 6:04 pmkivanov написа:
Почнах да се оглеждам за LAN сензори (влажност и т.н.) и няма :( Всичко е Zigbee или Z-wave. Преди 10 години бях написал една библиотека за ардуино за тия работи, но имам проблем, че няма красиви (на външен вид :-D ) сензори за ардуино.

Отделно за мрежите се чудя между TP-LINK Omada и Ubiquiti UniFi, като тайно се опитвам да стоя далеч от Mikrotik щото там ще стане едно приятно конфигуриране, а и нямат много WiFI 6 AP-та. :) Ще го правя всичко аз и гледам да не е някаква мега мрежарска работа :-D
Краси, трябва да се видим да обменим идеи. Аз по принцип си купих една готина меш система на tplink и я ползвам в момента вкъщи. Страхотна е, но все повече се замислям за Ubiquity UDM Pro + USW-Pro-24-PoE + 3бр. AP U6 Lite. С тези неща и подходящ UPS за power outage и един LTE Router за ISP Failure мисля, че може да се сглоби rock solid домашна мрежа.

За сензорите защо точно LAN трябва да са? След като си писахме преди време пак тук в твоята тема за сензори, окабеляване и т.н. се замислих и се поразговорих с някои мои приятели и реално осъзнах, че има много варианти за всевъзможни интеграции с HA (ако не се лъжа каза, че на това си се спрял) или другите основни конкурентни хъбове. Та благодарение на вас си промених мнението за някои неща и реших поне всичко за системата за сигурност да е по кабел и интегрирано паралелно с хъба.

Иначе си прав, че като изключим сензорите за движение, контактните (за прозорци, врати и пр.), другите варианти, които не са по wifi protocol не са много лицеприятни.

Те обаче специфично за темп. и влажност не е нужно да са много видими. Може да си принтнеш някви кутийки или да търсиш нещо за вграждане. Или в крайна сметка ще трябва да се прежалиш да имаш и малко Zigbee/Zwave джаджи из къщи. Поне там избор много. Има и много комбинирани, тъй че не е нужно да окичваш цялата къща. Пример (този го имам в къщи за проба и не е лош): https://aeotec.com/products/aeotec-multi-sensor-7 Пускаш му захранване да не е на батерия и кърти. Има и аксесоари за вграждане.
Аз не се кефя на mesh системите, но имам познати, които ползват. Последните 2 дни направих проучване и 100% минавам на TP-Link Omada (ползвам TP-Link от много време), защото показват по-добри (за мен) резултати и т.н. от Ubiquity, а и цената им е доста по-приемлива. UDM Pro (SE) е много готина машинка, но има доста неща дето не ми трябват и не ми се дават пари. Един ден ще имаме възможност да си ги премерим мрежите :D

Искам сензорите да са ethernet за дa няма мрежи и т.н., но просто няма голям избор :)
нед яну 29, 2023 10:53 pmVirtex написа:
Има достатъчно опции и за WiFi само. Иначе има и Zigbee -> LAN gateway Tuya supported. Работи с разнообразни open source home automation решения. Пример за Tuya humidity sensors, изглеждат класически модерен дизайн, дано се водят 'красиви'

"Българските" shelly са wifi, но работят и те със собствена инфраструктура тип home automation ако ти се занимава..
Ако си фен на DIY има и Esp32 LAN Модули, но цената не е оправдана, занимавката също.
нед яну 29, 2023 6:04 pmkivanov написа:
Отделно за мрежите се чудя между TP-LINK Omada и Ubiquiti UniFi, като тайно се опитвам да стоя далеч от Mikrotik щото там ще стане едно приятно конфигуриране, а и нямат много WiFI 6 AP-та. :) Ще го правя всичко аз и гледам да не е някаква мега мрежарска работа :-D
Ако финансите не са ти проблем - Ubiquiti LR модулите според инфо в нета. Досега пробване на какво ли не - "чисти" устройства, openwrt, Arm-based устройства - все греда. Следващата стъпка ще е Ubiquiti LR с идеята да не се занимавам да настройвам нищо.
Аз и с WiFi не искам :) Общо взето са ми ясни всички системи на пазара и т.н. и ми се иска да не е Z и да не с някаква собствена HA система. За релета ще ползвам SONOFF заради DIY режима. Не ми се играе да събирам разни неща с ESP32, защото искам да заложа на нещо дето е основната работа в 8 часовия работен ден на някой, а не хоби като мен.

Ubiquiti LR имат смисъл за ранчо с голяма ливада, но в къщата си мисля, че е по-добре "по-слаби", но повече модули за да е по-нежно преминаването от едно AP на друго.

Ще ви държа в течение с решенията.

За мрежови кабел мисля, че избрах Cat 6 като се разходих и до Cat 8 :D
resistbody - майстор
Кво правите бе хора кат8... явно съм изостанал доста.. на кат4 с 4 проводника само :D моя проблем с тая къща е 4 рутера и единия никога няма връзка, той е трети след първия.. хаха дали се обясних правилно..
Тея дни копам тухлите за кабелите и още отлагам хола за последно с автоматиката... по спалните само осветление и завеси ще оставя(надали ще сложа, че моторизираните завеси без управлението са на цената на хидромасажна вана, където е и спора с жената :D)
И гледам да оставя повече силови, щото безжично вече всичко има... само тея на батерия не ме кефят..
skostadinov - специалист
пон яну 30, 2023 12:12 amresistbody написа:
Кво правите бе хора кат8... явно съм изостанал доста.. на кат4 с 4 проводника само :D моя проблем с тая къща е 4 рутера и единия никога няма връзка, той е трети след първия.. хаха дали се обясних правилно..
Тея дни копам тухлите за кабелите и още отлагам хола за последно с автоматиката... по спалните само осветление и завеси ще оставя(надали ще сложа, че моторизираните завеси без управлението са на цената на хидромасажна вана, където е и спора с жената :D)
И гледам да оставя повече силови, щото безжично вече всичко има... само тея на батерия не ме кефят..
Е за cat8 само се спомена, но както виждаш cat6 ще слага Краси. Аз още съм пред дилема за м/у cat7 и cat6, но като му дойде времето: )
  • 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: