• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
вт окт 10, 2023 9:31 pmresistbody написа:
По София на всяка къща ли ви карат да слагате мълниезащита или по собствено желание ?
Доколкото знам аз е задължителна част от Електро проекта. Не знам обаче дали и как е описано в ЗУТ-а.
Dessie - специалист
@шоп - фирмата се казва Елиса :

https://elisa-e.com/
kr1100 - майстор
вт окт 10, 2023 9:56 pmskostadinov написа:
...Доколкото знам аз е задължителна част от Електро проекта. Не знам обаче дали и как е описано в ЗУТ-а.
Задължително е в ел. проекта. Проектанта си вързва гащите.
Как е изпълена и контрола /измерването/ е друг въпрос.
kivanov - специалист
Продължаваме с покрива :-D
Изображение

Изображение

Започнахме с качването на материалите.
Изображение

Бордовете са изпълнени с 4см PIR + шперплат с наклон към вътрешната част на покрива.
Изображение
Изображение
Изображение

Импровизиран комин :)
Изображение

Тръбите за панелите.
Изображение

Следва EPDM. Реших да сложа по-"дебелия".  
Изображение
Изображение
Изображение

Днес правихме (фирмата и аз като общак :-D , че бързаме да изпреварим дъжда) воронките.
Изображение

Воронките са HL с 10W подгряване. Чудя се каква автоматика се ползва за управлението :)
resistbody - майстор
съб окт 14, 2023 10:25 pmkivanov написа:

Воронките са HL с 10W подгряване. Чудя се каква автоматика се ползва за управлението :)
Един биметален термостат на 5градуса примерно, като стане 5 градуса и затваря веригата...
skostadinov - специалист
Супер става покрива.

Какво следва след EPDM-a?
Интересно ми е как стои въпроса с натрупването и в последствие топенето на снега по борда/периферията на покрива? Като има по-дебела снежна покривка в момента в който започне да се топи предполагам, че няма да може да се оттича добре към воронките и част от водата ще започне да се стича надолу по фасадата. Не знам дали няма да се образуват грозни мръсни ивици от мръсния сняг. Има ли някакво решение за тези неща?

Като казваш импровизиран комин да разбирам ли, че и ти нямаш намерение да зидаш стандартни комини и планираш само за снимките нужни за УВЕ да имаш нещо?
Питам понеже и аз ще правя тази схема. По проект трябва да имам 2 комина, което е напълно безумно при положение, че ще се отоплявам изцяло на ток :) Та и аз така мисля, отгоре да направя някакви комини само за парлама и за снимките.
Dessie - специалист
@skostadinov - при плоските покриви, борда се наклонява навътре, към самия покрив и оттича натам. Ако и обличането с ламарина е изпълнено достатъчно грамотно и същата е изнесена на поне 3 см от фасадата, не би следвало да има такъв проблем. Повечето сгради на вертикални райета просто нямат достатъчен наклон на борда. Плясвам една много нискокачествена снимка, но наклона към вътрешността на покрива е видим. При Краси би следвало да е по същият начин.
Прикачен файл:
IMG_3631.jpeg
skostadinov - специалист
Ясно. Детайла с надстърчането навън извън фасадата е детайла който ми е убягнал. Ами супер, благодаря за разяснението!
kivanov - специалист
Позагубих се последните 2 месеца, но имах много работа и оставих строителството леко. Качвам снимки от завършения изцяло покрив и почти завършения покрив на басейна. През януари, ако е над 5 градуса ще поработим още и по фасадата.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Малко тренировки с електрожена :)

Изображение

Ще снимам и басейна с готовия покрив. Подготвихме поставките на стълбата и сега трябва да я избера. Всякакви предложения са добре дошли :)

Малко снежни снимки
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Реших да направя временна "канализация", че като се топи снега има много вода.
Изображение

Изображение

Изображение

Реших да изхвърля боклуците и се чудих между 6 и 8 кубиков контейнер. Накрая изхвърлих 14 кубика боклук и сега е много чист двора. Предупредих, че всеки оставен боклук струва 20лв.

След нова година започвам с декоративните неща на южната фасада, входната врата и разни неща по двора. На този етап къщата е около 25% по-скъпа от предвиденото.

Пожелавам на всички страхотно изкарване на празниците и много успешна 2024 :)
skostadinov - специалист
Браво, Краси!

Къщата става ТОП! Покрива добре се е получил поне доколкото аз мога да преценя с невъоръжено око.

Продължавай със същия дух и не позволявай ентусиазма да изчезва.

Весело посрещане на празниците!
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: