Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Имакак - напреднал
Здравейте.
Много пъти се е случвало при несигурност да чета и препрочитам статии и мнения във форума и това е довело да избегна някой грешки при ремонта на различни помещения, заради което благодаря на всички тук които съветват адекватно и дават решения на възникнали проблеми. Сега обаче съм се захванал с нещо доста по-комплексно и ще имам нужда от вашата помощ.
Та на въпроса. Искам да си направя сам покрива на къщата. Имам всички необходими инструменти и машини. Имам и опит в правенето и поправянето на няколко двускатни. Тук обаче става въпрос за трискатен покрив два от които са трапци. Ще пусна и подробни чертежи. Въпросът ми е дали дебелината на столиците маиите поповете и ребрата са достатъчни или пък са твърде дебели. Покривът е върху контур на къщата 1015см х 1153см., с бетонов пояс с височина 70см и широчина 20см. Наклонът и 15°. Билната столица е с размер 14х16см, междинните столици са 14х14, столиците над бетонния пояс са 14х14, поповете 14х14, ребрата са 6х12 и са разположени през 60см. Стряхата е 90 см, но след като се направи външната изолация ще остане 80 см. Връзките снадките между гредите ще се паднат върху поповете и столиците.
Другия въпрос който имам е следния:
Задължително ли е ребрата да се сключват в било над билната столица? Тъй като при това положение ще изгубя 10 см от височината под билната столица, а искам да използвам максимално височината в подпокривното пространство. Виждал съм решения при които ребрата стигат до страничната повърхност на столицата и се захващат за нея - направил съм чертеж. Това какви конструктивни рискове крие за покрива с този наклон от 15°, и при тази постановка. Въобще хората с опит нека съветват как да постъпя. Благодаря предварително

Прикачен файл

3-1.jpg

Прикачен файл

2-1.jpg
BLUEPUPIL - майстор
ребрата са 6х12 и са разположени през 60см
От чертежа става ясно, че иде реч за около 2.5м отвор на ребрата
, мерено по хоризонтала.
Трябва да го сметна, ама имам предчувствието, че най-много
да може са носи до 100кг/м2 сняг?
Имакак - напреднал
чет мар 21, 2024 6:38 pmBLUEPUPIL написа:
ребрата са 6х12 и са разположени през 60см
От чертежа става ясно, че иде реч за около 2.5м отвор на ребрата
, мерено по хоризонтала.
Трябва да го сметна, ама имам предчувствието, че най-много
да може са носи до 100кг/м2 сняг?
Здравейте, благодаря за отговора. Колко трябва да е минимума и оптимума за натоварване на покрив за регион околностите на София 570м надморска височина. Така и не открих разбираеми формули за да мога при тази конструкция да сметна натоварването. Ако при това положение излиза че е малка издръжливоста, кое трябва да се промени, сечението на ребрата с по-дебели ли? Въобще готов съм да преоразмеря целия покрив в името на това да стане по здраво и стабилно.
BLUEPUPIL - майстор
пет мар 22, 2024 9:31 amИмакак написа:
околностите на София 570м надморска височина.
128кг/м2, ако е към планините цифрата расте.
ТУК има доста калкулатори. Има и за покриви. За съжаление, калкулатора е само на английски и е само за геометрични оразмерявания, но не и за якостни изчисления.

Все пак, може да е полезен.

И още нещо за което се сещам. Проверете за минимален наклон на покрива в зависимост от това с какво покритие ще бъде- керамични или бетонни керемиди, метални керемиди или профилирана ламарина или битумни керемиди (шиндли) и др. Производителите посочват в спецификациите на продуктите техните изисквания.

Успех в начинанието!
Имакак - напреднал
пет мар 22, 2024 1:19 pmtitex написа:
ТУК има доста калкулатори. Има и за покриви. За съжаление, калкулатора е само на английски и е само за геометрични оразмерявания, но не и за якостни изчисления.

Все пак, може да е полезен.

И още нещо за което се сещам. Проверете за минимален наклон на покрива в зависимост от това с какво покритие ще бъде- керамични или бетонни керемиди, метални керемиди или профилирана ламарина или битумни керемиди (шиндли) и др. Производителите посочват в спецификациите на продуктите техните изисквания.

Успех в начинанието!
Проверил съм. Ще го завърша с фалцова ламарина , минимален наклон 7°. Моят е с 15°. Благодаря!
BLUEPUPIL - майстор
Ребра 10х14
L=2.5м
Междуосие-0.5м
Общ товар-150кг/м2
Провисване-1.5см
При допустимо L/150=250/150=1.66см.


Прикачен файл:
2.jpg



Таблицата е за 100кг/м2 сняг.

За конкретния случай, дава ребра 38×145мм
Имакак - напреднал
пет мар 22, 2024 3:36 pmBLUEPUPIL написа:
Ребра 10х14
L=2.5м
Междуосие-0.5м
Общ товар-150кг/м2
Провисване-1.5см
При допустимо L/150=250/150=1.66см.





Таблицата е за 100кг/м2 сняг.

За конкретния случай, дава ребра 38×145мм
Ок. Ребрата 10/14. През 50см. А столиците, поповете, добре ли са оразмерени, така добро ли е разпределението на тежеста конструктивно при тази конфигурация на покрива. Питам за подробности защото това което виждате е проект правен от конструктор, а както се оказва има неточности. Благодаря.
gogo7777 - майстор
Слабото място е столицата.
BLUEPUPIL - майстор
чет мар 21, 2024 10:48 amИмакак написа:
Задължително ли е ребрата да се сключват в било над билната столица?
Стъпване:
А1-странично
А2-горно-странично
А3-горно



Прикачен файл:
A1.jpg

Прикачен файл:
A2.jpg

Прикачен файл:
A3.jpg
A3.jpg (84.28 KиБ) Видяна 782 пъти



пет мар 22, 2024 8:08 pmИмакак написа:
Въпросът ми е дали дебелината на столиците, маиите поповете и ребрата са достатъчни или пък са твърде дебели.======
Билната столица е с размер 14х16см, междинните столици са 14х14, столиците над бетонния пояс са 14х14=====
пет мар 22, 2024 8:08 pmИмакак написа:
А столиците
Колко е най-големият отвор на столиците?

Тема "Трискатен покрив на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: