Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
NAS - напреднал
Здравейте,

От години следя форума, но стигнах до момента, в който да отворя тема в този раздел :).
В момента закупувам дворно място с малка стара къща, която мисля да ползвам за отдих през уикендите.
Прикачен файл:
firstpicture.jpg
Къщето има нужда от ремонт, но за първи път ще се сблъскам с гредоред (не че иначе имам кой знае колко голям опит в строителството).
На един етаж е, няма мазе, пръстен под, а стените са от тухли (труски) единички. Общата квадратура на къщата е 50кв.м. и още 50кв.м покрит сайвант като продължение на къщата в дясно на снимката.
Надникнах по време на огледа на тавана и изглеждаше всичко да е наред по гредите с изключение на малки пролуки през които слънчевите лъчи падаха отвесно, което предполагам се нуждае само от пренареждане на керемидите и оглеждане за течове. Според снимката може ли да ме посъветвате дали покрива има нужда от конструктивни промени или генерален ремонт.
Отвътре таванът е покрит с фазер и само на едно място имаше малко, старо петно от вода.
Знам, че не дава много перспектива, но това имам като материал, а искам да си направя някакъв проекто-план за действие.
Всякакви съвети ще са ми от полза.
Благодаря предварително на всички конструктивни мнения!
naster - майстор
Турската керемида я тача само за автентични проекти - реставрации на къщи. Тази, не го приемайте лично, моля, не е архитектурен или етнографски паметник. Иска претърсване на няколко години, за да няма проблеми. За себе си, за ваканционно жилище, бих избрал, бюджетен вариант - метални керемиди.
zz_stefanov - майстор
Турските керемиди са красота, обаче много остаряха и изтъняха. Отделно белките много обичат да ги обръщат.
Отдолу под тях предполагам има слой кал и слама за иравняване.
При мен ремонта на два покрива (подобна площ) с влагане на старите 'европийски керемиди' (както ги наричат у наше село :) ) ми около 8000, почти колкото цената на имота.
Ремонта на покрива според мен е първото което трябва да се направи.
Кокетна къщичка. Успех с ремонтите.
ky-kyy - майстор
Няма да разваляш покрива, ей !!!! :axe:
Ако не знаеш как, повикай някой стар майстор, да ти пререди керемидите и гледай как го прави. После сам ще си го правиш и ще тие кеф. Няма да бараш и двете прозорчета!!! Ако разбера, че си развалил хубавата къщичка, ще я издиря по снимката и ще идвам всяка вечер, да ти припикавам дувара. Тъй да знаеш!!!


ПП Дай снимки и от вътре.
brick - специалист
Напълно автентична си е къщичката, покривът е основният й чар и според мен трябва да запази вида си. Казвате, че всичко е наред с гредите, но сигурен ли сте - на снимката изглежда поразкривен?

За реставриране на покриви с турски керемиди има специални гофрирани битумни листове, които се слагат под керемидите и после няма да имате течове дори някоя да се счупи или размести. Ще отпадне и нуждата от толкова често претърсване:
https://bg.onduline.com/bg/potrebitel/p ... ve-rufolin
https://izolacii.eu/ondulin-pod-keremid ... i-remonti/
naster - майстор
Кое ѝ е автентичното: подкоружената мазилка, трите различни прозореца, бетоновите пътеки, гумата на тревата, или двата цвята олуци, или металните тръби за подпори на козирката?
zz_stefanov - майстор
Всяко нещо с времето си. Съседа като претърсва покрива на неговата плевня и керемидиите се пукат под него. А той е една торба кокали.
От тук нататък да ти е ремонтирано отдолу, а да разчиташ на покрив със стари турски керемиди не ми изглежда добре.
zz_stefanov - майстор
вт юни 23, 2020 10:48 ambrick написа:
Напълно автентична си е къщичката, покривът е основният й чар и според мен трябва да запази вида си. Казвате, че всичко е наред с гредите, но сигурен ли сте - на снимката изглежда поразкривен?

За реставриране на покриви с турски керемиди има специални гофрирани битумни листове, които се слагат под керемидите и после няма да имате течове дори някоя да се счупи или размести. Ще отпадне и нуждата от толкова често претърсване:
https://bg.onduline.com/bg/potrebitel/p ... ve-rufolin
https://izolacii.eu/ondulin-pod-keremid ... i-remonti/
Гледам им снимките на ондулин, оставили са много разстояние между долните керемиди и не изглежда добре покривът им.
шоп - майстор
вт юни 23, 2020 10:58 amnaster написа:
Кое ѝ е автентичното: подкоружената мазилка, трите различни прозореца, бетоновите пътеки, гумата на тревата, или двата цвята олуци, или металните тръби за подпори на козирката?
+ 1 към мнението.
Ако къщата няма сантиментална стойност става само за бутане.
Иначе ще наливаме пари в една каца без дъно и накрая ще имаме кърпеж, който не си е заслужавал труда и конците.
naster - майстор
Или поне покривът да се ремонтира преди други подобрения.

Тема "Малка къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: