• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, наскоро приключих с грубия строеж на еднофамилна къща. Къщата е на 2 етажа + сутерен (полу вкопан в земята) и плосък покрив. Последната плоча е с около 25 см дебелина + бордове с 50 cm височина.
Въпросът ми е следният: Аз не съм техническо лице, но плочата се получи с леко провисване (незабележимо с просто око) и сега се събира локва вода по средата на покрива. (Забравих да спомена размерите на плочата - грубо е около 100м2. ) и според мен доста се пропука (може да видите снимките). При един дъжд на долния етаж е като душ кабина. Явно пукнатините са по цялата дебелина на плочата и водата направо си минава.
Строителят ми обяснява, че всичко е наред, по проект била изпълнена, ама бетона имал повече вода и понеже била последна плоча и вятъра я духал, много бързо изсъхнала и затова се бил напукал така бетона.
То станалото станало, писах на конструктора, пращах снимки, но не ме отразява, бил много зает. Да не споменавам, че само веднъж по време на строителството в рамките на 4 месеца се качи на обекта да погледне как са нещата, и то за конкретен проблем, който изникна. Всичко друго, приемане на арматура, бетони, отстояния и т.н ставаше със снимки. Същата схема на работа беше и с надзорната фирма.
Аз съм прекалено зает и бях гласувал пълно доверие на строителя и ще си призная, че и аз не съм осъществявал кой знае какъв контрол.
Така де, да се притеснявам ли за това, че плочата е понапукана и здраво тече или като и се направи замазка с една хубава изолзация и всичко необходимо за плоския покрив ще стане що годе добре. Като цяло ще имам възможност да я изолирам хубаво след около 5 месеца ( аз съм моряк и пътувам по корабите). Няма ли арматурата да почне лека по лека да гние от постоянната влага и после дори като я изолирам, ръждичката да си я яде.
Благодаря ви много.
Поздрави
Прикачен файл:
tn_IMG_0284.JPG плоча горе (покрив)
Прикачен файл:
tn_IMG_0284.JPG плоча горе (покрив)
Прикачен файл:
tn_IMG_0275.JPG плоча долу (таван)
Прикачен файл:
tn_IMG_0274.JPG плоча долу (таван)
Прикачен файл:
tn_IMG_0139.JPG къща

Прикачен файл

tn_IMG_0278.JPG плоча долу (таван)
Andri01 - майстор
Без да претендирам ,че знам нещо,аз бих направил направо втора плоча върху тазе. Някъде към 5-8 см. дебелина. Армирана,с по здрав цимент. Но най-добре да ти каже някой специалист. А иначе и аз при мене съм изтървал на времето водопроводната система и ел. системата на вилата,поради същата причина. :partyman:
шоп - майстор
Всъшност плоския покрив никога не е плосък. Винаги има наклони!!!

Направи си една хубава топлоизолация отгоре с мин 20 см фибран, отгоре замазка с наклони към водоотвеждането и качествена хидроизолация.
За мен проблеми дотук огромни нямаш.

И да оставиш обекта така за 5 месеца няма да ти ръждяса и изгние арматурата. Има обекти замразени за по 20 години и после довършени.

Ако все пак мини басейна те дразни, пробии отвори в най-ниската точка за да се отцежда водата.

Иначе аз много харесвам плоски покриви. Супер практични са, особено ако са използваеми.
Руди - майстор
Нормално е плочите да провисват, за да работи една
плоча или греда, трябва да се деформира под товара.
Не може добре да се прецени по снимките, но сякаш
тия 100 квадрата нямат вътрешни колони, което не е
нормално за къща. Дебелата безгредова плоча вече е
на границата да "изяде" носещата си способност със
собственото си тегло. Ненужно и претенциозно.
Иначе през бетона водата тече. Трябва да се положат
изолации, да се оформят наклони към отводнителите.
Не само лошите плоски покриви текат, и скатните текат.
Няколко месеца не са фатални за армировката.
schuldiner - майстор
Още едно плюсче, че нищо й няма на плочата. Дори строителят се е постарал да зашпакли пукнатините...
Бетонът обича вода, проблемът е, че бавно съхне и точно като дойде време за топло и хидроизолациите може да не е съвсем сух.
Освен това масово не се спазва последователността на работите - след като покривът е готов, логично си монтират дограмите и почват с мокрите процеси по етажите. Вече и в договорите за изпълнение изрично предписвам след покрива първо да се прави паробариерата на таваните, но не помага.
Руди - майстор
Избягвам да правя напълно хоризонтални покривни плочи.
Винаги предпочитам да задам основния наклон за отводняване
с плочата, вместо да качват тонове бетон или замазка, за да
оформят наклона. Някои архитекти обичат да пишат "лек бетон"
за наклон. Това ми звучи като "безалкохолна ракия".
Перлит, керамзит или пенополистирол като пълнители олекотяват
бетона, но за строителя е много по-лесно да поръча от
бетоновия възел, както често и става.
Ако плочата е изпълнена с лек наклон, няма да задържа вода и
да прави локви още докато е на бетон. Иначе пак ще тече.
Наклоненият таван може да се изправи с гипскартон,
а за второстепенни постройки - гаражи, навеси, летни кухни и др.
изобщо не пречи.
naster - майстор
Възможно ли е да са декофрирали по-рано?
ring - напреднал
Провисването вероятно е от големите разстояния между колоните и липсата на железобетонни греди по тавана. За 5 месеца нищо няма да й стане на арматурата, но ако те притеснява водата, може да пробиеш отвор в най-ниската точка и да отводняваш временно през долния етаж.
Руди - майстор
вт юни 30, 2020 2:34 pmnaster написа:
Възможно ли е да са декофрирали по-рано?
Напълно е възможно да са декофрирали рано,
възможно е и да е поддал кофража.
Строителният допуск за некофрирана (горна) повърхност
е 15 мм отклонение за 2 м мастар!
Прикачен файл:
pip.JPG
pip.JPG (26.52 KиБ) Видяна 2570 пъти
Благодаря на всички за коментарите и съветите. Винаги съм искал плосък покрив. Казват ми доста хора, че след време ще съжалявам, но предполагам ще се убедя сам за себе си. Определено си бях вкарал малко “филми” в главата и затова писах тук. След коментарите малко се поуспокоих, за което отново благодаря.
Поздрави
  • 1
  • 2

Тема "Плосък покрив на къща - За, против, предимства, недостатъци и изпълнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: