• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
B0t - специалист
Здравейте, искам да монтирам долната капандура на покрив изпълнен с битумни клеремиди положени върху ОСБ с наклон 30 градуса:

https://www.stroi.bg/p/art0025906-liuk- ... i-46.html

Бихте ли дали насоки как се монтират такива капандури? Капандурата е с вградена обшивка.
naster - майстор
Според покритието, всеки производител предоставя чертеж и схема за монтаж. При заварено състояние е добре да я проучите преди покупка, за да съобразите необходимия светъл отвор между ребрата на покрива. И точно заради обшивките има специфика, защото част от тях трябва да попаднат под керемидите например, за битум не съм запознат, но го направете предарително. Също така не избирайте най-малкия размер, поне 46х75см!
B0t - специалист
чет юли 09, 2020 12:19 pmnaster написа:
Също така не избирайте най-малкия размер, поне 46х75см!
Нямам место за по-големия размер за жалост. Имам само за най-малкия.

Иначе съм виждал монтирани такива капандури с вградена обшивка на едно място в София на битумен покрив. В официалния сайт на производителя този специфичен модел го дават само за монтаж на покрив с керемиди, но съм виждал видеа на капандури изработени 1:1 като тази, които се монтират на битумен покрив. Гледайки обшивката съм склонен да предположа, че капандурата би се монтирала на битумен покрив без никакъв проблем.
naster - майстор
Опасявам се, че съм изхвърлил всички хартии от този, който сложихме (Велукс), но там беше описано всичко. Намерих го сканиран, но само на немски. От страница 7-8 е за битумни в/у осб/обшивка.

https://docplayer.org/12704163-Velux-ei ... t-103.html
schuldiner - майстор
1. В междуребрието оформяш рамка от гредички 5х10 по размера на капандурата + 3-4 мм луфт. Монтажът е непретенциозен - с ъглови планки 40х40х40 и рапиди за дърво. Ако нещо не пасва, може лесно да се промени.
2. На покрива се завършва хидроизолацията изцяло, а керемидите - до долния отвор на капандурата.
3. Монтираш капандурата след като е нивелирана и без да натискаш прекалено обшивката директно през рамката й към гредичките с по два винта 6х80 на страна. Ламарината се захваща с рапиди за дърво през 10 см към покрива, по възможност в ребрата, не в осб-то. Дупчиш само в крайните 3-4 см, които после ще се скрият с изолация. Долната нагъната периферия не се пипа, но ако се наложи да се захваща, крепежите се скриват с ПУ подходящ цвят.
4. Премачкваш бордчетата /подгъвите по периферията/ на обшивката и залепяш на двете странични и на горната част битумни ленти с ширина десетина см. На страничните части до високия фалц, а на горната - поне 5 см /ако се налага, посмачкай малко фалца да легне/.
5. Лепиш битумните керемиди - отстрани до високия фалц, а отгоре 2-3 см след битумната лента, за да може лепилото им да хване в ламарината. За горната част пак имаш начална керемида като при надулучната пола на стрехата.
6. Фугата между фалца и керемидите се пълни с битумен мастик.
B0t - специалист
чет юли 09, 2020 1:32 pmnaster написа:
https://docplayer.org/12704163-Velux-ei ... t-103.html
чет юли 09, 2020 2:01 pmschuldiner написа:
1. В междуребрието оформяш ....
Картинките в PDFa са достатъчно ясни, а и с обясненията на schuldiner мисля, че ще се справя със заданието. Днес ще взема капандурата и планирам да я монтирам до края на месеца, ще публикувам снимки (подсетете ме ако забравя). Благодаря ви момчета :)
BLUEPUPIL - майстор
Ребрата от двете страни на покривния
прозорец са сдвоени или по-широки!



Прикачен файл:
79-O.jpg
79-O.jpg (11.79 KиБ) Видяна 2938 пъти


Прикачен файл:
78-O.jpg
78-O.jpg (21.27 KиБ) Видяна 2938 пъти
B0t - специалист
чет юли 09, 2020 3:28 pmBLUEPUPIL написа:
Ребрата от двете страни на покривния
прозорец са сдвоени или по-широки!
Изображение
Под ОСБто при мен конструкцията е метална и гредите са горе долу широки колкото гредите около отвора на снимката.
Руди - майстор
чет юли 09, 2020 3:44 pmB0t написа:
Под ОСБто при мен конструкцията е метална и гредите са горе
долу широки колкото гредите около отвора на снимката.
Принципът, за който говори BLUE е, че ребрата (гредите), които се
прерязват заради отвора, се компенсират с допълнителни ребра (греди)
отстрани на отвора.
B0t - специалист
Ми, да споделя каква я свърших:

Изображение
Предната част от вътре допълнително я хванах с две допълнителни планки, но не съм ги снимал.

Изображение

Изображение

Изображение
Дървената рамка отвътре я направих от греда 6х4см, и от всяка страна всяко парче го хванах през ОСБто с по три винта.

Изображение
Самата капандура я хванах от ляво и от дясно (по дългата част) с по три винта през фабрично съществуващи дупки в ламарината.

Изображение

Изображение
Отдолу полата е алуминиева и много гъвкава със самозалепващ се слой в предната част от някакъв вид битум. Просто я притиснах да залепне хубаво.

Изображение
Отгоре капандурата я хванах с по един винт на ъгъл във фабрично съществуваща дупка.

Изображение

Изображение
За да позиционирам капандурата аз я "плъзнах" от долу на горе между пластовете битумни керемиди, като в долния си край капандурата лежи върху един лист битумна керемида, а в горния лежи върху паропропускливата мембрана. Не счетох за нужно да лепя капандурата от долната страна за покрива.

Изображение
От горе оформих по този начин така че водата да се насочва от външната страна на високия фалц.

Изображение
Отгоре и отстрани налях полиуретанов силикон и между отделните листа на битумните керемиди и между битумните керемиди и ламарината отстрани на капандурата. Всеки лист от керемидите го хващах с винт, но само там, където винта може да се покрие със следващият лист битумна керемида. Последният лист битумна керемид в долния край на капандурата е само залепен обилно с полиуретанов силикон.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И ето така изглежда готова :)

Изображение

Изображение

Общо взето капандурата стои стабилно захваната и след дъждовете тази и миналата седмица течове няма.
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж на покривна капандура\люк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: