Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте! Нов съм във форума и се надявам да не сгреша нещо, но ако все пак сгафя, моля да ми бъде простено! :)

Така, предстои ми строеж на къща, по план имам 2 етажа, покрива е вилен, като над втория етаж няма плоча. Въпросът ми е за изолацията на покрива. Много ли е сложно да се постигне оптимален ефект откъм топлоизолация, влагоизолация и шумоизолация? Мисълта ми е, че горе ще са спалните и не искам лятото да е сауна а зимата ледник. От финансова гледна точка, скъпо ли излиза да се направи? В крайна сметка, ако мога да сменя плана по-добре ли е да се направи с плоча над втория етаж или да действам така както си е в момента? Общо взето всякакви съвети от хора минали по този път или специалисти в областта ще са добре дошли.

Благодаря предварително!

Позрдрави.
nelina_london - специалист
Предполагам под "вилен" имате впредвид двускатен.
Само не разбрах,ще има ли подпокривно пространство или скосовете са в обема на спалните?
Ако няма подпокривно последователността откъм гредите е -вата,паропреграда,гипскартон.
При наличие на подпокривно пространство ,просто плочата се замества с наковаване на дъски и после по-горната операция.
Нашият двускатен покрив е изпълнен с 35см вата,така вторият етаж няма никаква разлика температурно от първи етаж.
Ако има голямо подпокривно пространство, и целта му е да се експлоатира в бъдеще като жилищно помещение съм ОК за плочата .Но ,ако се използва за склад ми е необоснована инвестиция,освен това и на нея се прави изолация.
пон юли 13, 2020 10:47 amnelina_london написа:
Предполагам под "вилен" имате впредвид двускатен.
Само не разбрах,ще има ли подпокривно пространство или скосовете са в обема на спалните?
Ако няма подпокривно последователността откъм гредите е -вата,паропреграда,гипскартон.
При наличие на подпокривно пространство ,просто плочата се замества с наковаване на дъски и после по-горната операция.
Нашият двускатен покрив е изпълнен с 35см вата,така вторият етаж няма никаква разлика температурно от първи етаж.
Ако има голямо подпокривно пространство, и целта му е да се експлоатира в бъдеще като жилищно помещение съм ОК за плочата .Но ,ако се използва за склад ми е необоснована инвестиция,освен това и на нея се прави изолация.

Благодаря за бързия отговор! Не, няма подпокривно пространство, скосовете са в обема на спалните. В момента живея в двуетажна къща, но втория етаж си има плоча, та ще ми е малко странно така, имам чувството, че при една буря ще ми се наводни етажа. Не съм наясно с тези неща и затова исках някой професионалист да изкаже мнение. Относно самото изолиране - вата, паропреграда, гипскартон. Това добре, но ако се счупи керемида примерно няма ли да протече и да измокри ватата. Какво може да се сложи над нея (от външната част) за да предотврати нещо подобно. И още един въпрос, ако евентуално след години ми се наложи ремонт на покрива, как точно ще стане, в смисъл като се разкрие при един дъжд всичко ще стане във вода. Имайте предвид, че не съм виждал как се прави покрив никога :D
nelina_london - специалист
Технологичното полагане на керемидите трябва да се спазва и да не се прескача частта с покривното фолио.Ако последното е качествено и положено читаво,при счупване на керемида вода няма да влезе.
Цялостен ремонт на покрива с разкриване ,едва ли ще правите по рано от 20г.след направата му.А,тогава едва ли ще свалите всички слоеве,дори и плътната обшивка.
Покривът на нашата къща го изпълнихме миналата година с метални керемиди,точно защото не искаме да мислим за подмяна на счупени керемиди в идните 30 г . :wink:
Просто трябва да сте предвидили,че помещенията на втори етаж ще намалят светлата си височина с едни 30см след изолацията.
Благодаря за отговорите! А коя е най-добрата вата за изолацията, като марка питам и само каменна ли се слага или и стъклена също?
naster - майстор
Ако имате достатъчно пространство, най-добрата вата е най-много от най-евтината. Ползвам ватите на изовер: еко дабъл и акусто.

Тема "Изолация на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: