Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
при изграждане на нова отоплителна инсталация искам да поставя котел на най-ниския етаж на къща. Проблемът ми е, че коминът не стига до него, а само до горния етаж - трябва да се разкърти бетонова плоча между двата етажа и да се доизгради коминът надолу. Притеснявам се как нарушаването на бетонната плоча ще се отрази на устойчивостта на сградата - моля за вашите коментари. Също пръчките арматура, които ще излезат какво да ги правя - да ги оставя голи в комина и те да ръждясват или да ги изрязвам?
Къщата е 3-етажна с тухлени стени без колони с бетонни плочи. Строена е сравнително икономично - без големи запаси от якост. Коминът е на външна стена.
Благодаря предварително.
Руди - майстор
Малко повече яснота:
Колко голяма дупка ще се прави?
Само за светлия отвор или ще преминава
и тялото на комина? С какво ще се изгражда
комина? Къде са носещите стени, колко е голямо
полето и къде попада отвора?
Колко голяма дупка ще се прави? Не го измерих, но отгоре завършва така:
Изображение
Само за светлия отвор или ще преминава и тялото на комина? Не съм се замислял, че може само светлият отвор, дори това ми изглежда по-добре, стига котела да позволява по този начин да се отвеждат димните газове. Има ли някакви недостатъци този вариант, понеже аз се сещам само плюсове - по-малко ще се кърти и дори ако имам късмет, може и да не уцеля араматура.
С какво ще се изгражда комина? Нямам идея, досега нагоре е с тухли, евентуално с тухли и надолу. Има ли по-добър вариант?
Къде са носещите стени, колко е голямо
полето и къде попада отвора?
Нямам колони никакви - нито бетонни, нито тухлени, според мен външната стена, за която е залепен комина, е носеща. Полето - не разбирам въпроса, на кое му казваш поле. Къде попада - коминът върви по средата на външна стена. Контактува само с нея.
шоп - майстор
Помисли и за варианта изцяло нов външен комин. Масивен, керамичен сглобяем или от инокс.
Дори да оставим настрана икономическата логика на нов външен комин с/у удължаване на стария в къща на няколко етажа, остава архитектурното загрозяване (особено с инокс - сякаш съм някоя пицария) + че с външен комин ще губя значително по-голяма част от топлината, която стените на комина отдават.
brick - специалист
чет юли 16, 2020 5:20 pmdimitop написа:
Само за светлия отвор или ще преминава и тялото на комина?
Не съм се замислял, че може само светлият отвор, дори това ми изглежда по-добре
Тоест, смятахте да доизграждате цялото сечение на зидан комин НАДОЛУ :shock:
Да не би парламентарното мнозинство да е успяло да отмени и гравитацията? От тези хора, наистина, всичко може да се очаква...

Относно идеята с продължаване само на светлия отвор - най-долните редове тухли от комина обикновено са плътни, т.е. отворът едва ли стига до плочата. На втория етаж коминът би трябвало да има вратичка за чистене, ориентирайте се по нея.

Ще ви предложа разумен компромисен вариант, щом държите да ползвате стария комин. От котела на първия етаж излиза вертикална иноксова тръба, която минава през отвор в плочата възможно най-близо до комина (но без да засяга арматурите и изолирана от плочата с каменна вата). На втория етаж със 45-градусово коляно тръбата се включва в съществуващия комин. Наклоненият участък е желателно да е възможно най-къс (и ъгълът му да е още по-стръмен, но готови колена се продават май само 45-градусови). Тази S-образна чупка трябва да е единствената по пътя на димните газове. Нещо такова:
Прикачен файл:
komin.PNG
komin.PNG (6.85 KиБ) Видяна 1160 пъти
Много благодаря! На мястото на "разреза" поставя ли се нещо, което да предава тежестта от стената на комина надолу - т.е. на какво се разчита да носи тежестта на коминната стена, за да не се срути, когато се слага и експлоатира такава тръба или отворът и е малък като за кюнец и практически не се налага да се укрепва. С други думи - какво е сечението на такава тръба.
Извинявам се ако въпроса ми е тъп - но последното, което искам да стане е в един момент коминът да се напука и падне, понеже отдолу едната му стена е срязана.
naster - майстор
Тухлите обикновено се зидат с разминаване от 20-50% по дължината - така всяка тухла от горен ред разпределя на повече от една тухла надолу и т.н. За такова малко разстояние, подозирам не повече от ф200, няма да е необходимо укрепване с щурц или нещо подобно.

Наскоро играх подобно упражнение, но без дупченето на плоча. Купете първо тръбите, дъги, скоби и т.н. от системата. После по-лесно се ситуират отворите и минималните размери за разкъртване.

Тема "Продължаване на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: