• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Ал_ - специалист
Привет, надявам се, че ще ми помогнете да си изясня нещата, иначе селските майстори ще си действат както си знаят.
Става дума за помещение 8х4.5 м. Идваха на оглед, казаха, че колоните и лентовите (или друга дума ползваха?!?) основи са добре направени. Стените са иззидани с циментови блокчета, отгоре е излят пояс. Изпълнението на покрива (двускатен, плоскости от осб с битумни керемиди върху паянтова метална конструкция) обаче е под всякаква критика, отдавна ме дразни, а вече пречи и на съседа, та с удоволствие го разкарах. Спрял съм се на вариант едноскатен покрив с метални керемиди. Оттук идват вече и въпросите, които трябва да си изясня преди да хвана някого да го започне:
Четох, че минималният наклон за метални керемиди е 25 см. на метър - значи едната стена трябва да се вдигне със 112.5 см? Или може и по-малък наклон, ако да - какъв?
Как да се изгради конструкцията - метални профили 10х10 за основа на ската ще издържат ли?
Вече брах срам при двама конструктори, които ми се изсмяха да не ги занимавам с глупости с подобен малък проект, при трети не ми се ходи. Единият вика - вдигни малко едната стена, пусни метални профили от по-високата към по-ниската, и да ти правят скарата за керемидите.
Това се сещам за момента. Предварително благодаря за вниманието
nikolov333 - майстор
Питай на лично съобщение Руди или BLUEPUPIL да ти измислят конструкцията..
Руди - майстор
Първо, трябва да се иззида по едната дълга страна 110-115 см с пояс,
а по късите - триъгълници (розово). В пояса трябва да бетонираш планки с
анкери (мустаци) през 60 см (светлосиньо).
Прикачен файл:
gr1e.JPG
gr1e.JPG (68.8 KиБ) Видяна 1750 пъти

В долния пояс планките трябва да се хванат в пояса с анкери за бетон
(примерно по 2 броя). На тези планки през 60 см ще се заварят
метални (сини) ребра кутия 100х60х4 мм, а върху тях със самонарези -
летвите (оранжеви) за керемидите 3х4 см.
Смятал съм за сняг 150 кг на квадрат.
Едно ребро около 5 м със стрехите ще тежи към 45 кг.
Ал_ - специалист
О, много благодаря. Значи поне за наклонът правилно съм се ориентирал.
Снимката ме подсеща и за нещо друго, дано не прекалявам - трегерът, където е вратата, ако може изобщо да се нарече трегер, е бутафорен и трябва да се смени. Арматура и бетон, или може би някаква бетонирана метална греда?
По отношение на споменатото количество сняг - знаех си, че изпускам нещо. За старозагорско става дума, конкретно - Мъглиж.
Колкото и дървото да ме влече - металните ребра са по-добрият вариант, нали?
schuldiner - майстор
В схемата горе липсва хидроизолационната мембрана.
Ал, ако ти харесва с дърво, прави го с дърво. Металните профили си имат предимства, обаче са по-голяма отговорност при монтажа и не ми се мисли какъв ще е резултатът от хора без опит.
Ценовото сравнение е горе-долу такова - 45 кг х 1,50 лв./кг 67,5 лв. на ребро. Вместо един метален профил, дървените ребра трябва да са две - хоризонтално и наклонено, с укрепване между тях. Цена за брой на 5 м около 15 лв., общо за ребро от покрива около 40.
Минималният наклон е 14-15 градуса или 1:6, при твоите размери 0,75 м.
Руди - майстор
За Мъглиж снегът е 120 кг, малко съм пресилил ребрата.
Могат да са с по-тънка стена: кутия 100х60х3. (35 кг за 5 м)
Ако са дървени, трябва да са 10х14 см. (42 кг за 5 м).
В дървения вариант, трябва да анкерираш надлъжно върху
зидовете лежащи дървени столици, за да ковеш в тях ребрата.
Трегерът над вратата е добре да е бетонов, по-добре се
свързва със стените и по-лесно се зида върху него.

Дървени греди 5 м се намират по-трудно, най-често с поръчка.
BLUEPUPIL - майстор
чет юли 16, 2020 4:00 pmАл_ написа:
=== или може би някаква бетонирана метална греда? ===



Прикачен файл:
464.jpg
464.jpg (7.68 KиБ) Видяна 1682 пъти
Ал_ - специалист
Скрихте ми топката, признавам, много ви багодаря. Ще обмисля и двата варианта - и с дърво, и с метал.
Shuldiner, тук не е да няма кадърни хора с опит, проблемът по-скоро е да им кажеш какво се очаква от тях и какво искаш. Иначе го правят както те си знаят. Само за справка - днес попитах човек от тук, занимаващ се с покриви как би го изпълнил, за по-здраво щял да го направи с квадрат 100х100х6. Няма лошо, но това презапасяване боли. За дървените профили не съм сигурен, че те разбрах, г-образно ли имаш предвид?
Руди, а с какви параметри да са столиците, ако се спра на вариант с дърво? Предполагам има причина да се ползват столици, а не директно с планки в бетонния пояс?
Руди - майстор
Столиците се ползват, защото е по лесно в тях
да се хване винт или пирон за дърво. Планки се
слагат, когато ще се заварява нещо за тях.
Понеже столиците лежат върху поясите, те могат
да са примерно 8/10 см "легнали" с широката част
върху поясите.
schuldiner - майстор
Столицата първо разпределя товара от ребрата/покрива към зида и колоните. Бетоновият пояс е с друга функция, макар с подходяща армировка и височина да минава понякога за греда. После задава равнина, в която ще лежат ребрата. Също така с нея могат да се изправят кривини в геометрията на сградата. Отделно, как точно ще оформиш стреха на калкана без столици?
По-горе Руди е дал 10х14 на 5 м за дървена греда /около 30 лв., но вярно често е с поръчка/. Аз съм пропуснал да уточня, че става дума за 6х12 две по 5м + укрепващите парчета за триъгълна ферма. Не че с дърво е по-здраво, ама е по-евтино и печелиш готова равнина на таван. Отдолу с каквото си решиш, а отгоре - вата и достатъчно място за вентилация.
Не познавам местните и нямам право да ги упреквам, ама да сбъркат елемента повече от три пъти не говори за много опит. Явно само мен ме притеснява преоразмеряването на стоманени конструкции... Аз затова и работя с дърво - такъв риск реално няма.
  • 1
  • 2

Тема "Мнения за смяна на покрив на гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: