Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
jabata - специалист
Здравейте,

знам че последователността е объркана, ама има едно кратко въпросче за най удачния под на една дървена барака. Първоначално беше един елементарен навес, стъпил на земята, като гредите са закопани 50см в земята и бетонирани. В последствие, едната страна се затвори, след това и другите и стана една малка барака. Обаче пода си остана земя. И за съжаление помещението си е влажно. И е ясно че влагата идва както от стените, защото дъските са все още мокри, така и от пода. Та се чудя, по какъв начин да му направя пода така че да спра влагата.
На ум ми идват 2 варианта, да сложа дренажна мембрана като тази: https://markita.net/drenazhna-membrana- ... drain.html
Но след това идва на въпрос какво? Единия вариант е като замонолита в земята няколко закладни и опъна греди и отгоре дъски.
Другото е тротоарни плочки.
Мисля си и за варианта с бетон, ама трябва да има нещо което да пази бетона, защото той ще е макс 10см. И влагата пак ще си я има....

Ще се радвам за всякакви идеи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет авг 06, 2020 10:56 pmjabata написа:

Мисля си и за варианта с бетон, ама трябва да има нещо което да пази бетона, защото той ще е макс 10см. И влагата пак ще си я има....
Нарича се НАЙЛОН :-) .... И бетонът ти не е нужно да е 10 см....лежи на земята... Максимално тънък и задължително с арматура
jabata - специалист
То ако ще е бетон, аз мога спокойно да сложа плочки, и фугите да ги залея с малко бетон, и пак ще стане.
Не за друго, бетон да разбъркам, трябва да е по груби сметки 0.3 - 0.4 кубика. А тука хората вече станаха много кекави, и на никой не му се занимава с хамалогия. Сам мога да го бъркам само с бъркачка, а такава нямам под ръка. В кофи с миксера ще ми се оттели вола. А за толкова малко, не си струва да се поръчва. Да не говориме, че като не ме кефи, хващам махам плочките, и всичко е както си е било.
Но принципно да, бетон или нещо подобно с найлон отдолу е по-добре. Гредите винаги има риск, да изгният.
torbalan - Дървен философ
Мажеш гредите с някаква химя преди да ги положиш да попият добре и ще изгният след има-няма сто, сто и петдесет години...
Тогава, като изгният, ще ги смениш с нови.... Ако пък си стигнал до извода, че не те кефи с греди, ще можеш да го направиш както те кефи.

При мен има едни греди, дето са десетина години в земята. Почти не съм ги мазал, и са все още що-годе цели.
Там, където съм ги мазал (с Бохемит Форте) не са мръднали.
shotik - майстор
пет авг 07, 2020 11:52 amjabata написа:
То ако ще е бетон, аз мога спокойно да сложа плочки, и фугите да ги залея с малко бетон, и пак ще стане.
Не за друго, бетон да разбъркам, трябва да е по груби сметки 0.3 - 0.4 кубика. А тука хората вече станаха много кекави, и на никой не му се занимава с хамалогия. Сам мога да го бъркам само с бъркачка, а такава нямам под ръка. В кофи с миксера ще ми се оттели вола. А за толкова малко, не си струва да се поръчва. Да не говориме, че като не ме кефи, хващам махам плочките, и всичко е както си е било.
Но принципно да, бетон или нещо подобно с найлон отдолу е по-добре. Гредите винаги има риск, да изгният.

За мен, ти си отговорил на въпросът за пода - особено с предпоследното изречение.
Насипи филц и сложи плочки, защото ,ако го излееш, няма да се води преместваем обект и има плоча и някой , ако те наклевети ,може да те глобят за незаконен обект, а като няма бетонна основа няма да имаш проблеми.
jabata - специалист
Е това е решението. Импрегниране на гредите с бохемит, и като изсъхне се изкопава малко. Слагам мембрана за основи, филц и плочки. А фугите на плочките ги заливам с циментов разтвор. И така дори и някой завистливец да каже нещо. Тука няма бетон, какво искате. Въпреки че ако решат все ще се намери за какво да се заяждат.
shotik - майстор
Има плочки , които се застъпват с профилни изрези или са на задържащи форми, редиш като пъзел и няма нужда от заливане на фуга .
Аз правих плочник около къщата без фуги, но съпругата ми поиска да има , за да не излиза трева и насекоми, сега на някои места циментът се е разложил, докато място, където паркирам колата няма заливано и плочките са една до друга и няма никакви треви.
burkov - специалист
Това звучи много добре. От къде са плочките?
shotik - майстор
съб авг 08, 2020 2:42 pmburkov написа:
Това звучи много добре. От къде са плочките?
Ако питаш мен, в Нови Искър Балканкерамик произвежда,тези които съм ползвал са 40 х 40 х 5.5 см , с малък производствен дефект и бяха по 92 ст без ДДС.
Имат отстрани едни изпъкнали ивици и при подреждане се опират и така плочките не се разместват.

Тема "Под на малка дървена барака" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: