Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mkocev - специалист
Лагера отделен и е между двете части на пантата. С много съчми, между две черупки.
Чираче - майстор
Я дай една снимка на тоя лагер, че ми стана интересно. Не виждам как ще се монтира на това малко разстояние.
mkocev - специалист
Пантите не са абсолютно същите, но са такива: https://www.masterhaus.bg/files/product ... -150mm.jpg
mkocev - специалист
Пантите не са абсолютно същите, но са такива: https://www.masterhaus.bg/files/product ... -150mm.jpg
Напълних пантите и лагера с медна грес, преди да сложа вратата.
Към момента "върви" перфектно.
Чираче - майстор
Разбрах. Със сигурност съчмите са много малки. Колко е по каталог статичната им товароносимост, и дали е съобразена с тежестта на вратата?
mkocev - специалист
Да,.съчмите са доста малки. Търсих информация за товароносимостта на лагерите, но не открих нищо конкретно. Някъде попаднах на нещо като 150кг за една панта от този тип. Вратата не е лека, но сигурно няма 100 кила. Докато не беше оборудвана я вдигах сам без проблем. Аз съм към 85 кила.
С дървенията понатежа и стана неудобна за вдигане от сам човек. Абе уж за тежки врати са направени тези панти, пък ще ги видим :)
mkocev - специалист
Може да се каже, че се намирам в желязната епоха от изграждането на дома.
Разкарах дървената стълба от две греди 10-ки и стъпала от кофражни дъски и подкарах „ажурната стълба“ по мой проект. Оказа се интересна задача, тъй като съчетава и правоъгълни и вити участъци. В проекта имах бройката, височината и дълбочината на стъпалата. Минах през различни варианти за конструкцията и в крайна сметка се спрях на „рамка“ от метал с дървени стъпала. В някакъв момент, между „рамките“ отгоре и отдолу ще се виждат само дървени стъпала.
Та както кротко и спокойно си човърках по стълбето:

Прикачен файл:
IMG_20210413_112621.jpg



Неочаквано нахлуха гипсокартонаджийте и вдигнаха първата (половин) преградна стена:


Прикачен файл:
IMG_20210415_171530.jpg


Обсъдихме набързо стратегията за картоните и гипса и реших да дам приоритет на таванското помещение.
Под бетонния покрив има достатъчно височина и от самото начало имах идея да направя нещо като таван/полуетаж над стълбището и коридора на втория етаж.
„Картонените“ преградни стени ( и желязната инерция, която набрах :supz: ) наклониха везните в полза на метална конструкция.
Идеята е профилите за картона на преградните стени да може се монтират за колоните, непрекъснати от пода до тавана. От долната страна на конструкцията да увисне тавана на коридора и стълбището, а отгоре да метна няколко плоскости (хич не ми се иска да е… ) ОСБ :

Прикачен файл:
IMG_20210421_183525.jpg
Прикачен файл:
IMG_20210421_183507.jpg


Към 6 метра е високо „металното сърце“ на къщата :):


Прикачен файл:
IMG_20210420_183422.jpg


---
skostadinov - специалист
Здравейте и от мен! Аз съм съвсем нов във форума!
Прочетох цялата тема, както и много други и искам да благодаря на всички за споделените знания и опит! Научих изключително полезни неща, които ще са ми доста ценни, тъй като догодина и аз ще се впусна в това лудо начинание.

Поздравления за теб mkocev! Ти си смел човек. Нещата се получават доста добре. Продължавай все така. Желая ти успех в предстоящите процеси и дейности!
bonevn - помощник
Още един полужителен коментар за темата.
Да се надяваме че всички ние които тръгваме по този път ще се поучим от вашия опит.
Определено идеята за стълбище ще бъде взаймствана, така че ще следя с нетърпение.

Още веднъж адмирации. :supz:

Тема "Строеж и бъдещ дом." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: