Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mkocev - специалист
Вдъхновен от темата на Sandman - viewtopic.php?f=47&t=63102 (на когото пожелавам успех в начинанието!) , реших да споделя и моите усилия по създаването на дом за мен и моето семейство.

Тъй като разчитам предимно на себе си и на приятели за работата и на съвети и насоки от познати и непознати добронамерени професионалисти за съвети за довеждане на начинанието до край, мисля, че темата ще е полезна ( и не само за мен) за да мога да задавам въпросите си в нея, без да създавам още незнам и аз колко други, тъй като има още една камара неща, които не са ми съвсем ясни :)

Накратко, решихме и намерихме начин да строим къща, може би в най-тегавия за нас момент. С две доста малки деца (без почти никаква логистична подкрепа от баби и дядовци) и в последствие в условията на извънредно положение…

След година и половина проектиране (уж работа за 3-4месеца) и одобрение на проекта. Започнахме през пролетта на миналата година. След като събрах няколко оферти за грубия строеж от фирми и бригади, всичките от които надхвърляха бюджета (повечето с много), намерих майстор от приятел, на който той беше строил сграда преди може би десет години.
Моя човек нямаше телефона, но се обади на друг негов клиент, първите думи на който бяха „Мани го тоя, ще ти скъса нервите“ :). Как и да е, видяхме се с човека, даде добра цена и невероятни срокове, но ми се стори пич и след още малко неуспешно търсене му се обадих и започнахме одисеята. Човека е готин и си разбира от работата, но работи предимно сам (и не много :)), като взима разни помощници, кой от кой по зле и затова от 4 месеца (по първоначални негови думи),едва сега стигнах до покрив. Също така „мениджмънта“ му е под всякаква критика. Та поради това (а и не само), реших ( и се наложи) в един момент да се включа и аз за довършването на т.нар. груб строеж.

Така или иначе, идеята ми е аз да си направя каквото ми е по силите, затова нямам много лош вкус в устата от тая галимация, но ако на мое място беше човек, който разчита изцяло на майстора, можеше вече да се е обесил (или поне него :))
Няма смисъл да прекалявам със словесни излияния, затова ще покажа със снимки от телефона и кратко описание, как се развиват нещата до момента.

В началото, след като видях сметката на джунглата беше така:

Изображение


Първа копка:

Изображение


Преди изкопа (него май съм го снимал с фотоапарата):

Изображение


Малко преди бетона на първа плоча. По проект, арматурата на колоните почва от по-широката част на фундамента, демек метър и нещо под плочата. Майстора каза, че такова нещо за пръв път му се случва.

Изображение


Първата плоча е отлята навреме (единствената такава :))

Изображение


Пътя към втора плоча с шайби, като за няколко етажа (къщата е само с два).

Изображение


Някой друг месец по-късно и втората е излята

Изображение


Айде към трета (двускатна – покривна). Затова са толкова високи кофражите.

Изображение


Добре, че декември беше приятен и отляхме и третата плоча

Изображение


Междувременно, аз се включих с мазана хидроизолация с армираща мрежа на основите, канали за водостоците и дренаж.

Изображение
Изображение


А децата си растат :)

Изображение


След няколкомесечно затишие, наложиха задължително носене на маски и аз си купих и електрожен за 140лв. (най-добре похарчените 140 :)) и се захванах доизравняване на двора, зариване на основи и направа на временно-постоянна ограда. Жалко, че нямам снимка каква цигания беше преди това… Портата от първата снима я бутаха и багери и камиони, а всичко беше на могили. Беше като след война. До момента не бях заварявал.

Изображение


Даже някои от заварките се получиха :)

Изображение


Портата е готова. Има лека денивелация и навътре терена става по-висок. Затова направих сгъваеми крилата, че ако се по-дълги от метър няма отваряне. Отделно, че първоначално си мислех да са само три, но се оказа доста тясна и просто добавих четвърто.

Изображение


Първоначално си мислех да има само катинар или максимум някакво резе горе, но ми поставиха изисквания да може да се отваря от деца, да се заваря отвътре като се блъсни и т.н. Та се наложи да правя „брава“. Елементите в които има триене (сюрмета, ушите в които влизат, елементите на бравата ) ги направих от неръждавейка. Сетих се, че имам една шина, купувана преди години и я вкарах в употреба :)

Изображение


По някое време дойде ред на покрива:

Изображение


На комините направих метална конструкция за захващане на гърмоотводите, тъй като в телата захващането на дюбели е възможно само в края. Не ми хареса идеята и така ми се стори по-здраво. Опаковах ги с фибран, тъй като двойният е почти декоративен, а основният мисля, че няма да се напича чак толкова, че да го стопи:

Изображение


Реденето на изолацията се оказа сериозна тренировка за нервите. Ако трябваше някой друг да набута стиропора между гредите, гаранция, че щеше да остане половината. Има два слоя по 10см, а на места 5ци и двойки (общо 22-25). Оставих 3-4 см до обшивката и фуга на билото за да се вентилира.

Изображение


Наковах и ¾ от обшивката от платна. Идеята беше да ползвам тези от кофража, но не стигнаха.

Изображение


И така по реда на нещата:

Изображение


След като ме отрязаха от две-три места за монтажа на улуците, поради заетост, реших да си ги монтирам с помощта на приятел:

Изображение


Наложи се да импровизирам поради леко нестандартния (но според мен за предпочитане) монтаж на обшивките по наклонените части. Направих планки от неръждавейка, а поцинкованата тел с която захванах пластмасовите елементи, впоследствие смених с медна.

Изображение


Оказа се, че всички хаспели за керемиди под наем са заети и затова купих един евтин телфер и направих „кран“, който монтирах на билото за качване на керемидите:

Изображение


По някое време ми писна и отидох при семейството да „олабя жилката“ за седмица :)

Изображение


Стигнахме и до тук, като тоя дето трябваше да направи целия покрив, без аз да пипам, нареди само половината керемиди, а аз останалите:

Изображение

Хората от фирмата, от която купих улуците ми дадоха насоки и клещи с които си направих обшивките на комините. Аз бях решил да си ги направя сам и се разбрахме да дойде техен майстор да вземе размери и да ми даде насоки. Човека даже ме беше похвалил пред управителя за монтажа на улуците и обшивките :)

Изображение
Изображение


Вчера монтирах капаците , довърших каквото имаше по покрива и … вечерта заваля дъжд :)

Изображение


Очаквайте продължение :)
шоп - майстор
Браво!. Много добър фотоотчет!
Ама защо тоя фибран по комините :axe:
mkocev - специалист
пет сеп 25, 2020 6:26 amшоп написа:
Браво!. Много добър фотоотчет!
Ама защо тоя фибран по комините :axe:
Благодаря!
Знам, че много не му е там мястото на фибрана и затова съм със смесени чувства към тоя подход, но го предпочетох пред вата, че щеше да се накисне 100 пъти, докато стигна до шапките...

В къщата в която живея, облепих с фибран комините (зидани от единички) преди 20-ина години, а преди няколко, основният се пали на два пъти. Пукаха се стените, но фибрана оцеля :)

От новите комини, единият е вентилационен, двойният за барбекю и за камина, която не знам дали ще правя. Ще се ползва само един и се надявам да не бера ягоди, или поне ще е само с един :)
Sandman - специалист
Привет Колега!
Поздравления за решението и за положения труд! Много добре ти се получава!
В интерес на истината, колкото повече отлагаш, толкова по-далеч е "подходящия момент" в повечето случаи.

Пожелавам успех и ще следя с интерес темата ти :respekt: :partyman:
mikluho - специалист
Хвала , много добре става къщата!

Това не е ли Михайлово, квартал на Банкя?
mkocev - специалист
Благодаря!
пет сеп 25, 2020 8:32 ammikluho написа:
Хвала , много добре става къщата!

Това не е ли Михайлово, квартал на Банкя?
Баш :)
nikolson - майстор
Браво, Миро. Да си жив и здрав да влезете в къщата най-скоро и дълго да живеете в мир и разбирателство. =D>
mkocev - специалист
Благодаря!
Докато довършвам малкото покривче (ще пусна снимки), дооправям след майстора и лека-полека напредвам към дограмата, монтирах временни водостоци, че ми писна от рядката кал и големите локви при дъжд. Купих полиетиленови ръкави и с по една скоба за водни съединения ги стегнах за казанчетата. Мислех да оставя водата да си пада директно от казанчетата, но определено е по-добре така :)

Прикачен файл:
IMG_2020_10_14.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Изливането на бетонен скатен покрив е
доста трудно предизвикателство! =D>

Ако дадеш подробности и детайли,
ще бъде повече от интригуващо! :shock:

Например, колко гъст беше бетона? :?:

Кофража имаше ли ребра за
задържане с-щу свличане? :?:

Какъв вибратор е ползван за
уплътняването или пък не е
вибриран, а е трамбован или
пък не е трамбован, а само е
изпердашен, разчитайки на
налягането на б. помпата? :?:
mkocev - специалист
Наклона на скатовете не е голям (33 процента), но все пак го има и е далеч от равна повърхност.
Относно "технологията на полагане", по-скоро последното с нещо като опити за трамбоване. Бетона беше по-гъст (не знам колко спрямо нормалното) за да не свлича, кофража стандартен, само по периферията. Тъй като за мен отливането си беше цяло 4удо заради отношението на строителя към обекта (извинявам се, но телефона ми към момента е на баница и не работи 4-то), се отнасям леко снизходително към крайният резултат :)
В сравнение с долните плочи е по-зле, (те са добре). Навсякъде има много арматура и на места горе (особено по поясите) има по някоя по-голяма дупка, незпълнена с бетон. Ще ги замазвам, да не гние желязото, а на него мисля да му ударя една протекта 3 в 1. Не знам дали има смисъл от боята ... Както и да е, надявам се да е достатъ4но здрава конструкцията и при това несъвършено изпълнение на последната пло4а и поясите, ина4е останалото е добре. Бетона най-горе е здрав, просто не е много добре уплътнен.

Тема "Строеж и бъдещ дом." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: