Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
С бетоните е цяла наука.. Днес бях в бетоновия възел да инспектирам приготвянето на бетона Б30 за колоните с добавка Sika ViscoCrette,, че последния път ми "пуснаха водата" :| Тоя път стана баш за такъв покрив като твоя с намалена направна вода на 150л, благодарение на добавката.. Колоните ги вибрирахме яко и утре ще декофрирам да видя резултата.. :-D :cool:
schuldiner - майстор
На наклонена плоча ако вкараш суперпластификатор, голям цирк ще стане.
nikolov333 - майстор
Зависи..колко % добавяш и колко е водата. При мен бяха 4м3 Б30 с 460кг цимент/м3 плюс 12кг пластификатор, тоест 6-7% и около 150л вода на кубик и като изсипахме останалото от коша го дърпах с мотиката понеже не се разстилаше сам. :-D Ако се разстила без вибриране, мисля че няма да се "разтича"много, но зависи и от наклона разбира се.. :)
BLUEPUPIL - майстор
съб окт 17, 2020 8:36 amnikolov333 написа:
Ако се разстила без вибриране, ......
:arrow: Разстилането с вибратор на много
места под слънцето е забранено,
ако попитате защо, отговорът е
заради разслояването!







:idea: Когато се работи със съмнителни бетони, забележете как стрелата на бетон помпата не е на 5-10 метра над плочата (както често се случва), иницийрайки свободно падане на бетонната смес, след преминаването на връхната точка на тръбната с-ма.
Целият тръбен път е с изкачване и маркуча се държи хоризонтално, непосредствено до армировката.







Бетона е изключително измамлив; Проектирането на хубав бетон е доста трудоемко начинание и някой кариери за добив на инертен материал и бетонови възли доста се затрудняват. Други успяват да доставят (денонощно), без сериозни разлики между партидите, бетон който е с якост в рамките на 45-50Мра, при проект изискващ 40Мра. Това последното по настояване на един недоверчив чужд инвеститор. :-D

Та накрая дежурната препоръка от BLUE:
Не разрешавайте на вашият конструктор да вкарва „високотехнологични“ работи в проекта, освен ако не сте добре подготвени за тяхната реализация на практика.

Не е нужно едноетажната къща да има в някой от колоните си 10бр. N22, за да е осигурена с-щу земетръс, както е при nikolov333. Има по-елегантни начини, и по-малко взискателни към качеството на изпълнението. :rolleyes:

За колоните по отношение на разслояването,
бих се „вманиачил“, като сложа мек накрайник на бетон помпата, който да влезе поне на 1 метър вътре в колоната, като армировката е съобразена с това.
Иначе искайте да ви забъркат трудно разслояващи се бетони и ги думкайте от 3м. височина. :wink:

На един стръмен покрив с двукати капандури над кота корниз, като изливат в двустранен кофраж една боза-ааааа! Чак ме е страх да гледам, като знам после как студията и мезонетите, ще изпитват „структурни“ затруднения. :shock:
bota156 - специалист
пет сеп 25, 2020 8:35 ammkocev написа:
Благодаря!
пет сеп 25, 2020 8:32 ammikluho написа:
Хвала , много добре става къщата!

Това не е ли Михайлово, квартал на Банкя?
Баш :)
Mkocev - може ли да споделиш разходите за материали, труд, рзп за да си направим актуални данни за нов строеж.
Много хубаво е станало, само бетонния покрив не ми харесва. Поне няма опасност да го отнесе вятъра :)
Pipo71987 - специалист
нед окт 18, 2020 7:16 pmbota156 написа:
пет сеп 25, 2020 8:35 ammkocev написа:
Благодаря!
пет сеп 25, 2020 8:32 ammikluho написа:
Хвала , много добре става къщата!

Това не е ли Михайлово, квартал на Банкя?
Баш :)
Mkocev - може ли да споделиш разходите за материали, труд, рзп за да си направим актуални данни за нов строеж.
Много хубаво е станало, само бетонния покрив не ми харесва. Поне няма опасност да го отнесе вятъра :)
Темата е чудна и съм също мн заинтересован за цените и за РЗП като груби сметки.Аз също съм пред нещо подобно и ще се радвам да имам актуална информация.Благодаря
mkocev - специалист
До момента строежа е "глътнал" близо 120 хил. лева за работа и материали. По грубите ми аджамийски сметки в началото си мислех, че ще излезе към две трети от това. Абе до голяма степен се оказаха верни, но както винаги в тая работа има една камара неизвестни разходи (особено за начинаещи:)).
За труд съм дал към 30 хиляди (някаква част от които се оказа, че тряба да ги взема аз:)) и ми отне почти година повече, отколкото ако бях избрал варианта с фирма (с договори, срокове и т.н.), поне така си мисля.
В началото взех оферти (всичките приблизителни) от три фирми, като най-ниската беше около 110 хил. лв. Понеже не беше даден детайл на дървенията по покрива в плановете, покрива не беше включен в тази оферта, а в другите беше колкото да има нещо. Отделно не бяха включени разни пера, като хидро и топлоизолация на основите, дренаж, изкопни работи (една камара пари, за относително равен терен...), обратни насипи и подход, огради, покривна топлоизолация и разни е такива дивотии.
ВиК-то също беше малко подценено в офертите. Водостоците са вкарани в канала, за свързването на който направих шахта от пръстени с дълбочина 4м и малко... Абе поради лимитирания бюджет, вероятно ако бях реализирал грубия строеж с фирма, щяхме да последваме българската традиция и да строим цял живот. То не се знае и сега до къде ще го докарам, но в крайна сметка жената се съгласи аз да си поема почти всички довършителни работи с които ще се справя, само дето ще отнеме повече време, отколкото на бригада от 2-3 човека, да кажем професионалисти, но пък ще го направя като за себе си и ще ми излезе по-евтино и най-вече има някакъв шанс да докарам нещата до максимално завършен вид в рамките на бюджета с който разполагаме. Така поне виждам някаква светлина в тунела :)
Разходите до момента са сериозни (поне за мен) и всеки път като се замисля, се чудя къде отидоха толкова пари. Но от друга страна, като почна да смятам (по някое време се отказвам де) виждам, че сметката клони към вярна. Най-малкото, шперплата, който купих за кофражите и впоследствие използвахме за обшивка на покрива (общо над 180кв.м.- основен и един малък издатък, над част от стая на първия етаж) е сигурно към 9 хил.лв. Първо купих към 80 квадрата Welde, уж че е по-добър от китайския (и наистина е така), но пък, въпреки че беше на промоция, беше два пъти и малко по-скъп. Впоследствие докупувах само от китайския:) Улуците и обшивките са към 1400лв. само материл. Аз си ги монтирах. Ако бях сложил поцинковани сигурно шяха да са на половина от тая цена. Т.е. има неща от които можех да спестя малко.

Бетонния двускатен покрив си беше моя идея. Не исках таван (въпреки че е по-добре в разни отношения) и исках стаите на втория етаж да са скосени отгоре. Много хора ми обясняваха, че било тъпотия/излишно да се лее плоча, да го затворя само с дървена конструкция и т.н. Аз обаче знам какво се случва с подпокривния етаж при ремонт на покрива или евентуален проблем, тъй като в момента живея в такъв подпокривен етаж (под дървената конструкция), а тия дето ми ги говореха тия неща си нямат и идея :) Отделно, че от конструктивна гледна точка е по-добре да има "капак", т.е. дали плочата ще е равна или скатна (малко по-голяма), все ще я има.
По проект и козирките бяха от бетон, но реших да отпаднат, тъй като от това наистина не виждам плюсове. Нямам "далновидната" идея да подсигуря децата с възможност за надстройка на къщата, тъй като сам виждам как се развиват нещата, така че за мен е по-важно да направя къщата, както на мен ми харесва. В крайна сметка, веднъж се живее :)
Доста интересен проект си захванал.
На мен също ми предстои да се завана с нещо подобно, но със сигурност по-малко.
Не видях някъде да си написал РЗП на сградата, но по квадратурата на покрива, предполагам, че всеки етаж е по около 130 кв.м.
Тази сумичка, до преди дограмите ли се е получила?
mkocev - специалист
Интересен е проекта определено, а също така е сериозно изпитание за психиката, физиката и най-вече за джоба :), едно такова начинание, подхванато по този начин.
Сумата, похарчена до момента е без дограмата.
В интерес на истината, май са към 110К по последни "точни" сметки. Те останалите пак по тази линия са отишли, но не са за тухли, желязо и бетон (материали).
Преди около 10-ина години, мой приятел построи къща, по-малка от тази и аз все си мислех, че му е излязла няколко десетки хиляди лева. Сравнително скоро се заговорихме, колко пари е дал и той каза, че като стигнал 100К спрял да ги брои...
РЗП на моята е около 200кв.м. (или съвсем малко повече), но като се махнат терасите и верандата и част от единия покрив, жилищната площ сигурно по груби сметки е към 160-170 кв.м.
Малко е подвеждащо да се смята квадратурата по покрива/ите, тъй като стрехите са големи, отделно има едно малко покривче на част от стая на първия етаж, което леко се презастъпва с основния покрив.
Абе аз съм доволен най-вече от това, че успях да ги направя преди зимата, а сега ако успея и с дограмата ще е чудесно.

Междувременно, започнах да изривам боклуците и спретнах едно навесче от палетата от керемидите, единствените две останали греди на 4 метра и огромната фира от летвите за керемидите (не ми се разказва за тях, че няма да звучи културно :))

Та, ето какво сковах днес за около 3 часа:
Прикачен файл:
20201029_124449.jpg

Отгоре опънах останалата подкеремидна мембрана и приковах през 50-ина см с летви, да не я вдига вятъра. Надявам се, тази "постройка" да не се задържа повече от година :)
feikot - специалист
Те временните неща нали знаеш :-D

Тема "Строеж и бъдещ дом." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: