Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mkocev - специалист
Аха. Аз затова се стремя да правя всичко временно, максимално добре, тъй като обикновено се застоява повече от предвиденото :)
schuldiner - майстор
Гледай поне да я завършиш, че незавршените неща са по-трайни и от временните...
mkocev - специалист
То понятието "завършено" е малко относително, особено в нашата родина.
Надявам се да успея да докарам нещта до максимална степен на завършеност.
mkocev - специалист
Да не си помислите, че съм се отказал :)

Началото на зимата беше благосклонно и успях да монтирам дограмата.
Забих котвите с над 350 винта за директен монтаж на 69кв. дограма Века, монтирана на външен ръб с троен стъклопакет и топъл дистанционер, лежаща върху аншлус, с цел монтаж на козирките под профила. За капак я облепих отвън с лепенка на Тремко-Илбрук, която най-малкото ще предпази пяната от изгаряне, до монтажа на изолацията.
Чудя се, дали да не я наплескам с теракол ( или нещо подобно), че ще изолираме чак лятото, а и дават UV устойчивост 4 месеца...

Както и да е. Понеже нямам представителни снимки на дограмата, пускам на вратата, която направих.
Чудих се, четох, гледах, мислих, ходих и гледах врати на живо и след като не намерих удовлетворяващ моите изисквания вариант (една от причините беше височината от 237см), реших да си я направя сам.

Към момента все още е недовършена, тъй като чакам да се затопли малко за още една ръка лак, первази отвън (прекъсващи термомоста на касата, пълна с вата) и монтаж на завършващите елементи на бравите.
Бях поръчал една "тава" от ламарина 2мм за отвън, в която да наредя обшивката, но в последствие я поизрязах, тъй като вратата щеше да стане излишно тежка.
Основната ми цел беше, вратата да е с добра топлоизолация. След като монтирам первазитеа, единствената метална част, която ще остане "видима" отвън, ще е кант от 1,5мм ламарина, който обхваща дървената обшивка отвън.
Дебелината на вратата се оформя от 3см дървена обшивка (отвън и отвътре) , 5см фибран и 6мм депрон.
Има две гумени уплътнения. Външното е голямо и е вкарано в улей на касата. Вътрешното е самозалепващо и е на вратата, но ще го сменя с по-тънко.
Леко техническо недоразумение, но при условие, че не съм правил врата до момента, мисля, че ми е простено :)
Иначе фугата между касата и вратата е 3мм (почти навсякъде ;)

Впоследствие разбрах, че диагоналите против провисване е добре да се слагат в обратната посока. Можеше и още един да сложа...
Но за момента все още не е провиснала.

Ето снимки:

Прикачен файл

IMG_20210317_122955.jpg

Прикачен файл

IMG_20210313_155510.jpg

Прикачен файл

IMG_20210308_150009.jpg

Прикачен файл

IMG_20210308_123101.jpg
Последна промяна от mkocev на пет мар 26, 2021 1:24 am, променено общо 1 път.
mkocev - специалист
Ето и снимка на профила, който се получи:

Прикачен файл

IMG_20210226_170141.jpg
nikolson - майстор
На тази (2.40м) врата само две панти ми се струват малко.
mkocev - специалист
Приятел железар ме подтикна към двете панти. Иначе и на мен ми малеят :)
Чираче - майстор
пет мар 26, 2021 7:05 amnikolson написа:
На тази (2.40м) врата само две панти ми се струват малко.
Въобще не са малко. При самоделни врати при повече от две панти се изисква много голямо съосие, което трудно се постига. Но не ми харесва конструкцията на пантите. При мен всички панти са като на снимката с тая разлика, че няма гресьорка, и женската част е отдолу, запълнена с масло.

Прикачен файл

P4080001.JPG
P4080001.JPG (29.31 KиБ) Видяна 838 пъти
mkocev - специалист
Пантите са с лагер. На снимките не се вижда. Не знам колко са читави тия панти. Дано издържат по-дълго :)
Чираче - майстор
От отговора не е ясно аксиален лагер ли е, една съчма ли е, или повече от една? Предполагам, че е с една съчма, което е грешка. И са много дълги.

Тема "Строеж и бъдещ дом." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: