Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tri4ko - помощник
ср сеп 30, 2020 2:15 pmЧираче написа:
Иска да направи нещо, но не знае как. Ако знаеше, нямаше да пита тук..
Логиката е жеуезна :axe: :lol:

Ми близко до акъла да е така. Признавам си без бой :-D
Добре, че знам, че винаги в един момент се стига до това положение (искаш-неискаш), то е просто задължително за всеки един форум и за всяка една тема, та не се вчепатлявам по никакъв начин :partyman:

n_a, шубе си ме е, защо да го крия :) Което не значи, че ако не намеря човек, няма да се кача.
Снимки снимки, имам снимки, но защо да ги пускам на този етап, едва ли ще помогнат по някакъв начин. Но ето давам най-калпавата, колкото да видите, че керемидите са верно стари и са за пренареждане
Изображение

Пуснал съм сутринта оферта в майсторплюса, чакам макс два дена и тогава вече ще си се боря сам.
Иначе относно евтино/скъпо, това е толкова субективно, че няма накъде. Ето, принципно вадя цените от една обява:

Код: Избери всички

1. Разкриване на покрив - 2.50 лв./кв.м
2. Почистване на кал - 1.50 лв./кв.м
3. Полагане на мушама - 3.50 лв./кв.м
4. Наковаване на летви - 2 лв./кв.м
5. Нареждане на керемиди - 1.50 лв./кв.м
6. Измазване на капаци - 1 лв./м
Всичко труд и материали - 12 лв./кв.м
На случаен принцип е, има и много други подобни. Ми ето, че дори излиза по-тънко и от моята оферта.
Само че, на мен ми е ясно, че ще излезе в пъти по-скъпо, точно защото знам как работят ценово бригадите. Ще се започне в един момент, че много хамалогия, много баир, вода няма, слънце пече, извънредни разходи, форсмажорни обстоятелста и каквото се сетите още :mrgreen:
За това предпочетох подобен вариант - майстора си е майстор, форсмажора съм аз :) Чистата надница излиза 200лв, не виждам да се скрънзам, а и наистина ги взима. А ако го пратят от фирмата/бригадата я вземе по 80-100 я не вземе.

Както и да е, радвам се че тук има люде склонни да помагат, помогнаха ми действително със съвети, понаучих нещо, пък какво ще се случи с тоя покрив в крайна сметка едва ли е толкова важно

Колкото до частичното разкриване, това беше първото което се сетих. Стигам го точно с една стълба от терасата. За час-два съм го направил, но това не решава проблема, може би само в най-най краен случай и то максимум колко да изкара тази зима. Исках да си се наредят наново, защото така или иначе изникна вече като проблем, нищо че не ми влизаше в сметките.

Прикачен файл

2314234.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
ср сеп 30, 2020 3:21 pmTri4ko написа:
Колкото до частичното разкриване
Първо да кажа, шубето пази. Няма лошо
Не е голям покрив, скат по скат ще правиш. Първо компрометирания. Като го направиш и имаш желание, ще разпокриеш и другия.
Не мисля да има нещо, което да не можеш ти да направиш, по този покрив
Ако не намериш Майстор, вземи си двама помощника. Колкото по-малко разходки има, толкова по-добре върви работата. Ако можеш, дай и снимка отвътре, да се прецени кои дъски са за подмяна и как лягат на гредите. Има ли достъп с кола дотам?
kr1100 - майстор
ср сеп 30, 2020 12:38 pmTri4ko написа:
Да, за неравнини няма как да знам преди да се свалят керемидите.
Глупости . Погледни как е провиснала ламперията гледайки отдолу нагоре.
Да не те плаша много , ном е на повече от 50 г ще е подобна на гъба - стиснеш дъска от ламперията и пръстите почти се срещат.
По- напред потах дали има кал защото от немотия навремето и липса на тези съвременни м-ли - калта беше решение - 2-3 см дебела за изравняване и залепване на керемидите / е не кал , а глинеста почва./
Tri4ko - помощник
Ако имаш късмета да стъпиш един път на криво, ще се търкаляш надолу час и половина и нищо не мое те спре :lol: :lol:
И с бъги нема стигане..

За това много добре знам, че коя и да е бригада да дойде на оглед, само при вида на баиро и сме поне 50% нагоре.
За това се "изхитрявам" аз да поема цялата хамалогия, ако трябва и лично ще го кача и майсторо на покрива, само за да не ги виждам тия сбръчкани чела у хората, гледайки до къде врат им превива нагоре :lol: А и според мен, който се качи на покрива да бачка, така и така нема да иска за слиза, и ще се връзва с шест въжета, щото и трите ската (без терасата) са 5-6 мерта надолу, а доле само бетон иии.. "работата им била сигурна" :-D

Ето едни снимки, въпреки, че все още не съм снимал всичко качествено и в детайли. Като се кача уйкенда, ще снимам повече, тъкмо да видя какво има и под 3-4 ред, не само под първия.. ред ли колона се води - вертикално наредените керемиди, че за тия по хоризонтала още нямам алпинисткото оборудване

Прикачен файл:
f.jpg
Прикачен файл:
b.jpg
Прикачен файл:
a.jpg
Прикачен файл:
c.jpg
Прикачен файл:
e.jpg

Дъските, гредите, проблемното място и "читавия" скат
Tri4ko - помощник
kr1100, според мен е имало поне частичен ремонт, едва ли тия убави дъски са на 50г.
Но кал може да има. В първа колона (дето успях да вдигна) - няма. Ще вида и по-навътре как е, ако не трещи евентуално викендо :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Една снимка е по-добра от 10000 думи
Ще стъпваш САМО по гредите. Лесно ще смениш счупената. Нещо интересно видях на едната снимка, но да не гадая :-)
Аз, лично и отговорно, съм против разни "модерни" плас'маси и найлони. Покривът си е бил ОК толкоз време без нещо да му пречи да си диша. На класическата промазана мушама животът и е толкова малък, че е пренебрежима... От мен - както би го правил дядо ти. Почистване, подмяна, ЛЕТВИ, препокриване
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Ако не знаеш - по мокри керемиди не се ходи. Като вафла стават
Чираче - майстор
ср сеп 30, 2020 6:03 pmn_a написа:
Ако не знаеш - по мокри керемиди не се ходи. Като вафла стават
Колко покрива ЛИЧНО сте направили?

Тема "Ремонт на покрив "бърз" и с един майстор" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: