• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Пеш - специалист
пон мар 15, 2021 10:55 pmnikolov333 написа:
Имам пред вид тази фасада, ако действително е югоизток това.. Може би са объркани изложенията..
Не, нещо аз не те разбрах... там е гаража, вероятно ще има някакъв прозорец висок и тесен..
nikolov333 - майстор
Помисли си за покрива на гаража дали не е по-добре да е едноскатен с наклон настрани.. Освен ако не търсиш височина за подемник в средата..
Пеш - специалист
вт мар 16, 2021 1:44 pmnikolov333 написа:
Помисли си за покрива на гаража дали не е по-добре да е едноскатен с наклон настрани.. Освен ако не търсиш височина за подемник в средата..
Хм.. ами проекта от понеделник вече е в общината.. след едни 650лв взеха документите и казаха ще видим ;) .. е надявам се да няма проблеми и лсед месец живот и здраве, ще имам разрешително за строеж. Щеше ми се по- бързо да беше се случило всичко около разрешителното.. че ще има да чакаме за ток.. сигурно 2 месеца..

Отностно покрива на гаража... ще си го запиша, но той ми е най- последното нещо, което ще вдигнем. Вероятно ще го оставим, след като излеем плочата му. Ще се фокусираме върху живущата площ и то всичко най-необходимо за да успеем да почнем да живеем там.
Пеш - специалист
Честито на печелившите, с промяна в ЗУТ от преди 2 или 3 седмици

ал. 16 в чл. 148 от ЗУТ

"Разрешение за строеж в урегулиран поземлен имот се издава само при приложен подробен устройствен план по отношение на регулацията, в т.ч. уличната регулация, свързваща обекта с уличната или пътна мрежа и осигуряваща достъп до съответния поземлен имот. При урегулиран поземлен имот с лице на повече от една улица е достатъчно уличната регулация да е приложена по улицата, по която се осъществява достъпа до строежа“
източник : https://news.lex.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE% ... %B2%D0%BE/

Или на кратко, ако в имота си имате част от планувана пътна мрежа, първо общината трябва да я изкупи и след това да ви разреши строителство.
В моя случай имам едни 30-40кв. Още при покупката знам за това нещо и там си направихме паркинг с цел, след 30 години като решат да правят път, да не ме е яд.Радвам се че настояхме в Нот. акт да запишем реалната цена на имота, така ще мога да си взема реалните пари за тези кв.
Но, сега ще трябва да се занимавам с общината да ми изкупуват тази част. Тъпото е, че ние сме прецедент в нашата община и все още не е ясно как да действат чиновниците.
Та най-вероятно ще ме забавят с документите по думите на архитекта ми 10-15дни.
Руди - майстор
пет мар 19, 2021 3:59 pmПеш написа:
Радвам се че настояхме в Нот. акт да запишем реалната цена на имота,
така ще мога да си взема реалните пари за тези кв.
Та най-вероятно ще ме забавят с документите по думите на архитекта ми 10-15дни.
Доста оптимистично сте настроен!
Цената, на която сте купили имота няма общо с цената, по която трябва
да ви обезщетят.
От моя опит:
Вариант 1 - кратък, трае 2-3 месеца.
Започва със заявлението, че искате да ПОДАРИТЕ на общината въпросното
парче земя. Продължава с решение на сесия на общинския съвет, че се
съгласява да приеме дарението. Следва преписка, подписи и т.н.

Вариант 2 - дълъг, с неясен край.
Общинският съвет трябва да пожелае да откупи въпросното парче земя, или
да ви обезщети. Само че не иска, щото няма мотивация. Съветват ви да минете
към вариант 1. Ако по неведоми (корупционни) пътища се стигне до
обезщетение, то е на база оценка от оценител. Ако не ви устройва сумата - обжалвате
в съда. Делата продължават достатъчно, за да ви изтекат всички документи, които
сте извадили за строежа...
KingLin - майстор
Честито за начинанието! Не се отказвай и не се страхувай да правиш промени, ако видиш, че нещо не е както си си го представял. При мен проекта претърпя промени по време на строителството. Бави те малко и даваш някой лев отгоре, но кеф цена няма. И аз като теб се насочих към архитект дето УЖ няма да имам проблеми с разрешителни и т.н., ама това се оказа далеч от истината и то много. Архитекта ме е забавил повече, от колкото всичките дружества и общини взети заедно, щото си гони големите обекти и аз съм на заден план с моите 270 РЗП. В един момент дори ми заяви, че имота ми бил толкова малък, че не покривал застраховката му. Ама вече бях се хванал на хорото с него.
Пеш написа:
...първо общината трябва да я изкупи и след това да ви разреши строителство.
Не съм на "ти" с бумащината, но на мен ми отнеха 64 кв.м. за улична регулация, без да ме обезщетят с пари или равностойна земя, защото отчужденото било по-малко от 25% от площта на парцела ми. Това по някакъв член 16 от ЗУТ.
Руди - майстор
До 25% може да се отнеме безвъзмездно само при първоначално урегулиране. Т.е. било е нива - става УПИ.
Пеш - специалист
поздрав колеги вярвам, че нещата ще се наредят по един или друг начин ;)

Пеш - специалист
В предвид, че не съм строител и никога не съм се занимавал с това , освен в редките пъти когато са ме ползвали за хамалин. Съм на мнение, че трябва да си изясня всеки един етап от-до с най-малката подробност, за да мога да коригирам строителите с адекватни решения.

Започнах с Основите (ясно е защо) в изкопните работи, не мисля че мога да се помогна с нещо хитро там. - ако греша, моля да ме поправите с идея и препоръки. След което кофражите също, най малко там ми се струва че мога да давам акъл.

След което идва момента с изолацията на остновата, прочетох няколко теми и стигнах до този:
Прикачен файл:
Изолация-основи.jpg
Изолация-основи.jpg (36.22 KиБ) Видяна 1592 пъти
Като коментар тук, не ми става ясно, ако пропусна изолацията под колоните, а сложим само от 2те страни по 10см XPS съответно преди това до колкото четох трябва да се обработят бетонните с хидроизолация ( това би трябвало да е някаква мазилка, тук въпроса е само отвън ли се прави това?).Тази изолация на колко см надолу трябва да е, по 1 ред 60см достатъчно ли е?

Следващия етап е полагането на 10см XPS преди първа плоча( тук въпросите са 2, тази изолация малко ли е, дали да не предвидя 15 или 20 см? и полагането става само в отворите, където е земната маса?)
Руди - майстор
Аз не бих сложил изолация под ивичните основи и
стъпките за колоните. Все пак къщата е тежко нещо.
Топлозагубите от отопляемите помещения към земята
са сравнително малки. Така че 10 см фибран са
напълно достатъчни.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 33

Тема "Проект "Къщичка"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: