• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Пеш - специалист
И дойде време за кухнята
Прикачен файл:
др 28.jpg
Прикачен файл:
др 28.2.jpg
Прикачен файл:
др 28.1.jpg
Dessie - специалист
Моля, разкажи малко по-подробно за подпорната стена с “лего” блоковете. Колко е дълга? Колко е висока? Блокове с какви размери ползва? Прави ли им подложка отдолу и на каква дълбочина?

Лятото ги видях в изпълнение на подпорна стена тези блокове във Варна и много ми харесаха. Тайно се надявам да избегна човешкия фактор, кофриране и армиране със съответните им дефекти :-) Тъпото е, че при мен трябва да се подпре на ъгъл - съответно 6 м и 10 м, височината над кота терен е близо 1.60. В понеделник ще звъня да конструктора да обсъдим идеите ми :-). Намерих производители в Пазарджик и Перник, цените са сходни, в Пазарджик като чели са по-отворени на разговори и помощ по техническата част :-)

Поздравления за напредъка по къщата! Обитавате ли я вече?
Пеш - специалист
пет дек 15, 2023 10:23 amDessie написа:
Моля, разкажи малко по-подробно за подпорната стена с “лего” блоковете. Колко е дълга? Колко е висока? Блокове с какви размери ползва? Прави ли им подложка отдолу и на каква дълбочина?

Лятото ги видях в изпълнение на подпорна стена тези блокове във Варна и много ми харесаха. Тайно се надявам да избегна човешкия фактор, кофриране и армиране със съответните им дефекти :-) Тъпото е, че при мен трябва да се подпре на ъгъл - съответно 6 м и 10 м, височината над кота терен е близо 1.60. В понеделник ще звъня да конструктора да обсъдим идеите ми :-). Намерих производители в Пазарджик и Перник, цените са сходни, в Пазарджик като чели са по-отворени на разговори и помощ по техническата част :-)

Поздравления за напредъка по къщата! Обитавате ли я вече?
При мен височината е 1.5м - реших да не оскъпявам проекта с подложен бетон - изравнихме го с багерче, насипахме едър камък , пак заравнихме , насипахме фракция и пак заравнихме - стана прилично равно. Блоковете ги произвеждат в Троян, размерите са 50/50/100 и цената е 60лв на брой (около 350кг броя) . Дължината на подпорната стена е 26м. Редихме ги с кранче, което ги поставяше и невилирахме при поставянето, има леки кривини но нищо фрапантно. Производителя предлага и 50/50/20 и 50/50/30 тоест може да си играеш, Като защита слагах през 5 блокчета едно напречно, което да държи подпорната стена.

Като цена излезе 3 пъти по-евтино от такава, която щяха да я правят от кофраж. - върши същата работа, време за реализация 4 дни :)
Прикачен файл:
др 30.1.jpg
В къщата сме вече година и малко. Вече почна да прилича на нещо и вътре, иначе живеехме в 2 стаи.
Dessie - специалист
Ехааа, супер! При мен получените оферти за размер 90/60/60 са с около 30% по-скъпи, но пък и теглото е по-различно - 780 кг/брой. И аз го виждам да излезе около 2 пъти по-евтино от кофриране, армиране, отливане и декофраж. Не е нужно да търся и “хора”, което пък от своя страна ще ми спести много главоболия и нерви :-)
Би ли споделил контакти на фирмата в Троян?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет дек 15, 2023 9:59 amПеш написа:


др 28.jpg

Горните чекмеджета малко невъзможни за ползване, но красиво. Честита кухня!
Пеш - специалист
пет дек 15, 2023 2:21 pmn_a написа:
пет дек 15, 2023 9:59 amПеш написа:


др 28.jpg

Горните чекмеджета малко невъзможни за ползване, но красиво. Честита кухня!
Всъщност са идеални за трупане на боклуци - дето ще ги "ползваме" някога :)) , без тях, нямаше да изглежда добре предвид високите тавани.
BLUEPUPIL - майстор
пет дек 15, 2023 10:46 amПеш написа:
При мен височината е 1.5м - реших да не оскъпявам проекта с подложен бетон - изравнихме го с багерче, насипахме едър камък , пак заравнихме , насипахме фракция и пак заравнихме - стана прилично равно.
Моето мнение е, че ивица армиран
бетон под подпорната стена в
дългосрочен план ще излеза
по-евтино.
Плюс възможността за наклон
на под. стена към склона.


Прикачен файл:
QW3.jpg
QW3.jpg (66.13 KиБ) Видяна 353 пъти

Прикачен файл:
234.jpeg
234.jpeg (23.93 KиБ) Видяна 353 пъти

Прикачен файл:
AW7.jpg
Пеш - специалист
съб дек 16, 2023 12:21 pmBLUEPUPIL написа:
пет дек 15, 2023 10:46 amПеш написа:
При мен височината е 1.5м - реших да не оскъпявам проекта с подложен бетон - изравнихме го с багерче, насипахме едър камък , пак заравнихме , насипахме фракция и пак заравнихме - стана прилично равно.
Моето мнение е, че ивица армиран
бетон под подпорната стена в
дългосрочен план ще излеза
по-евтино.
Плюс възможността за наклон
на под. стена към склона.
Визираш доста по-високи потпорни стени. Моята е на 3 реда - като съм се стремил да има лек наклон на блокчетата към почвата, също така поставихме през 5 кубчета по една да държи. Надявам се в близките 50 години да стои - за да мога да коментирам пак :)
Разбира се всяко едно нещо, може да се направи до последния детайл перфектно - което ще струва повече, ще е по-трудно, ще изисква още човешки ресурс, а дали си заслужава? -според мен в конкретния случай не.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33

Тема "Проект "Къщичка"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: