• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mkocev - специалист
Пеш, и аз преди две-три години за груб строеж смятах цени на желязо, бетон и тухли и работа за около 200кв рзп и си казах "е колко е, бюджета ще ги покрие", и поради "неизвестните", крайната цена се оказа близо 50% нагоре.
Къде поради неочаквани разходи (от незнание и липса на опит), къде от гледна точка на "айде, да ползвам от по-доброто, един път го правя"...
Истината е, че не са малко пера (и квадратура) при един стореж, па макар и "груб" и като се "отпуснеш" се натрупва сметката.
Това се получава, когато ти си диригента (поне при мен така се развиха нещата).
Вероятно може и "по-тънко' да ти излезе, като от фирмата ти "оптимизират" разходите за материали (не по-малко, а по-евтини и преоразмерени, ако може така да се каже).
Например, ако не залиташ много, ще имаш поцинковани улуци и стандартни обшивки на покрива, вместо три пъти по-скъпи, ама освен поцинковани и безшевни и с полимерно покритие - шегрен... :).
Може да се "прежалиш" за някоя промоция на Брамак, и да имаш с по "100гр." по-тежък покрив на кв.м., и с това да спестиш някой лев от керемиди. Също може да спестиш от разни вентилации и изолации на покрива (не са скъпи, а трудоемки) и т.н. Демек редят ти керемидите, както могат :)
Ако не обръщаш внимание на уж добра хидроизолация, дренаж, отвеждането на водата от улуците в канала и други подобни "простотии", които в даден момент ще те споходят, поне като идея :), може и да се измъкнеш "по-сух".
Относно непредвидените разходи в едно такова начинание... например аз, първоначално си мислех, че ще отидат макс. 2500лв за изкопните работи, ама те неусетно станаха 5000лв., че и отгоре. В моя случай, за кофражни платна, здравата част от които отидоха на покрива, съм дал към 7000лв., (пак от непредвидените).
Моята истина е, че строежа на къща за един "аджамия" (не е за кавички думата, ама все пак е чуждица) си е разказ с неочакван край.
Не знам как е при грубите строежи (при мен майстора дето ми вдигна къщата, има той да ми дава.. ), но обикновено в строителството и ремонтите, накрая като се тегли чертата, винаги има за доплащане. Дали повечето случаи е добър маркетинг от страна на изпълнителя или просто на всички им се иска да е по-евтино, но така се получава...
Имай го предвид и не губи ентусиазъм ;)
KingLin - майстор
До завършването на покрива успях да следя какви пари ми излизат от сметката и като дръпнах чертата ми излезе някъде 380 лв на квадратен метър. И да съм объркал няма да е с много. Действал съм на принципа "да не е най-евтиното". Това е за 270 квадрата РЗП без мази и без разчупени фасади. Покрива е двускатен двоен т.е. ребра->ламперия->пак ребра над долните ребра->дъски->двойна скара->керемиди Брамак. Някъде между тях и два слоя мембрана Кнауф. Мисля че трябва да съм доволен от моя строител :) Не се е опитвал да ме 'лъзга. Единственото което не направих и сега съжалявам е че не сложих хидро и топло изолация на основите от вътрешната им страна и под първа плоча. Докато ми е още прясно мога да те посъветвам да им висиш мноооого на главата още от изкопа до последната керемида щото един да има дето да не внимава и може да направи много бели. Дано изкараш късмет с тухлите - аз сега като монтирам конструкцията за картона виждам каква разлика има в тухлите на един производител. Има такива дето се трошат докато ме видят че завивам зад ъгъла с перфоратора и дрелката, а други дето не мога да ги пробия да си монтирам окачвача. За мой късмет хубавите тухли за преобладаващи. Като леете бетона да не пропуснеш да го поливаш че голям да порасне :) Аз лях лятото и съм стоял от следобед до след полунощ с маркуча и една четка да го пердаша. Хубаво да ти вибрират бетона и да не пропускат дистанционерите за арматурата на плочите. Да си купиш един хубав мастар и нивел и да им ходиш подир г*за и на кофража и на зидарията. Запомни че на тия дето ще строят не им дреме особено много дали ще има 2 см отклонение ма на теб ще ти дреме после като тръгнеш да го изправяш. Бъди най-строгия инвестиционен контрол който са виждали!
Чираче - майстор
пет мар 26, 2021 12:28 amKingLin написа:
Да си купиш един хубав мастар и нивел и да им ходиш подир г*за и на кофража и на зидарията. ....... Бъди най-строгия инвестиционен контрол който са виждали!
Правилен съвет. Аз обаче предварително им казах изискванията си, и, че ще контролирам качеството. И, ако нещо не е направено както искам, ще го развалят, и ще го правят докато ми хареса на мен. Намръщиха се, ама го имаха в предвид, и положиха старание.
Пеш - специалист
Благодаря за съветите, осъзнавам че сме се захванали с доста интересно и неочаквано приключение, със сигурност съм се настроил да вложа много от свободното си време и сили си там. Колкото и да не страдам от липса на свободно време, ще пренебрегна доста от любимите си неща за целта.
Със сигурност ще им вися на главата тъй като, работното ми място може да е навсякъде, не ми пречи да си опъна хамака на двора и да усещат присъствието ми, разбира се и да ги котролирам ;) .
Всичките съвети си ги записвам в тефтера и със сигурност ще използвам.

Отностно дали ще ми стигнат парите, след като излеем първата плоча и минем кота 0, ще реша дали да се фокусираме върху живущата част или цялата част. Има вариант да оставя гаража за в следващ момент, както си го и мислех в началото. След доста четене рабрах, че е добре плочата да се излее на 1 път и за това така ще го направим. Тогава ще си забавя едни 10 000 примерно, но нека почнем ще видим. Хубавото е че, майсторите изглеждат светсни и ще работим на етапи.
Главната идея е да не теглим кредити за грубия строеж. След това за довършителните ремонти може някакъв що годе малък.. но изобщо не ми се занимава с банки. Имаме работа и 2мата, изкарваме пари, имаме и време за да инвестираме в тази къща.

В момента съм се фокусирал да си изясня концепцията на всичко до кота 0, по късно ще пробвам да направя 1 чертеж, защото искам да ми е ясно като процеси и елементи, без да забравя нещо.

А и най-важното, чакаме Гл.Арх. да си дойде от болнични началото на др. месец, за да реши, какво ще правим с онази част от имота, за която споменах по-рано, понеже никой не знае какво да прави :) .


Прикачен файл:
Capture.PNG
BLUEPUPIL - майстор
Там дето пише Основа(пръст), да стане чакъл или скална маса.
Или казано иначе- цял изкоп, а не траншеен.
Пеш - специалист
пет мар 26, 2021 3:58 pmBLUEPUPIL написа:
Там дето пише Основа(пръст), да стане чакъл или скална маса.
Или казано иначе- цял изкоп, а не траншеен.
Не ми стана ясно, при изкопните дейности, защо е нужно да се прави изкоп на цялата къща?
До сега където съм гледал и чел се копае само за ивичните основи..
nikolov333 - майстор
Изкопните работи зависят от проекта на основите. Дълбочина и ширина на фундиране със съответните изисквания за кофраж. За да работят на малка площ с близки ивици, кофражистите предпочитат масовия изкоп, който пък е най-скъпия вариант за инвеститора. При теб май мача вече е свирен и ще я карате по технологията на строителя, докато аз мислих по-отрано и смея да твърдя, че избрах най-икономичния вариант.

Разгледай моята тема и тази на mkocev..

viewtopic.php?f=47&t=64976

viewtopic.php?f=47&t=61892&start=160#p1038677

Това което си постнал не е добре. Архитекта би трябвало да ти даде разрези с предвидените хидро и топлоизолации на основите...

viewtopic.php?f=80&t=40829&start=90#p774730

Прикачен файл

IMG-f05edb506404896c714c1899930e2684-V.jpg

Прикачен файл

Capture.PNG
Capture.PNG (66.78 KиБ) Видяна 1714 пъти
Pipo71987 - специалист
пет мар 26, 2021 9:17 pmnikolov333 написа:
Изкопните работи зависят от проекта на основите. Дълбочина и ширина на фундиране със съответните изисквания за кофраж. За да работят на малка площ с близки ивици, кофражистите предпочитат масовия изкоп, който пък е най-скъпия вариант за инвеститора. При теб май мача вече е свирен и ще я карате по технологията на строителя, докато аз мислих по-отрано и смея да твърдя, че избрах най-икономичния вариант.

Разгледай моята тема и тази на mkocev..

viewtopic.php?f=47&t=64976

viewtopic.php?f=47&t=61892&start=160#p1038677

Това което си постнал не е добре. Архитекта би трябвало да ти даде разрези с предвидените хидро и топлоизолации на основите...

viewtopic.php?f=80&t=40829&start=90#p774730
Варианта който вие господин Николов сте избрали,за изкопните работи ми допада.Допада ми на мен както и на моите евентуални бъдещи строители(даже те ме съветват да е точно така като на вас.Имам само един въпрос,дали строителният надзор ще имат нещо против от тоя начин на фундиране?
nikolov333 - майстор
Отговорил съм ти на лични съобщения два пъти, но явно не си ги видял.
Строителния надзор при мен изобщо не са идвали, а и съм си ги избирал аз, но дори и да попаднеш на принципни надзорници, не мисля, че този начин противоречи на някакви правила. При мен са спазени почти всички елементи заложени в архитектурните разрези. В конструктивен план, също даже с малко "надписване"във височината на рандбалките и уширението под ивицата.. Рисковете от самосрутване на изкопа или оводняването му докато се прави армировката са реални и трябва да се действа бързо точно и координирано, като най-големия риск е дъжда.. :idea: :prayer:
naster - майстор
пет мар 26, 2021 4:08 pmПеш написа:
Не ми стана ясно, при изкопните дейности, защо е нужно да се прави изкоп на цялата къща?
До сега където съм гледал и чел се копае само за ивичните основи..
Дори и за ивични фундаменти, не може да се строи в/у хумусния почвен слой, и трябва да се отнеме. После обратен насип с камък, не с пръст...
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 33

Тема "Проект "Къщичка"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: