• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 33
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
съб мар 27, 2021 9:01 pmnaster написа:
съб мар 27, 2021 1:20 amnikolov333 написа:
Отнемането на хумусния слой под първа плоча е желателно...
Аз бих разграничил понятията плоча и армирана бетонова настилка. Друг въпрос е колко е плоча, ако се армира като такава, но се изпълни в/у нестабилен хумусен слой вместо кофраж и т.н. При мен е изрично упоменато в началото на част "Конструкции" това с отнемането на хумуса.
Разбира се, че за бетоновите настилки отнемането на хумуса е задължително, но насипа не гарантира стабилноста им. Говоря за случайте в които хумусния слой е над метър или терена е с наклон и изкопа и насипа са нерентабилни. Тогава точно стъпките с рандбалки и железобетонна плоча са най-икономичния и смислен избор при подходящи геоложки условия за тях. При теб зависи как конструктора е изчислявал армировката и дебелината на плочата за да упомене отнемането на хумуса в констуктивния план.. :arrow:
BLUEPUPIL - майстор
съб мар 27, 2021 9:58 pmradius написа:
Не знам защо не се проектира и първата армирана настилка
като плоча и да спиш спокойно, а не да се чудиш добре ли е
уплътнено. Каква ли е разликата в цената на желязото и евент.
по дебелия бетон? При мен, доколкото помня, позасилихме
желязото, но дали е точно като за плоча, не помня.
съб мар 27, 2021 10:45 pmnikolov333 написа:
Точно.. И аз това направих. Никой не може да ме убеди, че
насип с фракция не се сляга, а и трамбоването му без валяк
не ме кефи.
И като се слегне ще отиде с няколко см
надолу. Какъв е проблема, изравнете го и готово.


Чест и почитание колеги, ама и двамата правите
фундаментална грешка при разсъжденията.

1..„Запънатата“ плоча, плюс полезния и товар (live load),
тежат в/у основите; „Напъват“ крайните ивични основи
навътре; Има тенденцията да провисва в средата на полето.

2..Трамбоването „напъва“ външните ивични основи навън,
а колоните противодействат и бутат, горния им край навътре.
Товара почти не тежи върху основите с изключение на една
тясна ивица в непосредствена близост до и.ф. плюс тази над
него. След неравномерно слягане, замазката оправя работата
(при наличие на армировка в свободно лежащата плоча).

Двата варианта са с приблизително сходна
цена.

:arrow: И сега идва най-хубавото:
1..Трамбован чакъл;
2..10см бетон В15 да изравни с горния край на ивичните
основи;
3..2-3см XPS;
4..HDPE –мембрана от полиетилен с висока плътност.
5..2x5см XPS на кръст.
5..10см армирана свободно лежаща плоча с горна
армировка над ивичните основи.

Сега ще кажете, ама BLUE то май твоят вариант е скъпичък.
И така да е, не съм видял още някой, който да е подценявал
основите и после да е доволен от резултата.

:idea: Винаги се стремете когато е възможно да разтоварвате
основите. Има доказан и осезаем положителен ефект при
земетресения и наводнения.
BLUEPUPIL - майстор
1..Подложен бетон;
2..HDPE
3..Армировка и бетон.



Прикачен файл:
qsz.jpg
qsz.jpg (111.9 KиБ) Видяна 1648 пъти
Прикачен файл:
QRRT.jpg
QRRT.jpg (7.03 KиБ) Видяна 1648 пъти

Прикачен файл:
RRTE.jpg
Пеш - специалист
Дълго време не бях писал. Нямаше какво, общината се чудеха по - какъв начин да ни откажат,защото не знаеха как да приложат закона. С помоща на познат адвокат бързо им подсказахме и вече от 2 седмици имам разрешително за строеж :) . 1 Септември започваме..

Много ме мъчат няколко теми при материалите около грубия строеж.
Моля ви за актуална цена на арматура готова за полагане тук, най-евтиното което намерих е 1.60 без ДДС.

Също още се двоумя за тухлите. Никой не можа да ми каже какво губя или печеля ако избера дадени тухли.
Колебая се между Поротерм Light Plus (някакви нови от тази година ) Сръбските Економи.
miroki - майстор
И аз така се чудих за тухлите, но като сметнах и изолацията излезе по-евтино 30 Итонг. Поне по цените на камион. Мисля бяха 25 стека.
schuldiner - майстор
Последните два месеца и аз доста се ошашках с новите цени. Не ми е в ресора зидарският материал, но, предполагам, е същото като с керемидите. Бетоновите изделия не би трябвало да поскъпват, освен за палети и опаковка. На керамиката никой не можа да обясни кое и е повишено като разход, за да скочи с над 20%.
Та, понеже няколко пъти ме питаха за лично мнение, в конкретния момент оптимално е: зидарии Итонг, топлоизолация вата на панели, вентилирана фасада циментфазер, плосък покрив с битум и 20 см лека вата рула на конструкция по таваните или скатен, пак битумен, студен, с двойно повече вата в каратавана. .
Pipo71987 - специалист
нед авг 01, 2021 3:22 pmПеш написа:
Дълго време не бях писал. Нямаше какво, общината се чудеха по - какъв начин да ни откажат,защото не знаеха как да приложат закона. С помоща на познат адвокат бързо им подсказахме и вече от 2 седмици имам разрешително за строеж :) . 1 Септември започваме..

Много ме мъчат няколко теми при материалите около грубия строеж.
Моля ви за актуална цена на арматура готова за полагане тук, най-евтиното което намерих е 1.60 без ДДС.

Също още се двоумя за тухлите. Никой не можа да ми каже какво губя или печеля ако избера дадени тухли.
Колебая се между Поротерм Light Plus (някакви нови от тази година ) Сръбските Економи.
Арматурата в момента е 1.98.Задържа се около 2 месеца така.Дано няма скокове скоро
resistbody - майстор
Арматурата 2лв сгъната и доставена, после си иска връзване..
Бетона Б25 - 88,40 без помпа и 90лв с помпа (доставката и помпата се плащат отделно) механизацята 42лв/ч багер и толкова на камиона... баластра 130лв доставена 10 кубика...
Тухли взех Мирково стронг, 2.15 ми легнаха но ги взех от завода(чрез посредик) и комшията ми ги достави на цена подарък(имаше 2 празни камиона наблизо)... имат лайт варинт дето може да легне 1.95 доставен до обекта.. Чисто нови калъпи иделно прави, и почти няма счупени 20 спукани на 2400 тухли..
nikolov333 - майстор
Днеска питах за цени на изолациите на Weber и уж намаляли, понеже влизали в периода на промоциите.. За Фибран около 170лв./м3 и стиропора към 120лв/м3 с ДДС..
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 33

Тема "Проект "Къщичка"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: