• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
пон ное 02, 2020 6:32 pmmorfei1 написа:
Ето част от моето управление на котела. Гаси когато част от главите затворят напълно, пали когато температурата падне под определен градус в част от помещенията.


smart home.JPG
Какви са главите ? И какво измерва Левел-а ?

Сам си отговорих Хоумматик... 100лв парчето, механична задвижка, затова имаш левел...
https://www.conrad.com/p/homematic-ip-w ... -2-1406552
eleonorvelichkov - специалист
вт ное 03, 2020 9:46 pmmuhala написа:
Предполагам, че става дума за къща. Там нещата са по-различни. Коментара ми по-горе се отнася за апартамент.
пон ное 02, 2020 6:32 pmmorfei1 написа:
Ето част от моето управление на котела. Гаси когато част от главите затворят напълно, пали когато температурата падне под определен градус в част от помещенията.


smart home.JPG
За апартамент в Лидъл от време на време пускат едни вентили(кранове) с wifi, по точно само задвижка, която се монтира на кранчето и май си има сензор за температура.
Нещо подобно само че това е с блутут, което е още по-добре https://smartlife.bg/product/termoglava ... atna-glava
resistbody - майстор
вт ное 03, 2020 11:36 pmeleonorvelichkov написа:

За апартамент в Лидъл от време на време пускат едни вентили(кранове) с wifi, по точно само задвижка, която се монтира на кранчето и май си има сензор за температура.
Нещо подобно само че това е с блутут, което е още по-добре https://smartlife.bg/product/termoglava ... atna-glava
Това е далече от темата, прост механичен електронен термовентил.. блутута вероятно е само за настройка..
Тези на колегата по горе в комбинация със домашния сървър може да "играят" в схеми със ел.щори и датчици за осветеност или просто прогноза за времето..
То аз и сега имам седмични програматори с ел.глави, ама ако в 7 са отворени щорите ще се спестят доста киловати в месеца.. а ако напече повече, термостата ще каже че се е стоплило и сървъра ще затвори щорите за да не прегрее в преходните сезони... тук идеята, не е само да пуска радиатора, а да управлява цялостно хабитата..
Даже замислям едно DIY мoдулче, където да ми завърта щорите защото в моя случай събирането ще е доста по-сложно..

Аз се зарибих по тая работа, преди 10-тина месеца като бях в една къща на тухла и имаше над 100 модула вече.. ама нямам изяснени идеи за да притеснявам човека...
eleonorvelichkov - специалист
вт ное 03, 2020 11:57 pmresistbody написа:
вт ное 03, 2020 11:36 pmeleonorvelichkov написа:

За апартамент в Лидъл от време на време пускат едни вентили(кранове) с wifi, по точно само задвижка, която се монтира на кранчето и май си има сензор за температура.
Нещо подобно само че това е с блутут, което е още по-добре https://smartlife.bg/product/termoglava ... atna-glava
Това е далече от темата, прост механичен електронен термовентил.. блутута вероятно е само за настройка..
Тези на колегата по горе в комбинация със домашния сървър може да "играят" в схеми със ел.щори и датчици за осветеност или просто прогноза за времето..
То аз и сега имам седмични програматори с ел.глави, ама ако в 7 са отворени щорите ще се спестят доста киловати в месеца.. а ако напече повече, термостата ще каже че се е стоплило и сървъра ще затвори щорите за да не прегрее в преходните сезони... тук идеята, не е само да пуска радиатора, а да управлява цялостно хабитата..
Даже замислям едно DIY мoдулче, където да ми завърта щорите защото в моя случай събирането ще е доста по-сложно..

Аз се зарибих по тая работа, преди 10-тина месеца като бях в една къща на тухла и имаше над 100 модула вече.. ама нямам изяснени идеи за да притеснявам човека...
Ако имаш от тези щори които се повдигат просто ги обръщаш така, че като пекне слънцето да пече на пода на стаята и няма нужда да ги дърпаш, за да пуснеш слънцето и като имаш термоглави, които следят температурата в стаята те ще регулират според нея и ако слънцето е достатъчно силно, за да стопли повече от желаното термоглавите ще се затворят напълно. Мисля, че за апартамент не е необходимо нещо по-интелигентно, защото по-интелигентно означава и по-скъпо, а нали трябва да се съобразяваме и с бюджет някакъв все пак. Тази които показах регулират по температурата в стаята.
resistbody - майстор
ср ное 04, 2020 12:22 ameleonorvelichkov написа:
Ако имаш от тези щори които се повдигат просто ги обръщаш така, че като пекне слънцето да пече на пода на стаята и няма нужда да ги дърпаш, за да пуснеш слънцето и като имаш термоглави, които следят температурата в стаята те ще регулират според нея и ако слънцето е достатъчно силно, за да стопли повече от желаното термоглавите ще се затворят напълно. Мисля, че за апартамент не е необходимо нещо по-интелигентно, защото по-интелигентно означава и по-скъпо, а нали трябва да се съобразяваме и с бюджет някакъв все пак. Тази които показах регулират по температурата в стаята.
Щорите са ми вертикални, и има възможност с определен брой обороти да ги завъртя на 90 градуса... просто не съм решил да конструирам устройството(и не съм търсил за готов такъв)..

По сложно за направи си сам е следенето на позиция(потенциометър/енкодер) и съединител(??) за ръчно управление - жената каза и ние решихме.. тогава ще се скарат яко със сървъра.. моя(расберито) от 5-6 месеца го е хвърлила зад шакфа и каза, че не му било мястото там където съм го сложил..

Иначе за радиаторите, проста автоматизация -седмични програматори във всяка стая имам от преди 10 години... имаше и при дядото, ама нещо не се разбраха и му си върнах "врътките"..
morfei1 - специалист
вт ное 03, 2020 10:39 pmresistbody написа:
Сам си отговорих Хоумматик... 100лв парчето, механична задвижка, затова имаш левел...
https://www.conrad.com/p/homematic-ip-w ... -2-1406552
Level е положението на вала на главата, тоест колко е отворен вентила. А като цяло се управлява от стайния термостат, който е сложен на подходящо за мен място. Ако вземе да става топло притваря или затваря, ако температурата вземе да пада, започва да отворя. По този начин държи температурата в помецението в границите от 0.5C.

Принципно ел. главите на Hertz, а и не само също показват положението на вала/вентила, просто нямаш отдалечен мониторинг с история, а само седмичен график.
вт ное 03, 2020 11:57 pmresistbody написа:
Тези на колегата по горе в комбинация със домашния сървър може да "играят" в схеми със ел.щори и датчици за осветеност или просто прогноза за времето..
Много добре казано =D> ! На практика имаш неграничени възможности за комбинации, различни сценарии и т.н.т. Колкото по умен е домът ти, толкова повече комбинации можеш да правиш според индивидуалните нужди и предпочитания. Системите просто изпълняват твоите команди, дори и да не си около тях.
Последна промяна от morfei1 на ср ное 04, 2020 9:37 am, променено общо 1 път.
resistbody - майстор
Миналия ден имаше уеб-семинар на тая тема от АББ(поне като идея, че цените хапят), но нещо не ми работеше звука в платформата, та чакам да качат записа.. ще ви го споделя тук... ще има още няколко ако ви интересува ще споделям..
skostadinov - специалист
Здравейте и от мен!

Много хубава тема! Колкото и да се дърпат някои хора през 2021 година технологията е неизменна част от живота ни и е по-добре да я прегърнем отколкото да я отричаме и отхвърляме. Според мен концепцията за "Умен Дом" вече не е нещо екзотично с наличието на всевъзможни сензори, хъбове и т.н. (DIY стил)
Аз лично догодина планирам да строя нов дом (дай боже всичко да върви по план) и също замислям да заложа някои заготовки за "Умен Дом" от самото начало.
Понеже и аз съм запален на тема джаджи и технологии обмислям сам да планирам и изпълня повечето неща.
Наскоро попаднах на този "smart hub" https://hubitat.com/. Ако имате време погледнете сайта и документацията. Мисля, че това е възможно най-якия хъб който можеш да намериш в момента на пазара като съотношение качество-цена-възможности. С този хъб и купчина сравнително евтини сензори (има какви ли не глезотии на прилични цени) можеш да постигнеш прилична автоматизация на целия дом (Е разбира се някои управления от сорта на гореспоменатите ел. щори, умни термоглави, осветление и т.н. не са евтини но всичко може поетапно да се добавя). Цената му е доста прилична и хубавото е че няма да се налага да прекарваш купища кабелни трасета защото ползва Z-Wave и Zigbee протоколите. Интегрира се добре и с IFTTT платформата (https://ifttt.com/) тъй че възможностите са неограничени.

Ще следя темата с интерес!

С Пожелания за приятен уикенд
  • 1
  • 2

Тема "Дискусия за умен дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: