• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
Ще трябва и на няколкостотин милиона северноамериканци да им кажем че гипскартон не се монтира на дървото направо, че те хайваните явно не знаят и така си го монтират.
2metraninja - специалист
И разбира се че ще търся мнение от някой, който има реален опит с гипсокартон монтиран на дървото. Логики, предположения и съждения са ок, но практически опит ми се ще.
Чираче - майстор
Добре, прави както си го решил. И в скоро време отново ще има въпроси: Ама защо стана така? Как да го оправя проблема. Как е заложено по Проект?
2metraninja - специалист
Аз почти винаги правя каквото си реша, след като съм изслушал достатъчно мнения и аргументи. Предполагам всеки е така 🙂.
По проект ми е 2 слоя по 12 мм директно на дървената конструкция.
kancho - специалист
пон мар 08, 2021 10:33 am2metraninja написа:
Ще трябва и на няколкостотин милиона северноамериканци да им кажем че гипскартон не се монтира на дървото направо, че те хайваните явно не знаят и така си го монтират.
На таваните обикновенно се слага скара от летви 1х3 инча перпендикулярно на гредите, но ако няма втори етаж и гредите няма да се огъват може да не е толкова наложително.
Все пак помага за по-лесно инсталиране на плоскостите - имаш много по-голяма площ за захващане а и повърхността се изравнява повече
Последна промяна от kancho на пон мар 08, 2021 1:55 pm, променено общо 1 път.
PIP - майстор
пон мар 08, 2021 12:54 pm2metraninja написа:
Аз почти винаги правя каквото си реша, след като съм изслушал достатъчно мнения и аргументи. Предполагам всеки е така 🙂.
По проект ми е 2 слоя по 12 мм директно на дървената конструкция.
В uk гипсокартона на нашите обекти го монтираха директно на дървената конструкция, но дървения материал е имрегниран, отговаря на спецификации, конструкцията е 40см център и най-важното – гипсокартона не е на шпакловка, а на мазилка.

Ако оставиш материала да изсъхне, ползваш два слоя и добре го фугираш не вярвам да имаш проблеми. В моята къща правих от-до 700м2 гипсокартон на един слой и всичко е на дървена скра, таваните на таванския етаж са на гредите и никъде нямам напукано, но материала беше сух.
aleyan - специалист
Да споделя и моя едномесечен опит по шведско. Къщата, която сглабяхме, също беше рамкова. Върху вътрешната конструкция се слагаше ОСБ и директно върху него гипскартон един слой.
Lisko - майстор
вт мар 09, 2021 1:03 pmaleyan написа:
Да споделя и моя едномесечен опит по шведско. Къщата, която сглабяхме, също беше рамкова. Върху вътрешната конструкция се слагаше ОСБ и директно върху него гипскартон един слой.
При нас OSB-то се слага отвън. Върху него сайдинга или там каквото е. Впрочем това му е и основната употреба.
2metraninja - специалист
пон мар 08, 2021 1:10 pmkancho написа:
На таваните обикновенно се слага скара от летви 1х3 инча перпендикулярно на гредите, но ако няма втори етаж и гредите няма да се огъват може да не е толкова наложително.
Все пак помага за по-лесно инсталиране на плоскостите - имаш много по-голяма площ за захващане а и повърхността се изравнява повече
Интересна идея и освен за по-голямата площ ще помогне при изравняването и вкарването в една равнина на повърхността на тавана. Обаче се връщаме пак в основния проблем със строителството на дървени къщи в България - а именно че хубавия калиброван сух материал го няма лесно достъпен, а и разбира се е скъп. За гипсокартона на тавана май се съгласих и примирих че ще е на конструкция от метални профили, мисля че така ще ми е най-лесно. Стените сравнително по-лесно могат да се изравнят неравностите, но на тавана, с ръцете нагоре, не съм оптимист. А и имам едни диагонали на тавана, които конструктора ги е сложил на ниво под дъното на гредореда. Не че не мога да направя там нещо като куфар от гипспакртон, ама май ще е на метална конструкция все пак.
2metraninja - специалист
пон мар 08, 2021 1:49 pmPIP написа:
В uk гипсокартона на нашите обекти го монтираха директно на дървената конструкция, но дървения материал е имрегниран, отговаря на спецификации, конструкцията е 40см център и най-важното – гипсокартона не е на шпакловка, а на мазилка.

Ако оставиш материала да изсъхне, ползваш два слоя и добре го фугираш не вярвам да имаш проблеми. В моята къща правих от-до 700м2 гипсокартон на един слой и всичко е на дървена скра, таваните на таванския етаж са на гредите и никъде нямам напукано, но материала беше сух.
Знам че така го монтират директно за дървенията на тавана, аз съм живял в Англия и също имам много приятели, които останаха там и си накупиха къщи и ги разпитвам и тях. (Лирическо отклонение - всички се оплакват от качеството на строителство там и все имат проблеми, поне гаранцията им си важи и макар и с много разправии и неприятностите по ремонти, им оправят проблемите)
Моя материал също е импрегниран и доста поизсъхна за няколкото месеца, в които се забави строежа и като че ли успях да го запазя удивително прав. Няколко майстори с които говорих викат че ако направя метална скара с 1 пласт картон, ще е по-малко вероятно да имам проблеми с картона, отколкото ако го кова директно за тавана на 2 пласта, а и по-евтино май ще излезе. Това за 40 см център също може би е важно - в Щатите по същия начин ми направи впечатление дори на стените. Моя гредоред на тавана е на 50 см център, колкото препоръчват в България за гипсокартон на тавана.

А какво ще рече че е на мазилка? Измазват дебело целия гипсокартон вместо само да шпакловат фугите ли? С какво го измазват?
Последна промяна от 2metraninja на ср мар 10, 2021 7:29 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: