• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
Говорейки си за кривини, снощи поне разбрах защо стените на къщата ми бяха така странно наклонени. Аз тогава набедих това, че не бяха опаянтили навреме стените преди една страшно силна буря и после не са проверили дали са вертикални, но всъщност сега имам много по-добра теория. Снощи вече взех да меря с лазерния нивелир нивата на пода да знам има ли разлика и да знам да смятам къде ще дойде готовия под над най-издигнатите части. И установих, че всъщност цялата ми плоча е наклонена по късата страна с 3 см. Точно по странния наклон, който се беше образувал на стените за който си спомня моите перипетии :D Премерих и външните стени - еднакво високи са си, което означава че хората просто са си ги нарязали и сковали по размер и като са ги сложили на неравната плоча вече е било късно за корекции и са ги сглобили така, за да не отзява по ъглите. Премерените от мен наклони на различните стени (2 по 2) идеално пасват на теорията ми с наклонената плоча :D И обяснява идеално правата средна стена - тя просто не е геометрично свързана с външните.

Тва ся не е ли мундарска работа? ОК, замазката ще изправи пода, а гипсокартона ще изправи таваните и донякъде стените, ама така ли се прави? И ми се сопкаха и сърдеха като бях на обекта и ги питам защо са наклонени стените а те ми викат: ама то още не сме го завършили, ще са идеални като приключим, стига само намира кусури на незавършена работа. И аз даже се засрамих защо им преча на хората да си вършат работата и защо не се доверявам на специалистите.

Поне се успокоих че не е кекава конструкцията да я е наклонил вятъра пък бил той и ураганен (комшията ми с монолитната къща каза че цяла вечер не е спал в очакване да му литне покрива) и още да не бях сложил диагонали и спънки :D
2metraninja - специалист
След още малко ровене намерих тази тема във форума, която в голяма степен отговаря на въпроса ми за положението на фитингите спрямо равнината на завършените плочки:

viewtopic.php?t=61625#p965843
вт фев 19, 2019 2:11 pmVLADO66 написа:
На едно ниво или около 5мм. навътре, но не и навън
2metraninja - специалист
Снощи разгледах отблизо тези ППР елементи, които се кликват и сдвояват за монтаж на батерията. То реално без удължители може да мине може би само и единствено ако е вграден в замазката и лепилото и отгоре се лепят плочките. Има ли дори един слой гипсокартон и вече е невъзможно без удължители, защото все пак отпред ще има лепило и плочка, а при мен ще има куфар и 2 слоя гипсокартон. Все пак ще гледам да ги дам максимално близо за да мина с по-къси удължители.

Много съм доволен от комбинативното си мислене. Откакто почнах да работя вътре и да стържа и дупча гредите и да режа и пиля гипсокартони, всичко по пода стана в стърготини, гипс и всякаква друга киреч. С метла посъбирам където ще ми пречи много, но не е оферта - то се вдига прах, не се обира добре, направо си е трагедия. И тогава разбрах че ми трябва прахосмукачка. Поразрових се и видях че има строителни прахосмукачки със сменяеми нагънати филтри и даже още по-добре към тях да се върже циклон да обира предварително твърдите частици и едрия прашоляк. Строителна прахосмукачка - най-евтината 115 лева. Циклон - само горната част без контейнера 42 лева. С контейнер - 70+ лева. Изгледах 2 часа видеа основно на руски как се прави самоделен циклон, но пак не е безплатно. Най-евтиното бидонче, което се затваря херметично с капак е 30 лева, отделно тръби, предпазни клапани да не имплодираш бидончето ако се запуши с нещо смукача и занимавка да го сглобиш разбира се. А и като го сглобиш, това си е система с 2 маркуча, 2 тела, които трябва да местиш заедно, не бях очарован от перспективата. И понеже не обичам да давам пари за глупости а обичам да ми е удобно, тук идваме до комбинативното мислене. Зачудих се какво представляват прахосмукачките за пепел. Отидох на място в билдото, отворих една и всъщност е точно каквото ми трябва - прахосмукачка в капака и хубав нагънат строителен филтър, а долу метален цилиндър с вграден циклон. Всичкото това в едно компактно тяло на колелца и дръжка отгоре. За 90 лева. Пробвах я - смуче яко - ще ми откъсне мръвки от дланта. Довечера ще я пробвам и с киреча :)
kabakumcho - специалист
чет юли 08, 2021 3:14 am2metraninja написа:
ср юли 07, 2021 7:30 pmkr1100 написа:
Офф Въпросче : А мерки срещу термити ??

Нищо ,че ги няма още тука - въпрос на време е.
Примери : Тута абсолюта - Южна Америка, Американска оса - пак оттам. Американска калинка внесена за борба с листните въшки - ама яде нашите калинки. Има и други примери - не ми се рови.
Нито срещу термити, нито срещу марсианци съм вземал мерки. Може би трябва да питаме собствениците на тухлени къщи с дървени покриви как мислят да си защитят покривите срещу термитите?
Не подценявай термитите! Късно видях темата ти иначе можех доста да споделя за моята бивша :? дървена къща.
Доколкото виждам още не си затворил отвътре, така че все още имаш време да обработиш дървото от вътре.

Прикачен файл

IMG_20200620_113527.jpg
IMG_20200620_113527.jpg (114.1 KиБ) Видяна 1311 пъти
2metraninja - специалист
пет яну 28, 2022 6:29 pmkabakumcho написа:
чет юли 08, 2021 3:14 am2metraninja написа:
ср юли 07, 2021 7:30 pmkr1100 написа:
Офф Въпросче : А мерки срещу термити ??

Нищо ,че ги няма още тука - въпрос на време е.
Примери : Тута абсолюта - Южна Америка, Американска оса - пак оттам. Американска калинка внесена за борба с листните въшки - ама яде нашите калинки. Има и други примери - не ми се рови.
Нито срещу термити, нито срещу марсианци съм вземал мерки. Може би трябва да питаме собствениците на тухлени къщи с дървени покриви как мислят да си защитят покривите срещу термитите?
Не подценявай термитите! Късно видях темата ти иначе можех доста да споделя за моята бивша :? дървена къща.
Доколкото виждам още не си затворил отвътре, така че все още имаш време да обработиш дървото от вътре.
Къде е била къщата ти?
kabakumcho - специалист
[/quote]

Къде е била къщата ти?
[/quote]

На Черноморието, 200 м от брега.
Най-важното, според мен, за този вид постройки е добрата хидроизолация на основите + качествен материал, но това не е твоят случай, и последващото му импрегниране. Нещо, което все още може да направиш.
2metraninja - специалист
вт фев 01, 2022 3:17 pmkabakumcho написа:

На Черноморието, 200 м от брега.
Най-важното, според мен, за този вид постройки е добрата хидроизолация на основите + качествен материал, но това не е твоят случай, и последващото му импрегниране. Нещо, което все още може да направиш.
Импрегнирал съм яко с всякакви химии. Просто ми стана интересно откъде си намерил термити в България. Каквото знам имало някакви дребни видове в Странджа, но досега не бях чувал да нападат къщи.
Grozdev - специалист
чет яну 27, 2022 1:12 pm2metraninja написа:
Говорейки си за кривини, снощи поне разбрах защо стените на къщата ми бяха така странно наклонени.. Снощи вече взех да меря с лазерния нивелир нивата на пода да знам има ли разлика и да знам да смятам къде ще дойде готовия под над най-издигнатите части. И установих, че всъщност цялата ми плоча е наклонена по късата страна с 3 см. Точно по странния наклон, който се беше образувал на стените за който си спомня моите перипетии :D Премерих и външните стени - еднакво високи са си, което означава че хората просто са си ги нарязали и сковали по размер и като са ги сложили на неравната плоча вече е било късно за корекции и са ги сглобили така, за да не отзява по ъглите. Премерените от мен наклони на различните стени (2 по 2) идеално пасват на теорията ми с наклонената плоча :D И обяснява идеално правата средна стена - тя просто не е геометрично свързана с външните.



Това че бетоновата плоча е с 3 см наклон , не оправдава "майсторите /монтажници да пуснат
правилно под отвес (То вече никой не ползва това точно нещо ) всички вертикални дървени греди!!
Ако ще и с "Лазар" да е .С нивел да се отвесира , трябва да е поне 2.5 м ако колоната е 3 м .
с по-къс и кривинита на дъвво винаги дава отклонение.
:yawinkle:
Virtex - майстор
пет ное 13, 2020 11:24 am2metraninja написа:
Ще поствам каквото ми хрумне и искам да го споделя
Докъде стигна с проекта :)
2metraninja - специалист
ср юли 12, 2023 10:26 amVirtex написа:
пет ное 13, 2020 11:24 am2metraninja написа:
Ще поствам каквото ми хрумне и искам да го споделя
Докъде стигна с проекта :)
Отдавна не бях влизал във форума. Таман днес завърших подовото - кабелите за датчици и управление заложих. Другата седмица за замазка на пода ще викам бригада. Докато съхне замазката имам да шпакловам фугите на гипсокартона и да обърна прозорците. После плочки - гранитогрес по пода във всички стаи, и в двете бани подове и стени и да довърша таваните им. Входната врата и вратата към верандата и май може да почваме да се нанасяме. Кухнята няма да можем да я направим както я искаме преди да се нанесем, ще импровизирам нещо което да ползваме и вече като сме там ще проектирам и направя истинската. А, и въздуховоди в подпокривното имам желание да сложа - това трябва да е преди таваните на баните, че са последното голямо място незатворено да не се мъча да качвам дълги тръби през капандурата.

Май това е засега. В момента и аз и жена ми сме безработни, та почти всеки ден сме на обекта и работата потръгна.

Да използвам че пиша да питам дали някой е слагал флексово лепило с 8-9 месеца изтекъл срок на годност на плочки над подово? Докато се наканя то му минала годността :) А не ми се дават 1000 лева грешни за ново лепило. Аз понеже обичам данните направих експеримент - по 4 парчета плочка залепени с моето с изтеклия срок, същото флексово в срок и също и със суперфлексово S1 лепило на същата марка. След 4 дни ще станат 7 дни и ще пробвам с увеличаващо се усилие кое лепило кога изпуска и каква разлика в силата на залепяне има. Но ще ми е полезно и някой да сподели опит.
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: