• 1
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
PIP - майстор
пет юли 09, 2021 4:33 am2metraninja написа:
А навън няма да се отварят прозорци, затова най-лесно би било да са по 90 градуса да не ми се налага да режа стиропор под ъгъл или да спазвам определен ъгъл при обръщането.
А има, има :-D моите всички се отварят навън, с изключение на два откъм улицата. Старите къщи едно време външния кат се се отваряли навън, вътрешния навътре. При отваряне на вън фалца е навън и не може да влезе вода, при вятър натиска е навътре и като са отворени не пречат в стаята, единствения недостатък е миенето.
2metraninja - специалист
пет юли 09, 2021 6:32 amшоп написа:
На цялата ми къща тези ъгли са над 90 гр
може би са около 100гр именно с цел цветлина. Зидарията си е нормална с единички и четворки, ПВЦ профилите с мрежа също стандартни.
Просто когато се лепи ТИ при обръщането се задава ъгъла с лепило или пяна с различна дебелина и стиропора се минава с ренде за дооформяне.
За мен ъгъл над 90 гр изглежда по-естетично. Иначе при дебела ТИ или дълбоко вкарани прозорци къщата все едно е с амбразури, макар, че и амбразурите са ги правили с ъгъл над 90 гр заради обзор.

Всичко е въпрос на личен избор
Ясно, ами благодаря, сега вече ми се вижда по-логично да е отворен навън и ще трябва да се постарая да ги докарам еднакви ъглите на всички прозорци, че аз имам сигурно 20 прозореца. Ще питам все пак жената колко отворени навън ги иска ъглите, на нея съм делегирал дизайнерската част.
пет юли 09, 2021 9:26 amPIP написа:
пет юли 09, 2021 4:33 am2metraninja написа:
А навън няма да се отварят прозорци, затова най-лесно би било да са по 90 градуса да не ми се налага да режа стиропор под ъгъл или да спазвам определен ъгъл при обръщането.
А има, има :-D моите всички се отварят навън, с изключение на два откъм улицата. Старите къщи едно време външния кат се се отваряли навън, вътрешния навътре. При отваряне на вън фалца е навън и не може да влезе вода, при вятър натиска е навътре и като са отворени не пречат в стаята, единствения недостатък е миенето.
Аз също харесвам отварящи се навън прозорци или поне капаци, ама ми се струва че с тоя дебел стиропор няма много лесен начин да стане. Също и с комарниците голям проблем, а аз в къща без комарници не мога да живея - изяждат ме жив. Също и жената искаше евентуално външни ролетни щори, ще видим дали и как ще сложим. Същото важи и за двойната врата към верандата - аз исках да се отваря навън, но било много скъпо и комарниците трябвало пък тогава да се отварят навътре, та се обезсмисля малко. За вятъра и фалца съм си го мислил, ама каквото е - такова е. Поне входната врата, която е откъм най-често ветровитата страна в района искам да я направя да се отваря навън.
Hursa - майстор
За сгради, които не са "пасивни" (според мен) е добре прозорците да се монтират "на равно" или много близо до вътрешния "ръб" на стената. И обикновено така се прави. В противен случай се образува обособен обем, със значително по-слаба изолация, частично изключен от общата циркулация на въздуха в помещението. И това е предпоставка за "запотяване" на прозорците, за образуване на конденз дори покрай профилите.
Поради това, като се монтира така дограмата и при зид 25 см (не знам колко е при вас стената) - за да се спази относително голям ъгъл до външната повърхност трябва дограмата да е съответно с чувствително по-малки размери от отвора. (Трябва съответно да се обмисли и монтажа.) Ако не е предвидено при строежа, това означава по-малки прозорци.
Иначе ъгълчетата с мрежа е добре да бъдат алуминиеви (според мен) - те са от тънка перфорирана ламарина, към която е "прикрепена" мрежата и могат да се "отварят" до произволен ъгъл.
Предлагат се ролетни комарници, имат доста предимства пред тези на панти, но са по-скъпи.
2metraninja - специалист
съб юли 10, 2021 2:17 pmcaribi написа:
На земляка съм му гледал почти всички видеа в канала, а някои и по 10 пъти съм ги гледал, ама аз казах че има много видеа за обръщане отвътре и горе-долу ми е ясно как се прави отвътре, а почти николко за обръщане отвън, което сега ме интересува.
2metraninja - специалист
Някой знае ли как се казва това зеленото и за какво се използва? Като някакъв вид четка е:
Прикачен файл:
Untitled-1.png
vladtod - специалист
Аз го ползвам да почиствам радиаторите от прахта , но в комбинация с прахосмукачка .
2metraninja - специалист
Мерси, даже ми казаха че имало такива в Джъмбо. Ще ги ползвам за повърхност за която да се закрепят бактериите за аеробното пречистване в ямата, а аератора ще е отдолу.
moimoimoi - майстор
това зеленото прилича на елементи от коледна елха
2metraninja - специалист
За много години колеги, живи и здрави и да се получават на всички проектите!

Ние полека-лека си движим къщичката, но сме още доста далеч от нанасяне, както видях един колега да предполага. Много работа, много други ангажименти, едва уикендите чат-пак успяваме да поработим на ибекта и вечер понякога за 2-3 часа успявам да отделя, ама сега като стана тъмно и студено съвсем ми пада мотивацията, ама на воля действам. Затворихме отвън, сложихме стиропора, мрежа, шпакловахме, изградихме пречиствателната станция, свързана е с канализацията, сложих въздуховоди и аератори да е като истинска пречиствателна станция, очакват компресора, изкопах шахта за хидрофора (4 кубика не се копаят много бързо с кирка и лопата), иззидах я, даже я хидроизолирах че комшийката ми се оплака че според нея, нейната се пълнела през бетона от държдовете и ставало минибасейнче. Поизравнихме двора след всичките земноизкопни работи. Вътре почнах гипсокартона и правата вода. И за тях ще питам, ама хем има повече инфо за тях, хем сега точно друго ме мъчи, а именно:

Стигнах и до стрехите, че не съм сложил челни дъски и края на термопанела на покрива малко виси във въздуха над ребрата. Не че много се притеснявам че ще се огъне от нефелните снегове, които падат в Пловдив последното десетилетие, но е хубаво да го завърша и това де. Много мислих, гледах с какво да затворя стрехите и по съвет на комшията - майстор, а и като гледах цените на различните материали и като си помислих кое с колко играчка ще мога да го направя, реших с гипсофазер. Обачееее. относно цената се оказа че съм гледал цена за обикновения гипсофазер (мислех си че то като е под стрехата няма да се мокри и няма к'во да му стане), но ми казаха че се слагало влагоустойчив, откъдето пазарувам имали само кнауфския Vidiwall и тя цената стана от 7 на 11-12-13 лв/м2. Относно играчката по монтирането - оказа се че понеже не съм сложил когато е трябвало челна дъска, която да спъне ребрата на стрехата в краищата, някъде доста са се поизметнали и нагоре/надолу 1-2 см и настрани и вече долния им ръб не е в една равнина и съответно няма да мога просто да го завинтя гипсофазера по наклона на долната страна на ребрата както планирах. След доста псувни и почесване измислих как да се справя с този проблем - все пак ще се наложи да правя конструкция, която да изравни и създаде равна площ за завиване на гипсофазера и вече затварянето на стрехата ще е хоризонтално, а не по наклона на ребрата. И тук ми идват няколко въпроса/притеснения.

1. Теглото на гипсфазера е 16 кг/м2. Стрехата ми е грубо 65 см стърчаща пред фасадата, като има и 15 см скрити във външната изолация, няма ли да натежи много заедно с дървената конструкция за изравняването и челната дъска и после шпакловката с мрежа, вата отвътре? Ребрата ми са 15х5 през 60 см център. За Пловдив го дават покрива да издържа стотина кг/м2 и този гипсофазер идва 1/5 от това предвидено натоварване. Или аз нещо не съм разбрал?

2. Криво ляво да кажем че ще го монтирам гипсофазера, но ще си има фуги между отделните парчета. Четох че имало специален фугопълнител за гипсофазер и че се завършва по подобие на гипсокартона, но аз си мислех вместо това да го шпакловам с циментово лепило и мрежа както стените и после ще сложа и мазилка евентуално, наподобяваща тази на стените. Ще се получи ли така? Каквото съм гледал май всички стрехи с гипсфазер така ги правят или нещо пропускам?

3. Като бонус-ниво с повишена трудност, сакъ-приятеля ми, който ми монтира безвъзмездно термопанела на покрива нещо не е мерил правилно и в резултат на това е посукан и края на термопанела не е успореден на фасадата. Също и горе не се срещат двата панела точно на билото, та едната ми стреха ще е с десетина см по-дълга от другата :D (панелите са абсолютно еднакви, защото са от завода на нужния размер) и ще трябва да удължавам ребрата (чието подрязване иронично се оказа че са единственото право нещо в тая къща) индивидуално, за да може да сложа все пак улуци и водата да влиза в тях навсякъде. Много мислих дали да не тегля една чертилка от долната страна на термопанелите и с циркуляр или ъглошлайф - или де да знам с какво - саблен трионс острие за метал??? - да не изравня края на термопанела да е успореден на фасадата и ребрата и да не си играя да удължавам 40 ребра, но имам притеснения колко лесно се реже покривен термопанел във вече монтирано състояние :( Някой да има опит или конструктивен съвет?
  • 1
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: