• 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Virtex - майстор
съб апр 03, 2021 9:13 am2metraninja написа:
За нищо не съжалявам, на скъпите не им ли се повреждат батериите?
Повреждат се, но не след няколко часа употреба :)


ср мар 24, 2021 12:16 pm2metraninja написа:
Аз още не съм стигнал до там, но понеже всеки ден строителните материали ми се струва че им се вдигат цените, не е зле да се ориентирам и да взема от рано.
Крепежите за гипсокартона вече се вдигнаха доста...дали ще продължи тенденцията - вероятно да. Ватата и тя се вдигна, като почти всичко. Включително качественият дървен материал (но при теб това вече е заминало).
чет мар 25, 2021 12:04 amresistbody написа:
Ходил съм при него, мястото където е къщата е застрашена от мишки и му споделих че съм на подобно разположение и хвърлям 5+кг годишно отрова по помещенията където не се обитават.. даже преди 2 дни ще намерих умрял пъх на пътеката към 300грама беше поне...
Вземаш устройства против гризачи от кемпер форума и ще си решиш голяма част от проблемите, както и нинджата. Хората са ги пробвали там достатъчно, за да им вярвам, че работят против гризачи :)
2metraninja - специалист
Ясно ми е че скъпите маркови са по-хубави, въпроса е колко точно и да го поставим в перспектива. Дори да допуснем, че всяка втора лидълска батерия се поврежда след няколко ползвания (а то не е така, имам още акумулаторни уреди на лидъл и статистиката не е такава), а на марковите никога не се повреждат (което също не е така, наслушал съм се на оплаквания от сервиза на Макита в България например). Цената на лидълските машини и батерии е между 5 и 10 пъти по-ниска от марковите. Т.е. по моя бакалска сметка, за хоби ползване като моето, да имам определена машинка и да си я ползвам когато ми потрябва ми излиза между 2.5 и 5 пъти по-изгодно с лидъл, отколкото с маркови машини. За толкова пари - толкова, но като цяло съм доволен и си ми вършат работа.
Прикачен файл:
received_182722176870416.jpeg
received_182722176870416.jpeg (47.4 KиБ) Видяна 1271 пъти
Това с поскъпващите материали ми е болна тема (особено след като платих 500 лева повече за кабели и гофрета за забавяне с 2 седмици, отколкото можеше, щото са ми под носа и имаше къде да ги складирам), ама това мога, това правя. Къщата ми е пълна с полистирен, едва като налепя изолацията отвън, ще мога да купя и вкарам гипсокартоните. Може би профилите можех да ги купя и складирам в някоя стая. Няма пълно щастие, преглъщам и продължавам.

Вчера намерихме умряла полска мишка в къщата. Не е изненада че мишки има. Ще ги видя и пробвам тези устройства, но ако се тези ултразвуковите, имам смесени отзиви за тях. Един приятел, който има селска вила и фобия от гризачи (и за него темата е много чувствителна) ми каза че вършели работа, но други хора, (включително такива, които ги продават тези устройства), казват под сурдинка че не вършат. Дано не са прави вторите.
2metraninja - специалист
Бесен съм на EVN. 6 месеца (с думи: шест месеца) не им стигнаха да ми прекарат 5 метра кабел от таблото оттатък пътя и да ми сложат мое си табло на имотната граница за да имам ток. Звънях, ходих на място в офисите им, висях по опашки, разправях се и ме уверяваха че просто си има срок 6 месеца и че всичко съм направил както трябва и просто това си е законния срок и като са заети могат и в последния ден да дойдат. Е, тоя срок изтече преди няколко дни и аз днес им звъня и ги питам "какво правим?" Първо, момчето от колцентъра се опита да ми вмени че аз не съм бил изпълнил задължението си по договора "изграждане на съответния брой връзки от стандартизираното електромерно табло на имотна граница до крайните табла на обекта" при положение че аз му казвам че те не са ми сложили изобщо такова "стандартизирано електромерно табло на имотна граница"! Не стига че не си вършат работата, ами са и некомпетентни служителите им. Не знаят кое след кое се прави и как изобщо става. И веднага се опитват да прехвърлят отговорността.

Поисках да ми върнат в писмен вид становище кога ще ми осигурят стандартизирано табло на имотна граница и всичко останало за да имам ток и как ще ме компенсират за неизпълнението в срок на договора. "Добре господине, вие сте в правото си"

И малко по-късно като се успокоих и се зачетох в договора, който съм подписал (моля да ми бъдат спестени коментари от сорта на "гледай какво подписваш" - ще гледам, когато имам алтернатива за да ми прекара ток друга фирма, ако нямам алтернатива - ще подписвам и ще се надявам да ми го пуснат все някога). Оказва се че си има точки за обезщетения. Първо трябва да ги докажа вредите, настъпили за мен. Какво е това? Да покажа разписки за наем на генератори и за платена нафта ли? Или да покажа касови бележки от психолог, който ми е успокоявал нервите защото аз построих къща за 6 месеца, а те не можаха да построят 5 метра кабел? И после в размера на обезщетенията си пише че неизправната страна дължи обезщетение в размер на 0.01% (една стотна от процента) цената за присъединяване за всеки ден от забавянето, но обезщетението не може да надвишава 1% от цената за присъвединяване, която е 700 лева. И значи какво излиза? Могат и никога да не ми го пуснат тока, а като обезщетение мога да претендирам за не повече от 7 лева след 3 месеца и 10 дни. И след 100 години още като не са ми пуснали тока, обезщетението все още ще си е тези 7 лева и няма какво друго да искам или направя по въпроса и ще си стоя без ток. Мен ако не ме устройва, да прекратя договора и да си търся друг доставчик на ток или да седя на свещи. Или да инвестирам между 8 000 и 30 000 лева за соларна инсталация и зимата да се топля на дърва и въглища и да имам свещи под ръка, щото може да се уцели дълъг период без слънце.

Ибаси ситуацията. Нормална, немонополна фирма с подобно отношение към клиентите си никога не би просъществувала.
2metraninja - специалист
Моля ви хора, някой ако има да е минал то този ненормален път и е наясно кое след кое следва да ми помогне. Сега пак ми звънят от ЕрЮг и ми казват че е трябвало да съм изградил място, където да монтират това стандартизирано електромерно табло и ПРОСТО трябвало да отида в техен офис да заявя "монтиране на електромер".

Има ли такова нещо? Какво представлява това "стандартизирано електромерно табло" и какво се иска от мен? Питах ги ако забия един кол за домати ОК ли им е да монтират на него? "стандартизирано електромерно табло" и електромер едно и също ли е? Къде ще го монтират това? Какво трябва наистина аз да направя още?
ZEDYCUS - майстор
Напълно ти влизам в положение. Имам два нервиращи опита с ЕВН един в Пловдив и един до Смолян. В първия случай просто трябваше да вържат един електромер на мястото на сваления от тях преди време за подмяна, но несменен с нов. Караха ме да плащам на ново проучване и тарифа 440 лв за 6 кв ако не се лъжа, при положение че трябваше просто да подам молба за повторно включване, подновяване на партида.(каза ми го познат който работи там и ми спести тези 500 лв, платих само някви левчета за молбата) А ме въртяха в някъв кръг 2 месеца в кол центъра на Мола до Братската могила. Това в един гараж със собствен електромер и партида.
Другия ми опит(от монофазна минах на трифазна тарифа) в Смолян завърши с поставяне на стълб от тях до имотна граница на имота и монтиране на тяхно табло там, аз си бях прекарал кабела до стълба от вътрешното табло(по техни указания), те само си го свързаха към тяхното табло. Отне над половин година и много разходки до Смолян за скици на имота, някви други липсващи документи, проекти за ел. инсталация.
Та се въоръжи с търпение и проучи добре нещата, иначе ще те цакат както си искат като не разбираш процедурите като мен. И добре е да си сдържаш нервите на място там, щото се получава още по зле, личен опит. Натрупах поне 1оо бели косъма от "общуването " със служителите. Сега пак съм по същия начин с А1, вече ходя два пъти за едно и също нещо и ме връщат, а просто трябва да направя предизвестие за спиране на един договор поради изтичане. :-D
2metraninja - специалист
Благодаря за съчувствието и разбирането.

Мен ме изумява как на такава голяма компания може служител на гише и поддръжката им по телефона да ми твърдят две коренно различни неща. На гише ми казват че няма какво да правя, освен да чакам, от националния им колцентър след консултация с "колегите" от Пловдив, ми казват че трябва да подавам молба за поставяне на електромер. На кое ще ми го поставят тоя електромер като те кабел и табло не са ми сложили още? И защо след 6 месеца чакане и 1000 лева, които съм им дал напред да ми поставят табло на имотната граница, сега изведнъж се оказва че трябвало било още молби да подавам? И като му казах на тоя папагал по телефона че искам да ми прати писмен отговор и становище по имейла първо се съгласи, после като споменах моя адвокат и изведнъж не беше склонен да ми пише каквото и да било и почна да ме препраща на някъкви други хора да съм бил пишел и те щяли да ми отговорят писмено.

Вопиюща некомпетентност и безхаберие. Уж са частна компания EVN, но служителите и манталитета им са си същите като едновремешното комунистическо бюрократично Енерго или както се казваше в оня виц: "Ало, ВиК ли е? -Не, Енергото е - Ааа, нищо, и на вас да ви ева майката".

Ще ходя на място в Кичука където им е централата на техниците за моя район да им се моля или да ги убеждавам с лош поглед и стисната широка челюст, нищо че не са си изпълнили договора, ама на мен повече ми трябва ток, отколкото справедливост. Все пак пуснах и да търся връзки, майка им дейва скапани монополисти... Не мога да повярвам че това се случва в 21-ви век в Европейския Съюз. Давам пари за да стана клиент на някой и той не си помръдва пръста да направи каквото е нужно за да може да почне да ми продава продукта си и да ми взима всеки месец парите и аз трябва да подкупвам техни служители да си свършат работата. Всички ми викат: то така е направено за да има условия за корупция. А според мен толкова си могат. Има един принцип Бръснача на Ханлон, в който се казва да не търсим зла умисъл преди обикновената глупост. Прости, необучени, некадърни и незаинтересовани служители. Как тоя Запрянчо по телефона ще види келепир от коруцията? Да не би бай Генчо или който там жичкаджия намеря връзки и му дам някви пари да му прати неговия си дял по телефона?
nikolov333 - майстор
Процедурите за нова партида на ЕВН наистина са тромави и сложни и за тях, понеже има и законови изисквания да те захранят.. Проект за присъединяването, от къде да те захранят и ако нямаш стълб пред имота на който да монтират таблото за мере, нещата стават още по-сложни. При мен ми пуснаха трифазно захранване за охрана и СОТ за около 2 месеца с връзки, като трябваше сам да си пусна кабела от имота подземно до най-близкото табло пред комшиите и да сложа табло за предпазителите на набит кол в имота ми, понеже няма стълб пред моя и да пусна молба за монтаж на електромер. Мисля, че беше 444лв.таксата им. Та виж за процедурата какъв е проблема при теб и си подай документите за монтиране, ако всички процедури са минали, защото без това никой няма да дойде май..
2metraninja - специалист
Нищо не трябва да прекарват наново. Таблото, от което трябва да ми пуснат кабел за моето ТЕПО табло е буквално на 5 метра от границата на имота ми. Само един черен път ни дели. Не стълб, три стълба ще им сложа или платя ако кажат, ама в договора пише: дължи нула лева за прекарване.

Ще отида на място да търся кой е шефа на инсталаторите и ще видя какво ще стане.
2metraninja - специалист
След още 2 часа от живота ми и няколко милиарда неврона безвъзвратно изгубени, мисля че почна да се изяснява ситуацията с новото първоначално свързване към EVN и ще пробвам да я опиша за някой несретник, който като мен ще се бута и лута и хаби нерви. Да остане и някаква файда от цялата разправия.

Значи. Т.н. присъединяване на нови обекти към електроразпределителната мрежа на "електроразпределение-Юг"АД Пловдив става по следния начин и логика:

Договора е със срок от 6 месеца, НО!!! тези шест месеца започват да текат от датата, на която сте си платили таксата за ново включване (никъде не го пише това), която при мен беше приблизително 700 лева и се плаща или на каса в пощата където може да се плащат сметки за ток или по банка. Т.е в моя случай тези 6 месеца още не са изтекли, защото аз гледах датата на която сме сключили договора, но таксата съм я платил 2 седмици по-късно. И те ЕВН спокойно си планират нещата да се задействат в последния или предпоследния ден. Щом имат 6-месечен срок, ще си го използват до края. Та в рамките на тези 6 месеца идват и поставят табло тип ТЕПО (съкратено от Табло Електромерно Пластмасово за Открит монтаж) на границата на имота и прекарват до него кабели от тяхната си мрежа. В моя случай тяхната мрежа е буквално на 5 метра - предполагам от на комшиите трафчето - и затова пише че дължа нула лева за докарване на тока до моето ТЕПО. След като е поставено това ТЕПО, когато си решиш посещаваш офис на ЕВН или пишеш на имейл (не разбрах точно кой имейл) и заявяваш че искаш да дойдат да ти сложат електромер в това табло и да те свържат. Това става в следващите 5 дни и е безплатно. Ако изпуснеш тоя срок - примерно не можеш да се появиш да осигуриш достъп да те свържат в следващите 5 дни, когато те могат, ще се наложи да подадеш отново молба за връзване на електромера, вече струва 35 лева и ще имаш нови 5 дни в които трябва да си наличен за да те вържат. Това е за временното електрозахранване, т.н. времянка. Таксува се на стопанска тарифа и в зависимост от това, което си поискал преди договора, може да е колкото ще ти е постоянното захранване, или да е по-малко. Като построиш къщата и вземеш протокол за ползване или акт 16, тогава подаваш нова молба, идват и ти сменят бушона за по-голям ток ако си бил с по-малък от постоянния, или просто административно ти променят в системата си вече да си на домакинска тарифа, а не на индустриален ток.

Жената на гишето (като се освободи и я гледам с едни такива стиснати устни и гледа сериозно и си викам: еее, уцелих тая строгата, ся ще ме нахока нещо, а тя излезе супер услужлива и профи) ми прегледа договора, обясни ми ги всички тея неща, които изписах по-нагоре, звънна на двама нейни колеги да им прекъсне обедната почивка да пита защо още не са ми сложили това ТЕПО, докато не провериха някав списък и ѝ отговориха че съм в плана за поставяне на ТЕПО следващата седмица.

И това е. Нищо общо с плещенето на това момче и преди няколко месеца на едно друго момиче от колцентъра им по телефона. Че аз съм трябвало да си изпълня договорните задължения, да изградя някакви инсталации и линии от моя страна и те тогава щяли да дойдат, да съм ходел да пускам молби да ми инсталират електромер - къде ще го сложат тоя електромер, като то кабел и табло няма от тяхната мрежа още???

И така. Сега пак чакам :) Дано тоя път вече дочакам. Не че много ми е тумнал тоя ток още сега (да е жив и здрав комшията дето ми дава ток), ама много мразя тъпанарски работи и да ме правят на луд. Въпрос на принципи, предполагам.
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: