• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
пон апр 05, 2021 6:44 pmnikolov333 написа:
Търси "връзки".. :axe: #-o
А, да кажа и това. Значи имам един колега, дето е някав топ-топ-профи инсталатор на електрически системи по домовете в свободното си време. И като цяло е тарикат и ужким много ги разбира нещата от живота. И съответно има връзки с други тарикати и хора от електричасркото съсловие. Та вчера в яда и отчаянието си му се оплаках как ме правят на луд и той ме емна: "Тва е измислено за пари да се вземат. Нормално. Нарочно така правят. Еся ше оправим работата, сканирай си само договора и ми го прати да го прочета обстойно и да го обсъдя с моя човек от енергото и ще стане работата, няма да се притесняваш." И днес ми вика: "Ясна е работата. Без правилните хора няма да стане работата, изобщо недей ходѝ се разправя с ЕВН, щото с рогата напред по-кофти ще стане. Тука се оказва че има проблем в твоя договор с общината, щото трасето трябва да мине през общинския път и от общината го бавят проекта. Еся с моя човек тука ще се свържем с един друг човек и той има човек в общината, ще разберем докъде е стигнала работата и какво трябва да се направи за да мине по-бързо" Демек на колко и какви пари да се дават. Викам му: "Ма чай ся, откъде на къде общината ще е намесена, като той тока е на единия тротоар на частния път и трябва само да го пресече тоя частен път, дето е мой (и на комшиите ми) и да стигне до моята имотна граница?" И той: ти ся недей разсъждава, ЕВН винаги са прави, ся ше доведа на място моя човек, той с неговия човек" едисикво да сме правели. Викам си: ш, тука баси филма стана, цяла конспирация за моето табло се образува, колко ли ще ми струва това нещо и не се ли опитват да ме издоят? Аз пътувах към централата на ЕрЮг в Кичука да си говоря направо с който там е отговорен, обаче те хитреците сложили една табела: "Поради епидемията, с клиенти не работим, отивайте в офис в Тракия или мола." И вратата заключена. И си викам: не, не - разходи се до офис наистина и пак говори със служител там, не се връзвай на тея схеми с моя човек, човека на човека в общината - такива корупционни схеми не са ми по вкуса. Търсят си донори... И добре че отидох. Влезнах за 5 минути чакане. Като ми каза тая женица в центъра им за работа с клиенти че съм си в списъка и следващата седмица ще ми го сложат това ТЕПО без рушвети и човека на човека, си викам: прав бях да се усъмня че нещо ще ме къпят. Ама нищо не му казах на тоя пич де, оставих си вратичка, ако и другата седмица ТЕПО няма, да имам все пак наличен жокер "обади се на приятел" :D
nikolov333 - майстор
Баш с общината са реални проблемите с тия стълбове и общински пътища, но енергото си знаят най-добре. Щом си наред трай си да видим ще стане ли.. :partyman:
2metraninja - специалист
Той ся като е мой пътя, а не общински, може ли общината да има думата кви стълбове там ще се слагат? Този път е т.н. тупик. Като е разделяна нивата и са правени пуповете (или там каквото се прави за да се парцелира) се взима по малко от всички съседни парцели за да стане път за да има достъп до всички парцели. Но аз имам нотариален акт за една пета или една шеста собственост на тоя път, а останалите части са на комшиите ми. Може би наистина където пътищата са общински, там може всеки чиновник да каже че не разрешава на ЕВН да слагат стълбове за табла, ама в моя случай как изобщо намесиха общината, че чак със сигурност знаят че там се бави и искат пари? :D

Така правя, трайкам си и вече съм оптимист.
2metraninja - специалист
вт апр 06, 2021 4:08 pmnikolov333 написа:
трай си да видим ще стане ли.. :partyman:
Стана работата :) Отивам днес и кво да видя - чисто ново лъскаво табло на имотната ми граница. Отворих го да видя - то всичко си е вътре, кабели - всичко е подготвено за електромера, само там къде ще е той е празно мястото. Сега ще им пиша да идват за слагат електромер и вече ще си имам мой си ток. Моя колега-жичкаджия ми обясни защо не ги слагат направо с инсталирани електромери. Оказва се че таблата ги слагат подизпълнители външни фирми, а за електромерите се доверяват само на свои служители и затова става на 2 пъти.
nikolov333 - майстор
Супер.. :partyman: Таблото на стълб ли го сложиха? :?:
2metraninja - специалист
съб апр 10, 2021 10:47 amnikolov333 написа:
Супер.. :partyman: Таблото на стълб ли го сложиха? :?:
На земята е. Такъв му бил модела. И аз предпочитах на стълб, ама така са го сложили на земята на пътя. Сега трябва да му сложа 2 кола метални отстрани да не го забърше някой комшия с колата докато маневрира.
2metraninja - специалист
Действам си аз по къщата. Бавничко става всичко, но се движи. Наближавам външната изолация и ми изникват доста въпроси.

Ще слагам фибран на основите на височина до където започва дървената част, където вече ще е стиропора. Мисля си да сложа 5 см фибран на дълбочина 30-40 см и искам и някакси и да го хидроизолирам. Мислх да сложа от тази черната мушама с бутоните, но моя архитект вика, че не била много устойчива - след няколко години в земята ставала на нищо и вече не изолирала. На мен ми се виждаше доста солидна, някой има ли наблюдения? Според него, най-добре било да мажа с нещо бетона - с битум или с някоя от течните гуми. Този битум ще пази ли нещо изобщо? И върху него ще може ли да се залепи фибрана? А с течната гума как стои въпроса?

Оказва се че кота терен е доста високо и ако запълним всичко с пръст от нея, ще остане да стърчи само 10 см бетон над пръстта. Мен не ме притеснява това - и камиони с пръст ще платя и не ми е драма, че само 10 см над терена ще започва реално къщата, но се чудя сега дали да слагам ламаринен цокъл за стиропора, който да го отделя от фибрана и да сложа плочки или камък върху фибрана? То 10 см какво е - никакъв цокъл не е. Няма ли като вали да ми пръска по стената и да я цапа? Или пък да направя по-висок каменния цокъл и да стъпва и върху стиропора на каквато височина преценя? Другата ми опция е да не правя никакъв цокъл - мазилката почва от земята (в случая ще е от плочника - цялата къща ще я обиколя с плочник) право нагоре. На едните ми комшии е така - започва от райграса мазилката и така право си продължава нагоре до под стрехата. При тях не се вижда изобщо да е омърсена мазилката, но тази стена им е с райграс и е доста тъмен нюанс. Може би ако направя някакво отсичане с цвета на мазилката долу да е по-тъмно няма да се вижда толкова като пръска от дъжда и качва прах?

И един несвързан с изолацията въпрос - по проект ми е дадено да обиколя 3 от четирите стени със заровена поцинкована шина която да ми действа като земна нула и също където да отива гръмоотвода. Около 25 метра канал. Вижда ми се доста копане и доста метал ще трябва да заровя. Дават ми акъл да не съм си играел с това, ами да бия по 3 заземителни кола до метър и половина дълбочина от двете страни на къщата и това щяло да има същия ефект. Някой да е правил някоя от двете опции?

И още един въпрос всъщност. Как стои въпроса с пречиствателните станции, изградени с бетон, не готови купени. Три резервоара, първия анаеробен непопивен, втория аеробен непопивен и третия вече да е попивен? С подобна инсталация може ли да мина инспекция и да си озаконя къщата? По проект ми е с немска пречиствателна станция за 5-6 хиляди, които не ми се дават.
2metraninja - специалист
Сложих 5 см дебел фибран около основите на 30 см дълбочина. Изчуках с длето и чук неравностите и грундирах предишния ден. Втория ден налепих фибрана, третия го замазах или шпакловах с мрежа - както е правилно да се каже. Лепих с лепило за топлоизолация дуоконтакт на баумит според инструкциите им - мазано от всички страни и по средата 3 топки. Снадките между отделните пана фибран пръсках с нискораздувна пяна за изолация. После дюбелирам с пластмасови дюбели за бетон - държат поразително здраво - един го набих нещо неправилно и исках да го изкарам с козия крак 60 см - няма шанс и се наложи да го срежа. След бюбелирането намазвам на гребен 1 см отвън фибрана, интегрирам стъклотекстилната мрежа с назъбената маламашка и шпакловах отвън да стане гладко. При мен отидоха по 3.6 м2 с 25 кг смес, а по разходна норма трябваше да армирам и измажа 5 м2 с една торба. Дори с повишения разход на мен ми се виждаше тъничък слоя, не че не можех и още по-тънък да го направя де, ама нека има - слагах по усет да е стабилно. Доста равно стана като за някой за пръв път хващащ мистрия и маламашка. Установих че голямо бързане се иска за да намажеш и загладиш - изразходиш цяла торба 25 кг забъркана смес наведнъж с шпакловане отвън, защото започва да засъхва както е на гребен. На места се налагаше да домокрям с пръскало за да мога да загладя хубаво - особено на слънчевата страна. Допълнително затруднение е че всички операции се случват полувкопани в земята, постоянно си сгънат на три и се дупиш в земята. Накрая на третия ден вече се изправях по жътварската - настрани - еректорите и стабилизиращите кръста мускули ми бяха гръмнали направо :D
Снощи ходих да видя как е станало като е поизсъхнало - бетон е. Няма мърдане. Доволен съм.

Зарових и тръбата за правата вода. На около 70 см с 20 мм изолация или нещо такова. Отдолу насипах пясък, отгоре също. Прави лека дъга изкопания канал, съответно и тръбата, че багериста вече беше опънал 1 двулитрово пвц бира в обедната почивка и не щя да му нарисувам с гипс права линия по земята да копа (аз мога бе, колко е каналче, ще го изкопам право), ама моя приятел по ВиК-то каза че няма никав проблем че завивала малко правата вода.

Следващ етап ми се ще да е алеите покрай къщата за да имам равна основа за скеле за стиропора и измазването на стените. Това предполага да вкарам багерче да ми изравни двора и да ми изкопа/допълни където каквото се налага за самите алеи. Алеите мисля да ги правя с 10 см камъни и отгоре 8-10 см бетон и толкоз. Изравнявам почти идеално отдолу основата, трамбовам доколкото мога и се налага (на места пръстта е толкова твърда и отъпкана, че не мога да забия лопата в нея - първо с кирката дупча и тогава лопата). Слагам кофражче дъски идеално нивелирани да очертая алеите и да ги ползвам за водещи майки (не знам защо на български са "майки" - предполагам че идва неправилно от руското "маяки", което е маяци - нещо по което да се водиш - те така им викат на нещо, по което да се равнява замазката) Слагам и електрозаварена мрежа подвигната някакси - или със столчета метални, или гледах като таралежки пластмасови. И наливам бетон с по-високо качество. Един приятел каза че този нормалния Б25 наистина се ронел ако седи като настилка на дъжд и сняг целогодишно, но ако платиш за по-висок клас бетон - изобщо не мърдал, дори да си седи гол бетон алеята. Мисля и да анкерирам тук-таме мрежата за основите на къщата през фибрана по съвет на Чираче - да не се отдели в даден момент и да стане фуга. Трябва ли да го настържа някакси бетона отгоре да не се плъзга или той ще си остане грапав от самосебе си като не успея да го изгладя идеално? :D Фуги да се мъча ли да му правя? Четох че се правели на 2 метра? И колко да са дълбоки тези фуги?

Септичната яма / тип пречиствателна станция се самонавивам да я кофрирам сам и залея с бетон, вместо да купувам готови бетонни пръстени и да плащам да ми ги карат и поставят.
schuldiner - майстор
Пречиствателната: Правиш изгребна от бетон, към нея чрез преливник в попивна. Първата е с капак /анаеробна/ и по-големичка - 5-6 кубика поне, втората е с множество отвори в стените и пода, а отгоре с аериране и е по-малка, може 1-2 кубика. Задължително се предвижда попивно поле в твоя парцел, според попивността на почвата не по-малко от 5 м във всички посоки. Преливникът е на 50-60 см от горното ниво на изгребната: къса вертикална тръба-коляно-наклонена 2% тръба-коляно-попивна яма. Идеята е да черпи от средната част, където няма утайки и пяна, спестяваш втората яма. Преливникът работи само когато нивото в първата се вдигне над нивото на преливната тръба /първото коляно/. Подразбира се, декларираш изгребната. Не пречи да я зануляваш през 2-3 години.

За класа бетон не помня вече колко съм обяснявал, не зависи от хартийката. Да поръчаш В25 и да го изсипеш на пътеките не означава, че имаш В25. С по-високия клас евентуално покриваш грешки при отливането, белким вържеш В15-20, колкото е минимумът за пътеки.
На мрежата ф6 колко можеш да разчиташ? Ако е за огъване - никак, трябва истинска армировка или перфектно трамбоване. Ако е за ограничаване на пукнатините - също не става, мрежата обикновено е на 20 см, а за външен бетон допустимите пукнатини са 0 см. Виж, ако след бетона минеш и с циментова хидроизолация, ще решиш повечето проблеми, от пукнатините, до озъбването от въглената киселина и хлъзгането, ако го полираш прекалено... А и не е особен проблем на няколко години да удряш един валяк с хидро на пътеките.
Фугата е задължителна, поне през 4 м, ама я по-добре на 3. Към сградата ще анкерираш само ако основите й са предвидени за еркерния товар. Дълбочината е на целия слой, а ширината... на десет см слой и един стига. Най-лесно става с ивица фибран, след втвърдяването горният 1 см от фибрана се изрязва и там се пълни с ПУ-уплътнител.

ПП Аз в двора си от бетон имам излято само едно езерце. Всички пътеки са или речен чакъл, или бетонови плочи 50х50х5 см - тежат около 22 кг и ги местя където и когато поискам. Основата е геотекстил и уплътнен пясък 10 см, но в градината са направо върху пръстта.
В плочите няма арматура, рецептата е като за В20 плюс по 50 мл бетон контакт в разтвора. Съвсем леко вибриране, за да не се разслоят и не много упорито циклене/гланциране на лицевата страна първият половин час.
BLUEPUPIL - майстор
ср май 12, 2021 5:36 pmschuldiner написа:
За класа бетон не помня вече колко съм обяснявал,
не зависи от хартийката. Да поръчаш В25 и да го
изсипеш на пътеките не означава, че имаш В25.
С по-високия клас евентуално покриваш грешки
при отливането, белким вържеш В15-20, колкото
е минимумът за пътеки.
Съгласянам се и перифразирам:
За да не стане на юфка след няколко зими,
много гъст бетон със суперпластификатори
и въздуховъвличащи добавки, крайна якост
мин. В30, която ще гарантира мин. нужна
водоплътност.
:cool:
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: