• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
съб ное 14, 2020 2:14 amresistbody написа:
Нещо коването е поскъпнало.. преди 20 години ковях палети за по 60ст/бр.. е да тогава с тея пари можех да си купя вегитарянски сандвич..
Успех с начинанието.. аз реших да скоча над 100-те квадрата.. ще видим какво ще става на пролет..
Явно си е скъпичко, и на мен много ми се вижда, ама то е търсене и предлагане. Който няма време и има пари - плаща и продължава.

Благодаря за пожеланията, успех ти пожелавам и на теб. Мен ми казаха, че ако имам доверен човек с фирма, регистрирана в Камарата на строителите, може срещу бутилка хубаво питие да ми водят нещата фиктивно документално, но като се поразтърсих на практика се оказа че или нямам такива приятели, или може би не искат да се вкарват в такъв филм. Било си опасно, щото недай си Боже нещо да се случи проверка или някой да пострада на строежа - щели да ги пукнат после, защото пред закона те строят.

Ние с тея 100 м2 лимит решихме че няма да се вкарваме във филм, хем и така ще си държим разходите под контрол, защото то все има нещо, което да искаш повече. Я една библиотека, я едно малко офисче, я малко по-голям хола и накрая става двойно, а парите са ограничени, строим с малко лични спестявания и с потребителски кредит. Колкото и да беше учудващо за мен, оказва се че банките кредити за строителство не дават. Или поне не и за такива мишоци като нас с къщурки 100-200 квадрата за живеене. Давали на големи инвеститори с хиляди м2 РЗП. Една банка все пак ми предложи една схема, но трябваше да докажа 35 до 50% самоучастие и да съм излезнал от дупката - давали пари след като си налял основите до кота нула. Аз ако имах 50% от сумата за целия проект И пари да стигна до кота нула, те за какво са ми... И всичко трябваше да е с фактури официално платено и т.н. и просто се отказах.
съб ное 14, 2020 8:18 amschuldiner написа:
Да, при плоскостите трябва да добавя и фиброциментовите, пропуснал съм ги, щото твърде ми напомнят азбестовите /не са с азбест, но почвам да кашлям само като ги видя/. Плоскостите могат да служат за укрепване, когато са плътно по конструкцията, а могат и да са финиш, тъй като са влагоустойчиви. Как да се съчетаят двете... както е по проект. Ако по проект топлоизолацията е изцяло в стената - 15 см вата или добавена отвътре на помещението, няма нужда от стиропор външно или допълнителна конструкция за сайдинг. Не че не може. Перфектно държат мазилка, но и само на фасаген са годни за завършек. По принцип се шпаклова с мрежа по фугите, още една ръка нацяло за изравняване и вече каквото решиш.

Нещо неясно има - тези 45 лв. са достатъчни за всички дейности по покрива. Обаче като гледам офертата за стените 15 лв./м2, може и така да сте се договорили, скъпичко. Никога не съм съветвал човек да си го направи сам, за да му е по-евтино, щото не излиза по-евтино. Обаче в твоя случай май е основание...
Погледнах ги тези фиброциментови плоскости - даже им е ОК цената. То зависи и каква дебелина де. 10 мм е 12.20 ама без ДДС. Не знам колко трябва да е дебелината, ама щом 10 мм ОСБ ми е по проект, едва ли ще е по-слабо.
Не е само в стената топлоизолацията. Има и отвън 5 см вата на скара под сайдинга. Външните ми стени са 12 см и се чудех дали това ще е достатъчно за нашите меки пловдивски зими. Сраднявах с (пак) на САЩ нормативните актове, в райони с подобен на нашия климат и температури искат между 12 и 18 см вата. Ама как да разбера дали 12 или 18 - то това 50% разлика... Някой да каже как се смята практически или да каже дали само с 12 см вата се отоплява нормално зимата?

45 лв ми е написал майстора срещу перото 129 м2 2 см дъски покривно покритие. А гредите за покривната конструкция са в отделно перо. Там е 180 лв на кубик коването. Може би все пак тези 45 лв включват и там напречните дъски 5х5, защото никъде в КСС няма дадени гредички 5х5 см, а по проект ми е с битумни керемиди, т.е. би трябвало да присъстват.

И на мен ми се вижда зверско това 15 лв м2 коване на ОСБ. То става за 5 минути да заковеш 1 цял лист от почти 3 м2. Много се замислям аз да си кова, каквото и да реша да кова.
шоп - майстор
съб ное 14, 2020 12:42 pm2metraninja написа:
Някой да каже как се смята практически или да каже дали само с 12 см вата се отоплява нормално зимата?
Слагай, не пести вата, че отоплението е скъпо, а ватата направо е без пари:-) Качественото полагане на паропреградата също е важно


съб ное 14, 2020 12:42 pm2metraninja написа:
И на мен ми се вижда зверско това 15 лв м2 коване на ОСБ. То става за 5 минути да заковеш 1 цял лист от почти 3 м2. Много се замислям аз да си кова, каквото и да реша да кова.
Ми много е!
Ръчен циркуляр и пневматичен пистолет и щом ги рабираш нещата няма да имаш проблеми.
Сега ако надницата ти е 500лв, а майстора днес ще накове 30м2 за 450лв си бачкай това в което ти е силата.

Аз също ненавиждам ОСБ то. Пълен боклук, дори и обявеното за водоустойчиво.
За мен циментфазера е номер 1. Замисли се, че тази къща трябва да има и макар и малка защита от пожароопасност.
Като пожарникар ти казвам, че такова къще запали ли се, остава само пепел върху бетона
Ако обаче имаш цимент фазер отвън и двоен гипскатрон отвътре+ вата вместо стиропор + металено покритие на покрива + пожароизвестяване имаш огромен шанс при пожар (ако пожарната е на до 15 км) да минимизиращ щетите.

ОСБ + стиропор+ битум + вятър нощно време и 5-10 мин свободно време за развитие на пожара докато се забележи = на тотал щета. Дори и пожарната да е срещшу Вас.
nork - специалист
пет ное 13, 2020 5:38 pm2metraninja написа:
Мда, добра идея изглежда. Нищо, другия път :) Засега ще слагам отгоре подовото. Много по-скъпо ли излиза да се сложи подово, отколкото да се слагат радиатори/конвектори евентуално за термопомпа?
Смятано пролетта за 55кв.м жилищна площ разликата подово - радиатори беше около 20%. Заложих на подовото :cool:
Първо посъбери малко цени от фирми да ти се почувстваш като златна кокошка, пък после си го направи сам :finga:
BLUEPUPIL - майстор
Това под основите, найлон ли е
или е дебела мембрана?

Ако е второто колко и е гаранцията?

Ако е първото, като се натоварят
основите ще се перфорира.

Защо няма страничен кофраж, който
да дава възможност да се положат
двустранни дренажни ивици от чакъл?

Защо не се ползват гъсти водоплътни бетони?

Ще трябва върху плочата да се направи
следното:

1..XPS 2-3см;
2..Хидроизолация;
3..XPS 2-3см, може и повече, според финансовата рамка;
4..Армировъчна мрежа и тънка плоча 5см;
5..Дървените носещи стенни елементи и
колони ще трябва да стъпят в/у стоманени
повдигачи-дистанционери.

Още не е късно да се да се сложат няколко стоманени рамки,
да премостят всекидневната, защото е големичка за дървени
стенни панели, работещи в сеизмични условия.



Прикачен файл:
11.jpg
2metraninja - специалист
съб ное 14, 2020 1:20 pmшоп написа:
Слагай, не пести вата, че отоплението е скъпо, а ватата направо е без пари:-) Качественото полагане на паропреградата също е важно
Май май ще слагам. И паропрегради гледам. Ще се радвам на идеи каква паропреграда да ползвам. Гледах една Делта Вент от немския амазон.
съб ное 14, 2020 1:20 pmшоп написа:
Ръчен циркуляр и пневматичен пистолет и щом ги рабираш нещата няма да имаш проблеми.
Сега ако надницата ти е 500лв, а майстора днес ще накове 30м2 за 450лв си бачкай това в което ти е силата.
Имам и гиркуляр ръчен и настолен, и винтоверти, и чукове, мога да кова. Израснал съм на село, всичко мога. Имам и дни с по 500 лева надница, че и повече, но са по-скоро изключение. По-често са 100-200-300 лева.
съб ное 14, 2020 1:20 pmшоп написа:
Замисли се, че тази къща трябва да има и макар и малка защита от пожароопасност.
Като пожарникар ти казвам, че такова къще запали ли се, остава само пепел върху бетона
Абе да не дава Господ да се запали къща, че и бетонните и те горят. И да, смятам да сложа датчици за дим и за СО2.
2metraninja - специалист
съб ное 14, 2020 1:42 pmnork написа:
Смятано пролетта за 55кв.м жилищна площ разликата подово - радиатори беше около 20%. Заложих на подовото :cool:
Първо посъбери малко цени от фирми да ти се почувстваш като златна кокошка, пък после си го направи сам :finga:
Нищо не е 20%, Сам ще си го правя, да, така съм си наумил. Гледах доста видеа :-D
2metraninja - специалист
съб ное 14, 2020 4:03 pmBLUEPUPIL написа:
Това под основите, найлон ли е
или е дебела мембрана?
Ако е второто колко и е гаранцията?
Ако е първото, като се натоварят
основите ще се перфорира.
Найлон е. На мен ми беше ясно че ще се перфорира, той дори още като полагаха арматурите си му се появиха дупки. Питах майсторите за нещо по-здраво като мембрана, не знаели такова чудо.
съб ное 14, 2020 4:03 pmBLUEPUPIL написа:
Защо няма страничен кофраж, който
да дава възможност да се положат
двустранни дренажни ивици от чакъл?

Защо не се ползват гъсти водоплътни бетони?
Няма кофраж за да спестя пари, кофраж и време. По същата причина няма и термо и хидроизолация на ивиците. Смятам да намажа отстрани докъдето може основите с битум и да ги покрия с воалит.

Питах бетонджията за водоплътност, той вика: не вярвай на такива рекламни приказки.


съб ное 14, 2020 4:03 pmBLUEPUPIL написа:
Ще трябва върху плочата да се направи
следното:
1..XPS 2-3см;
2..Хидроизолация;
3..XPS 2-3см, може и повече, според финансовата рамка;
4..Армировъчна мрежа и тънка плоча 5см;
5..Дървените носещи стенни елементи и
колони ще трябва да стъпят в/у стоманени
повдигачи-дистанционери.
От какво се прави тази хидроизолация между двата слоя XPS? Подовото къде отива в тази схема?

Не, няма да стъпват на повдигачи, защо? Какво ще сложа под тези повдигачи?
Смятам да са обработени с химия дъските и да ги картаносам долните и да сложа воалит под тях.
съб ное 14, 2020 4:03 pmBLUEPUPIL написа:
Още не е късно да се да се сложат няколко стоманени рамки,
да премостят всекидневната, защото е големичка за дървени
стенни панели, работещи в сеизмични условия.
Е, да зачеркна на архитекта и конструкторите цялата работа ли? Нали са я смятали къщата?

Ако сложа такива метални рамки, как ще ги вградя в дървените стени? ВИдими ли ще са? Как се закрепят дървени стени за метални рамки и как се избягва този метал да е термомост и/или да кондензира, да мокри дървото до него и да гние?
resistbody - майстор
Аз пък ако трябва 5000 отгоре ще дам за хидро и топло по периферията... в сегашната къща яко го ям от каменния зид в основата... етаж на -1.20 ама като трябваше да се направи както трябва вещи/управляващи лица казаха по друг начин...
както и от капилярна влага... който ти каже че няма такива неща да дойде да ми направи един кавал.. и да ми измете мазилката от гаража.. ама тебе не те бърка... само отдели дървенията от плочата ако ще с 1мм хидро да е..
BLUEPUPIL - майстор
съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
От какво се прави тази хидроизолация между двата слоя XPS?
Каквото има на пазара и за каквото
качество има парички.
съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Е, да зачеркна на архитекта и конструкторите цялата работа ли?
Нали са я смятали къщата?
Вероятно софтуера, на който са правени тези симулации не отчита
в пълна степен сеизмичното и ветрово натоварване. Може и
колегата да е бил „притискан“ да поикономиса.

съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Ако сложа такива метални рамки, как ще ги вградя в дървените стени?
Защо искаш да ги вграждаш?

съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Видими ли ще са?
Да.
съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Как се закрепят дървени стени за метални рамки
С планки.
съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Как се избягва този метал да е термомост и/или да кондензира, да мокри дървото до него и да гние?
Вътре до стените 2бр. портални рамки, само във всекидневната.
Ако в нея искаш да поддържаш висока влажност оставяш 1см
между стоманената колона и дървения панел, хваща се само
горе, долу и по средата с планки с прекъснат термомост.
2metraninja - специалист
нед ное 15, 2020 12:16 amBLUEPUPIL написа:
Вероятно софтуера, на който са правени тези симулации не отчита
в пълна степен сеизмичното и ветрово натоварване. Може и
колегата да е бил „притискан“ да поикономиса.
Не знам кой би го притиснал да си сложи подписа под нещо, което може да падне. Някой изобщо виждал ли е на живо паднала едноетажна дървена или каквато и да е къща, смятана от архитект сравнително скоро? Случват ли се такива неща? Знам за Измир че паднаха сгради, но там мисля е доста по-различно.
нед ное 15, 2020 12:16 amBLUEPUPIL написа:
Защо искаш да ги вграждаш?
съб ное 14, 2020 8:59 pm2metraninja написа:
Видими ли ще са?
Да.
Искам да ги вграждам, за да не изглежда като производствено хале с видими метални греди.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: