• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
И при нас бе като при naster.Всичко бе изчислено още на ниво проект.Работихме по геодезия,след като на няколко места в къщата бяхме отбелязали кота нула.Подът се повдигна с 19.5 см -12 XPS,6 замазка ,15мм ламинат +подложка.
На първи етаж всичко е френски прозорци +4 врати за излаз.Всичко се пускаше с лазерен нивелир и нямаше изненади.Дограмата бе поставена веднага след грубия строеж.
2metraninja - специалист
чет фев 11, 2021 12:00 amnikolov333 написа:
Не бързай с нанасянето, че ще си ограничиш възможностите. Има един клип на руски в ютуб.. Ако го намеря ще го пусна. В общи линии от бързане ще оставиш много временни неща, които е проблем да довършиш, когато живееш там.. В дървена къща вентилацията и рекуператора са задължителни. Не знам предвидено ли е в проекта..
Дай го тоя клип или дай подсказки з акое може да е проблем че ще сме се нанесли там да го довършим? То ясно че няма да е съвсем на гола конструкция нанасянето.

Всъщност е хубаво и за мен си да мога да си го представя кое след кое следва по етапи. Не се смейте ако бъркам или пропускам нещо :D
Представям така Пиша през 10 монерата както едно време в бейсика, за д аможе да се добавят още редове като се налага без да се отмества номерацията, защото съм сигурен че ще има и още редове :D )
10. Конструкция (трябва да е готова, не можах да отида днес да видя и дали няма поражения от ураганните ветрове, ама колата ме предаде тая сутрин)
20. Стенна обшивка отвън - дъски - събота и неделя надявам се.
30. Таванна обшивка над гредореда - аз по подпокривното пространство няма да ходя, така че хич не ми трябва там, но майстора ми вика че било хубаво да се сложи поне на 3-4 ивици по 1 метър по цялата дължина да се опаянти конструкцията и гредореда, а пък и все пак да може да се слагат там някакви кашони и вехтории. Не съм измислил и къде точно ще е изолацията на тавана. Имам 2 опции - или между гредите на гредореда които са 20 см високи, или над тях да направя цялостна обшивка - да служи за под на подпокривното пространство и върху него да сложа изолация, или комбинирано - и между гредите на гредореда, и над тях. Ако ще има изолация над гредите, това трябва да стане преди да покрия покрива, защото после няма да има как.
40. Електрото мисля да го прекарвам в подпокривното пространство и само да се спускат разклонения където ще има точки - контакти и ключове. Това с цел да не дупча стените и да не минават кабелите хоризонтално през ребрата на стените. Май и това трябва да стане преди покрива в такъв случай. Но пък ако ги вали кабелите преди да е сложен покрива.. де да знам...
50. Термопанелите за покрива трябва да дойдат другата седмица и ако има възможност този приятел, който им разбира ще ги монтираме другия уикенд или там някъде.
60. Дограми - платих капаро, до 2-3 седмици ще са монтирани. Трябва наистина да реша ниво и да поръчам и вратите, не е ОК да духа през вратите и да влизат да спят в къщата лисиците и невестулките.
70. ВиК
75. Евентуално ямата и помпа за правата вода от сондажа. И вертикална планировка като идва багера (ето че вече имаме междинни точки :( )
77. ограда и оградна врата
80. Външната изолация 15 см стиропор и замазка ???
90. Тук вече някъде трябва гипсокартона да идва ??? Преди да го затворя отвътре ще трябва да преценя дали ще си остане само на тези 15 см измазан ЕПС и дъските от вътре за шумоизолация. Ако се наложи, ще сложа 5 см каменна вата. Макар чеее.. някав саундинджиниър от ютубето обясняваше че нямало смисъл от скъпата и тежка каменна вата, за шумоизолиране в стените била достатъчна т.н. минерална, която е всъщност вид стъклена - прави се от силиций, щото иначе тя и каменната е вид минерал. За стените не знам как ще стои права стъклената вата, още повече като не мисля да пълня цялата кухина 12 см, ами само 5 см примерно. Ще го умувам това, но поне като е сложена и измазана изолацията отвън, ще мога да преценя колко се чува (без малкото шумоизолация от двата пласта гипсокартон които допълнително ще са отвътре де.
100. Подово - фибран, тръби, замазки.
110. Бани - хидроизолация, плочки, мивки, фаянси.
120. Контакти, ключове (дано да са ми пуснали тока вече от скапаното ЕВН до тогава. Вече 5 месеца след като съм платил всичко и имам абонатен номер, чакам да ми пуснат 1 кабел 5-6 метра от таблото на комшията

Тук някъде или след следващата си го представям да се пренесем.

130. Теракот навсякъде (теракот или гранитогрес се слага и каква е разликата освен че гранитогреса е по-здрав?)

140. Пътеки и плочки
150. Мазилка фасада
160. Райграс. Много обичам райграс :D

Май до тук ми стига хоризонта. Писах набързо и сигурно съм пропуснал неща, както и може би имам объркани позиции. Ще се радвам на всякакви идеи/критики/корекции. Че така написано даже не изглежда и много. Ейго къде е :D
Руди - майстор
45. Според мен кабелите е най-добре да са непосредствено
над гипскартона на тавана. Вероятно за него ще имаш
допълнителна конструкция за нивелация. Над него ще са
и жиците за осветлението.
65. Вътрешните врати ги монтирай накрая, след гипскартона,
плочките в банята, настилките в помещенията.
145. Можеш да направиш пътеките около къщата доста по-рано,
ще е по-лесно за работа по фасадите, стрехите и цоклите. Хем
да се изправи стълба или скеле, хем да не се цапа от калта. Пък и
да се отведе дъждовната вода по-далеч от къщата.
155. Преди райграса трябва да напръскаш, за да убиеш бурените.
Аз пръсках два пъти през две седмици. После се чака един месец
и се сее райграса. Най-добре е да е ранна пролет или късна есен.
И да има кой да полива.
2metraninja - специалист
пет фев 12, 2021 2:58 pmРуди написа:
45. Според мен кабелите е най-добре да са непосредствено
над гипскартона на тавана. Вероятно за него ще имаш
допълнителна конструкция за нивелация. Над него ще са
и жиците за осветлението.
Отлична идея! Той може би това е имал предвид майстора като каза че е най-добре да пуснем жиците по тавана, а аз да съм си го изтълкувал че ще се качва чак в подпокривното.
пет фев 12, 2021 2:58 pmРуди написа:
65. Вътрешните врати ги монтирай накрая, след гипскартона,
плочките в банята, настилките в помещенията.
Аз повече за двете входни врати се притеснявах, вътрешните не ми трябват чак толкова. Където се налага ще слагам завеси. Поне за малко ще е верен лафа: "Вие у вас да не сте със завеси та не затваряш вратите?"
пет фев 12, 2021 2:58 pmРуди написа:
145. Можеш да направиш пътеките около къщата доста по-рано,
ще е по-лесно за работа по фасадите, стрехите и цоклите. Хем
да се изправи стълба или скеле, хем да не се цапа от калта. Пък и
да се отведе дъждовната вода по-далеч от къщата.
Още една супер идея. Ще гледам тогава да ги комбинирам със септичната яма. Така и така ще идва бетоновоз ако реша да не я правя с готови бетонни пръстени или не ми се дават пари за компактна пречиствателна станция. Наумил съм си да направя от онези с трите секции - първата анаеробна, втората аеробна и вече третата попивна където се предполага че е пречистената вода.
пет фев 12, 2021 2:58 pmРуди написа:
155. Преди райграса трябва да напръскаш, за да убиеш бурените.
Аз пръсках два пъти през две седмици. После се чака един месец
и се сее райграса. Най-добре е да е ранна пролет или късна есен.
И да има кой да полива.
Голяма борба ще е с плевелите. Те не са плевели като плевели, ами са папури, които имат дебели като смоци коренища на до 2-3 метра надолу. Комшийката ме посъветва като ми дойде багера за вертикалната планировка да го помоля да обърне пръстта с кофата навсякъде, или най-добре да си извикам камион с хубав чернозем за отгоре.
nikolov333 - майстор
Бурените се пръскат, когато имат листна маса. Чрез нея се отравят корените. Аз понеже трупах много пръст, почти нямах миналото лято, но тръгнат ли е проблем с такива дълбоки корени. Ако искаш да ги спреш да избиват, преди да внесеш слоя чернозем, се слага геотекстил.
2metraninja - специалист
Почти затворих отвън къщата с дъсчената обшивка. Един ден аз и жената за 3 часа и вчера аз сам за 5 часа. Днес за 3-4 часа пак двамата вярвам че ще я завършим напълно. под 2 човекодни спестих 900 лева. Бива, доволен съм. И дано не ме четат отнякъде, че са докачливи, ама по-добре я направих. Беше тръгнал толкова накриво майстора, че до другия край на стената щеше да отзява 10 см. Разковах наново всичко - около 4-5 метра, които беше почнал - и ги наредих наново.

Много ми липсва пендула с релси, че моята е само статична, а тези 20 см широки дъски не може да ги реже целите и ползвам ръчен циркуляр. Чак се чудя дали да не я пусна да я продам, лидълска е и не съм я разопаковал изобщо от кашона а вместо нея да си купя някаква с релси - райдърска например. Много приятно съм впечатлен от на райдър техниките. Евтини и си работят. Също китайската реплика на импакт макита за 90 лева от алито - върти си яко. Само дето мааалко ми се струва изместен центъра и бие като че ли, ама може и от студа измръзналите ми ръце да не държат правилно нещо и все пак имам впечатления само от един следобед засега. И лидълския импакт 20В за 120 лв си върти, но не и колкото на майсторите девалта за 750 лева. Оня не знам колко нютонметра е, но просто завива винтовете като в масло за половината време на лидълския.
Прикачен файл:
150588343_2394155080728183_7378579515880186957_n.jpg
150588343_2394155080728183_7378579515880186957_n.jpg (110.27 KиБ) Видяна 620 пъти
Прикачен файл:
152030336_899973714152361_7183214041933939686_n.jpg
schuldiner - майстор
Лидълския за тънки винтове /петица и надолу/ не е много по-бавен от марковите. На 6х60 също е ок, само по-дългите не стават на втора.
Като си се захванал с къщата, вземи си изрежи сам стрехата - това вече е сериозна работа. Циркулярът е универсален инструмент, само трябва да му свикнеш.
Интересно, стрехата на калкана по проект ли е така?
Руди - майстор
Браво! Добре ви се получава.
schuldiner - майстор
съб фев 20, 2021 2:14 pmРуди написа:
Браво! Добре ви се получава.
Сега е моментът жената да каже: Ей че хубаво! Не може ли дъските да останат да се виждат?
2metraninja - специалист
съб фев 20, 2021 11:13 amschuldiner написа:
Лидълския за тънки винтове /петица и надолу/ не е много по-бавен от марковите. На 6х60 също е ок, само по-дългите не стават на втора.
Като си се захванал с къщата, вземи си изрежи сам стрехата - това вече е сериозна работа. Циркулярът е универсален инструмент, само трябва да му свикнеш.
Интересно, стрехата на калкана по проект ли е така?
Пробвах ги с 6/120 винтове. Лидълския импакт си ги завива, но почти двойно по-бавно от девалта. Но си ги завива без проблеми, за разлика от 18-волтвия пак лидълски винтоверт. На мего му спря тока от 1 такъв винт :)
Стрехата ще се реже като дойдат термопанелите. Ще трябва и по-хубав ръчен циркуляр да си купя. Този, който имам е с много малък диск - до 25-26 мм може да реже. Иначе си направих приспособление - режа лесно на размер с абсолютно прави краища дъските на 20 см. Но с пендула с плъзгачи пак е по-удобно и по-бързо.
Така си е стрехата на калкана по проект. Само малко по-къса беше, аз им казах да я пуснат по-дълга. А, и беше с 5х15, но нещо не беше сметнал конструктора и не излизаха сантиметри, та майстора сложи 6х12. Не е ли обичайно така да завършва?
съб фев 20, 2021 11:13 amschuldiner написа:
Сега е моментът жената да каже: Ей че хубаво! Не може ли дъските да останат да се виждат?
Интересно, но аз бях този, който толкова му хареса как стоят дъските, че съжалих че няма да направя сайдинг от дъски. А после си викам: а, ами да сложа отвътре ламперия вместо гипсокартона поне? А жената беше тази, която каза че много битово ѝ идват видими обшивки с дъски.
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: