• 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Virtex - майстор
пет юли 14, 2023 12:00 am2metraninja написа:
ще пробвам с увеличаващо се усилие кое лепило кога изпуска и каква разлика в силата на залепяне има. Но ще ми е полезно и някой да сподели опит.
Ще е интересно да споделиш резултатите.
пет юли 14, 2023 12:00 am2metraninja написа:
Да използвам че пиша да питам дали някой е слагал флексово лепило с 8-9 месеца изтекъл срок на годност на плочки над подово?
Аз ползвах саморазливна замазка на циментова основа с изтекъл срок по същите по-горе причини. Освен, че се нуждаеше от повече вода от написаното, не видях голяма разлика с нова партида.

Ако е нямало влага в помещението и чувалите не са твърди би трябвало всичко да е наред. Поне това знам аз, че такива материали ги мори влагата, не нещо друго.
schuldiner - майстор
Доколкото знам, качеството на циментовите смеси зависи от неговата /на цимента/ обемна плътност. Доколкото торбите с лепило са найлонови отвътре, вероятно дори след изтичане на срока плътността не се е променила много, т.е. ако не е станало на бучки, не му пречи. Възможно е другите свързващи вещества в лепилото да остаряват по различен начин - не от проникване на влага през опаковката, но аз не бих се притеснявал особено, ако съм съхранявал на закрито. Плочки в агресивна среда - не бих рискувал със старо лепило. За плочки върху подовото вкъщи дори няма да се замисля и ще си го ползвам.
ivanovbg - майстор
И аз мисля, че на лепилото нищо му няма ако не е на бучки.

В този ред на мисли да попитам кога е най правилно да се лепят плочките върху замазката върху подовото. След напълно изсъхване на замазката или възможно най скоро след полагането й. Замазката ще се полага с турбозол ако има значение.
Последно работя с материал, купуван преди 2 години и добре съхраняван, както и прясно купуван, но на бучки.
Вторият създава проблеми при работата с него, но инак няма последстващи проблеми.
Изпитвано многократно през последните двайстина години.
2metraninja - специалист
Няколко наблюдения за материалите. Новите 2 торби материал - флекс и суперфлекс S1 са гладки и еднородни като пресято брашно. Миналогодишния флекс с изтеклия срок на годност е по-твърд и има бучици, които обаче се разпадат лесно като ги разтъркам, а като сложа лепилото във водата изчезват напълно и готовото лепило е гладко като крем.
Такъв тип бучки ли имате предвид като казвате че ако няма бучки е ОК материала или бучки, които са твърди и не могат да се разтворят?

Остават 2 дни до седемдневния срок в който лепилата от теста трябва да са втвърдили напълно и ще направя експеримента и ще докладвам резултата.
2metraninja - специалист
пет юли 14, 2023 7:41 amivanovbg написа:
В този ред на мисли да попитам кога е най правилно да се лепят плочките върху замазката върху подовото. След напълно изсъхване на замазката или възможно най скоро след полагането й. Замазката ще се полага с турбозол ако има значение.
Навсякъде където съм чел пишат че трябва да изчакаш поне 2-3 седмици според дебелината на замазката, температурата и влажността на въздуха и други. А някъде казват и седмица за всеки сантиметър дебелина замазка. Чел съм и че може да избие остатъчната влага с разни соли през плочките и фугите и да се виждат грозни черти.

При мен ще се получи 7-8 см замазка и смятам да изчакам 3 седмици предвид че е адската жега в момента. Има ли начин да се провери колко е изсъхнала замазката или няма как в дълбочина?
schuldiner - майстор
Гребни с някакво канче от новото лепило, изсипи го на гладка повърхност и измери диаметъра, по който се разстила само. Сравни със старото и ако отклонението е повече от 5%, имаш повод за притеснение.
Повтарям, нямам идея как стареят "флексовите" съставки, но за цимента това е горе-долу точен тест.
ivanovbg - майстор
съб юли 15, 2023 5:37 pm2metraninja написа:
пет юли 14, 2023 7:41 amivanovbg написа:
В този ред на мисли да попитам кога е най правилно да се лепят плочките върху замазката върху подовото. След напълно изсъхване на замазката или възможно най скоро след полагането й. Замазката ще се полага с турбозол ако има значение.
Навсякъде където съм чел пишат че трябва да изчакаш поне 2-3 седмици според дебелината на замазката, температурата и влажността на въздуха и други. А някъде казват и седмица за всеки сантиметър дебелина замазка. Чел съм и че може да избие остатъчната влага с разни соли през плочките и фугите и да се виждат грозни черти.

При мен ще се получи 7-8 см замазка и смятам да изчакам 3 седмици предвид че е адската жега в момента. Има ли начин да се провери колко е изсъхнала замазката или няма как в дълбочина?
Благодаря. Мисля след две седмици от отливането да пусна подовото и по градус + на 12 часа да съхне още седмица. Моята ще е между 6 и 7 см.
2metraninja - специалист
Аз не съм спирал, полека-лека да си движа нещата и стигнах до плочките по пода. Лепя 15х60 см гранитогрес на всички подове и вече стана работата да слагам фугозапълваща смес.

Ще съм благоадрен за всеки съвет по същество коя марка или модел/клас да избера.
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: