Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте колеги майстори, решил съм да си строя не много голяма къща(около 100м2 на един етаж без да броим подпокривното пространство), като за грубите и тежки дейности мисля да викам общи. работници или хамали, без фирми.

Имам базови познания от архитектура, строителство и материали, а и дядо ми и прадядо ми все с това са се занимавали, така че се надявам да е останало нещо в кръвта, макар да не съм професионален строител...

Идеята съм решил да се случи в обозримо бъдеще, като ще бъде финансирана с продажбата на малък имот в голям град. А ето и първите въпроси, на които ще се радвам да дадете мнение, особено ако сте минавали по този път:

1) Фундамента не мисля да е само бетон, а да изкопая ров около 50 см покрай четирите края и да запълнят с камък, пясък и чакъл и тогава евентуално да излея и цимент.

После идеята е тези стени да се вдигнат и иззидат и още 50 см над нивото на земята и вече върху тях да слагам тухлите.

Целта е първо максимално да се предпазя от влагата(района е влажен) и второ търся и дълготрайност - виждал съм къщи с такива иззидани стени и основи и над 100 години няма мърдане..

Въпросите ми тук са :

- да върна ли и част от пръстта от това обратно заедно с пясъка и камъните или това ще пречи после за цимента ?

- камъните на на ли значение какви ще са - трошен камък(едър) ли да е, скална маса(всякакви размери) или става и едър речен камък ? Речния камък зида ли се успешно ?

- като изкарам въпросните каменни стени трябва ли да предвидят и някакви дупки или траншеи за канализацията, да не да изсипя камъните, а после да се окаже, че ще пречи за канала ? Откъде реално трябва да мине канала ?

Това е засега по въпросите за основата, ще се радвам да дадете мнения, по-нататък ще питам и други въпроси
шоп - майстор
При такива зададени въпроси, аз съм песимист, че можете да си построите сам къща.
Успехи!
ivanovbg - майстор
За построяване може и да се справиш, но да не дойдат и да ти я бутнат, че ще е незаконно строителство. За да е законно трябва да имаш проект и да е одобрен от общината. В проекта ще ти пише кое как и много въпроси ще отпаднат.
нед мар 03, 2024 6:45 pmivanovbg написа:
За построяване може и да се справиш, но да не дойдат и да ти я бутнат, че ще е незаконно строителство. За да е законно трябва да имаш проект и да е одобрен от общината. В проекта ще ти пише кое как и много въпроси ще отпаднат.
Разбира се, че ще има проект. Въпроса е колкото мога от работата да си свърша без фирми.

Поисках оферта от фирма за къща 1 етаж без фундамента.. Дадоха ми цена 750 евро за м2, при положение че материалите са по 100-200 лева за квадрат.

Определено не мисля да платя почивките в чужбина или колата на някой чорбаджия, предпочитам да ги дам на работливи момчета, пък ако ще да не са с голям опит в сферата.

Поздрав
нед мар 03, 2024 6:24 pmшоп написа:
При такива зададени въпроси, аз съм песимист, че можете да си построите сам къща.
Успехи!
Защо сте песимист ?

В крайна сметка ще строя възможно най-простия тип сграда - едноетажна, квадрат 10х10

Виждал съм на една или две сгради как се строят и не мисля, че има нещо кой знае колко сложно.
m_markovski - специалист
За можене, може, но после ще няма тема “олеле, къде сбърках?”
За рзп над 100м2 по закон се изисква строителен надзор и строителна фирма регистрирана в Камарата на строителите. С други думи с бригада не става.
Няма нужда да споменавам регулация, виза, предварителни договори с дружествата, проект, разрешение за строеж и тн.
Киррил - специалист
В наше село всички къщи преди 1970 година са строени по този начин. Стените на моята са 70 см. дебели. Да не би одобрение или архитект планове да им е правил. Не споменавам възрожденските къщи на над 200 години.
Сега всички по линията искат да лапат, но няма мърдане. Лобирали са, създадени са закони и трябва да се спазват, но много маймуни на клона. Познавам големец, който край София в парцела си по план има две стопански сгради, а фактически е с двуетажна къща на 200 квадрата. Закона е като бариера в полето - едни спира, други не.
Намери някой да ти направи и завери плановете, без това няма да минеш. После по плановете гледай къде минават тръбите и постави на тези места тръби с подходящ по-голям диаметър. Ако не оставиш места, ще ядеш после хурката да пробиваш. Намери си хора които да потвърдят каквото трябва по строежа за да го узакониш.
Виждал съм в Шотландия как строят къщи - над основите с бетонни блокчета вдигат две стени една до друга с отстояние около 10 см. Между тях по време на строежа слагат някаква изолация и метални скоби. Тавани и покриви - всичко дървено. Вдигат ги за 3-4 седмици.
Успех.
Последна промяна от Киррил на нед мар 03, 2024 7:53 pm, променено общо 1 път.
kr1100 - майстор
нед мар 03, 2024 7:36 pmКиррил написа:
В наше село всички къщи преди 1970 година са строени по този начин. Да не би одобрение или архитект планове да им е правил. Не споменавам възрожденските къщи на над 200 години.
Сега всички по линията искат да лапат, но няма мърдане. Лобирали са, създадени са закони и трябва да се спазват, но много маймуни на клона. Познавам големец, който край София в парцела си по план има две стопански сгради, а фактически е с двуетажна къща на 200 квадрата. Закона е като бариера в полето - едни спира, други не.
Намери някой да ти направи и завери плановете, без това няма да минеш. После по плановете гледай къде минават тръбите и постави на тези места тръби с подходящ по-голям диаметър. Ако не оставиш места, ще ядеш после хурката да пробиваш. Намери си хора които да потвърдят каквото трябва по строежа за да го узакониш.
Виждал съм в Шотландия как строят къщи - над основите с бетонни блокчета вдигат две стени една до друга с отстояние около 10 см. Между тях по време на строежа слагат някаква изолация и метални скоби. Тавани и покриви - всичко дървено. Вдигат ги за 3-4 седмици.
Успех.
Кирил не давай идиотски съвети .
Има законови разпоредби и изисквания за да не падат после къщите. Без да има съгласуване с ВиК и Енерго дръжки строеж. Ако строи без съгласувани проекти после багерите идват.
шоп - майстор
нед мар 03, 2024 6:59 pmDpetrovv написа:
нед мар 03, 2024 6:24 pmшоп написа:
При такива зададени въпроси, аз съм песимист, че можете да си построите сам къща.
Успехи!
Защо сте песимист ?

В крайна сметка ще строя възможно най-простия тип сграда - едноетажна, квадрат 10х10

Виждал съм на една или две сгради как се строят и не мисля, че има нещо кой знае колко сложно.
Още повече си затвърждавам песимизма след като прочетох, че според теб материалите били 100-200лв на м2.
Успехи!
Киррил - специалист
нед мар 03, 2024 7:52 pmkr1100 написа:

Кирил не давай идиотски съвети .
Има законови разпоредби и изисквания за да не падат после къщите. Без да има съгласуване с ВиК и Енерго дръжки строеж. Ако строи без съгласувани проекти после багерите идват.
Съветвам го да си мине по законовите процедури, защото той както личи не е от "сой". Ако е паралия, нямаше да се опитва да строи по този начин. На такива като него всички се нахвърлят да изцоцат колкото могат. Защо си мислите, че е много сложно да се иззидат 4 стени и плоча върху тях?
п.с.
Моята къща като е на над 70 години и няма планове и съгласувания и т.н.т. да не ги изреждам всички, какво да правя - да се гръмна ли? Преживяла е две земетресения без пукнатина, а тези с плановете.... напукани.

Тема "Къща сам с помощта на хамали ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: