Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
ср ное 25, 2020 8:43 amilko написа:
Стоманите профили за стената ли трябва да се хванат?
НЕ, нали такава изфинена стената ще се
катурне при земетръс, хващат се за пода
и тавана. Направено е така, че да има малък
ексцентритет (хоризонталните сили са намалени
до минимум). За да няма голяма корозия се прави
душ кабина и вентилация или бойлера се монтира
отвън на банята (от другата страна на стеничката).


Ако не става ясно от описанието
с думи, мога да драсна чертежче.


Изобщо проблемите с окачването на тежки работи
по стените на леките конструкции са си на дневен
ред в световен мащаб и най-практичното решение
е стоманени елементи да отведат товара до пода,
който обикновено при едноетажните сгради от
подобен тип е бетон.
ilko - напреднал
ср ное 25, 2020 4:39 pmBLUEPUPIL написа:
ср ное 25, 2020 8:43 amilko написа:
Стоманите профили за стената ли трябва да се хванат?
НЕ, нали такава изфинена стената ще се
катурне при земетръс, хващат се за пода
и тавана. Направено е така, че да има малък
ексцентритет (хоризонталните сили са намалени
до минимум). За да няма голяма корозия се прави
душ кабина и вентилация или бойлера се монтира
отвън на банята (от другата страна на стеничката).


Ако не става ясно от описанието
с думи, мога да драсна чертежче.


Изобщо проблемите с окачването на тежки работи
по стените на леките конструкции са си на дневен
ред в световен мащаб и най-практичното решение
е стоманени елементи да отведат товара до пода,
който обикновено при едноетажните сгради от
подобен тип е бетон.
Благодаря за отговора!
За съжаление тавана е дървена конструкция, не знам дали това няма да е проблем.
Помещението е дървено бунгало и цялостната идея е да се направи малка баня в едната част от бунгалото.
chapara - майстор
Ами с това трябваше да започнеш, а не с копчето на балтона. От един бойлер сега баня ще градим, но мястото на бойлера е най важно, а дали има такова функционално място, всички да гадаем. Тотално неуважение🤤😐
ilko - напреднал
.
Последна промяна от ilko на чет ное 26, 2020 11:12 am, променено общо 2 пъти.
schuldiner - майстор
Ами аз съм виждал зидария с четворки директно върху старо дюшеме, така че подробностите нямат значение. Нито колко е голяма банята, нито какъв е подът или стените - все тая... То не че не може и на покрива да увисне бойлер, ама щом казваш... много е трудно да се запрат два стълба от пода в тавана и около тях да се изгради преградна стена.
chapara - майстор
Тоя фургон вероятно е метална конструкция? Направи метална конструкция на която да закачиш бойлера, който може да е и на земята на някаква рамка и си направи стената с аквапанел.
ilko - напреднал
чет ное 26, 2020 1:53 pmchapara написа:
Тоя фургон вероятно е метална конструкция? Направи метална конструкция на която да закачиш бойлера, който може да е и на земята на някаква рамка и си направи стената с аквапанел.
Благодаря за отговорите!

Идеята е на очертаното място от тази снимка https://photos.app.goo.gl/RWDdgJPB5oByn7ea8 да бъде изградена баня и тоалетна (около 4 кв.).
Ще послушам съветите и за бойлера ще направя метална конструкция, която ще закрепя за пода, бетонният фундамент, и да пробия итонг-а от външната страна и да я хвана с планки. Итонга е 20 см. и няма бетоннен пояс.
В такъв случай мисля, стените на банята ги да направя от штендерна конструкция с UW/CW 100мм профили (смятам да ги редя през 40см.) и двоен гипскартон, или аквапанел, но има няколко неща които ме притесняват.

1. Дали конструкцията ще стане достатъчно стабилна за носи фаянсови плочки, душкабина, мивка? Намирам доста подобни проекти за свободно стоящи предстенни обшивки, но не знам дали е достатъчно стабилно, защото реално няма окачвачи които да държат CW-тата.

Размерът на стените са:
Първата 313х250 като ще има отвор за врата 90см. Реално стената от страната на банята ще е 218х250.
Втората е 280х275.
Третата е 212х260 и тук ще има отвор за врата 80см.

Една от стените може да се закрепи за двете съществуващи стени, които са зидани с тухла четворка и тухла едничка.
Другата стена може да се закрепи за едната стена, която е бетонен фундамент и итонг.
Третата стена ще бъде закрепена за двете нови гипскартонени стени.

2. Дали ще е достатъчно здраво горният UW профил да бъде хванат директно за гредите на покрива които са 10 см. https://photos.app.goo.gl/Ng7ZAySzMZBuoJLG9 ?

3. Кой вариант е по-добър според вас, като се търси, на първо място здравина и на второ шумоизолация.
3.1. Двоен гипскартон от двете страни.
3.2. Аквапанел от страната на банята и двоен гипскартон от страната на стаята.
3.3. Единичен гипскартон от двете страни, ще стане доста по-лека самата стена.

Благодаря на отзовалите се!
chapara - майстор

1. Дали конструкцията ще стане достатъчно стабилна за носи фаянсови плочки, душкабина, мивка? Намирам доста подобни проекти за свободно стоящи предстенни обшивки, но не знам дали е достатъчно стабилно, защото реално няма окачвачи които да държат CW-тата.


Ще държи плочки. За мивката и душ кабината се позаиграй така че те да стъпят и се захванат за констукцията. Има и готови рамки за гипсокартонени стени за монтаж на мивка, също като тези за монтаж на структура за тоал. чиния.

2. Дали ще е достатъчно здраво горният UW профил да бъде хванат директно за гредите на покрива които са 10 см.

Не те съветвам да захващаш нищо за покривната конструкция, нещата ще се компрометират. Запъни стените с UW/CW профили , като фалшив таван на банята през 40 см.

3. Кой вариант е по-добър според вас, като се търси, на първо място здравина и на второ шумоизолация.



3.2. Аквапанел от страната на банята и двоен гипскартон от страната на стаята.
panaira - специалист
Имах същия казус. Мислех с шпилки, но 80 / 100 литра бойлер си е тежест. После ми дойде идея, да огъна 2 броя 12ка арматура (може и 14ка да беше), по такъв начин, че да се защипе за пояса над тухлите, да слиза надолу и да се огъне и излиза напред, като куки за бойлера. Направих ги, но така или иначе не се стигна до монтаж, защото прецених, че идеята да виси бойлер на тази стена не е много добра. Взех проточен бойлер който е супер малък и лек и го монтирах там, където щях да слагам обемния. При проточния обаче имаш рестрикции, на мен например кабела, който е за захранване на бойлера е 4мм2, а на това може да се сложи максимум 6.5Kw проточен. За доволно количество топла вода препоръчвам между 9Kw и 12Kw. Ако не си прекарал тоците или все още имаш време за промени можеш да обмислиш вариянта за проточен бойлер, а в твоя случай ще е перфектно, защото спестява място, пускаш и тече топла вода, без да чакаш да загрее.
panaira - специалист
Другия вариянт ти е да налееш една армирана колона от пода ди тавана, на която да хванеш бойлера.

Тема "Зидария на баня с тухли "Porotherm 12 N+F - Винербергер", ще издържи ли 80л. бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: