Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
panaira - специалист
Здравейте,

Имам следното питане. На първите снимки е избата под къщата, каменна зидария в добро състояние, но не много приличн вид. Въпроса ми е, какви са стъпките и какво трябва да се направи, за да изглежда като зидарията от третата снимка. Това с което разполагам на първо четене е мерак и мощна водоструйка.

Благодаря за вниманието

Прикачен файл

IMG_20201111_145754.jpg

Прикачен файл

IMG_20201111_145437.jpg

Прикачен файл

stena.jpg
Димитър Димов - специалист
Телена четка и свободно време.
Според мен освен "изваждането" на камъните от настоящата мазилка ще има нужда и от подходящ лак.
Струва ми се лакирана стената от последната снимка.
При мен мазето доста наподобява долната снимка, но си спомням като бях малък как баша ми издълба старата и поразрушена мазилка с тесла или нещо такова до здраво и измаза наново с варо-циментова мазилка.
Успех, колега.
panaira - специалист
Доста ръчна работа ще да е, а и височината е доста голяма. Ще пробвам на едно малко и лесно достъпно парче и ще видим какво ще се получи. Може да фугирам с теракол. И да, срещал съм по магазините много видове лакове за камък, на мен лично глазирания ефект не ми харесва, както и оцветяването. Има безцветни лакове (импрегнанти), помня, че с подобен мазах външните первази под прозорците (врачански камък).
schuldiner - майстор
А за какво ще ползваш мазата?
panaira - специалист
пон ное 30, 2020 7:30 pmschuldiner написа:
А за какво ще ползваш мазата?
Ами мисля да е нещо като битова стая / механа, но съвременно, подобно на това от снимката.
naster - майстор
Такива дълбоки изби съм виждал в Перущица. Много готино, защото има височина, но трябва да се вентилира добре, ако ще се чете поезия с вино там.
panaira - специалист
пон ное 30, 2020 9:36 pmnaster написа:
Такива дълбоки изби съм виждал в Перущица. Много готино, защото има височина, но трябва да се вентилира добре, ако ще се чете поезия с вино там.
Право в десетката, браво! :partyman:
naster - майстор
Хахаа. Разкрит! Имам много близък приятел, чийто баща е (беше) родом оттам. Иначе по темата: имате нещо автентично. Не се опитвайте да го правите да прилича на друго. Например, може само да се ревизира и да се окърти, ако има забележки и да се възстанови плюс някаква матова запечатка да не праши. Другото е да се освежи видът на гредите и дюшемето, отново без лъскавеж... Някакво подходящо осветление, настилка и евентуално вентилация. Другото е въпрос на естетическо виждане.
schuldiner - майстор
За естетиката няма да се бъркам, но за мен така стената е по-добра от онази с мебелите. Колкото по-истинско, толкова по-добре. А да те излъжат, че онова омазанто е оригинал... няма как.
Питах за какво ще се ползва, щото ако импрегнираш, ще загубиш микроклимата. Но щом е за механа, така или иначе ще трябва по-мощна вентилация, тогава не пречи. Но не и с теракол за изроненото по фугите, това е прекалено просташко. И, моля те, не с четка! Цимент бял и сив, пясък, вар... комбинираш ги както искаш за здравина и цвят и без да прекаляваш с химиите, нанасяш с мистрия, почистваш с гъба... Камъкът се почиства с телена четка, а фугите или с четка, или със заострено, извито на Г желязо. Каквото не излезе от едно-две минавания, значи е здраво и така си остава. Пък като дразни много - теслата или къртач.
С опитите за шпакловка ще по-гадно, но едва ли е чак толкова здрава, че да не може да се свали. На втората снимка прилича на варосано - там нищо не мога да кажа, не помня да съм търкал вар, но би трябвало да се мие.

Тема "Изба / Мазе и стара каменна зидария" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: