• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 21
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
sokolov.91 - майстор
пет фев 26, 2021 6:36 amnikolov333 написа:
Аз сложих 3см фибран на тавана, още преди бетона в кофража на горната плоча и понеже тогава беше паднала слана, остана влага между фибрана и кофражните платна. Кофража на плочата стоя почти три месеца и като го свалиха ми се струва, че е "мухлясал"фибрана или така ми изглежда..
Е, това е по-различна ситуация. По принцип банята ще се проверява, няма да седи затворена 3 месеца. Мисля така да го направя както писах - с фибран и мрежа и шпакловка за виншна изолация. За мазилката не съм сигурен драскана силиконова ли ще е или гледах някаква специално за баня, дето се нанася с мече на дупки. Може и от тия декоративните пана да лепна направо върху фибрана без даже и да го шпакловам... Ще видя наще какво ще кажат относно паната дали ще им харесат за таван в банята. Така май най-лесно ще стане.
kozl - майстор
чет фев 25, 2021 5:00 pmsokolov.91 написа:
Един бърз въпрос относно тавана на банята...
5см подов фибран (от тоя дето се сглобяват листата едно с друго) залепен за тавана, дюбелиран, една ръка шпакловка за изолация с мрежа, втора ръка пак със същата шпакловка и накрая силиконова драскана мазилка за външно. Добра идея ли е, някакви евентуални бъдещи проблеми?
Понеже си писал подов фибран, а той е гладък аз имам проблем, защото ми се отлепи шпакловката от фибрана. Той сигурно и фибрана се отлепил от плочато на тавана, но дюбелите го държат за плочата. Пробвах да набивам още дюбели след първата ръка шпакловка и с тях да хвана мрежата, но мрежата се сбръчква и се отказах. Постфактум направих дупки в отлепената шпакловката през 5 см и шприцвах в тях монтажно лепило. После 24 часа отдолу кофраж под натиск с регулируеми подпори.

Пак се отплеснах, но фибрана за шпакловка е награпен и освен това има каналчета, в които да навлезе шпакловката.
И понеже ползваме думата "фибран" като XPS, то не съм сигурен че другите марки XPS имат такива каналчета.
sokolov.91 - майстор
пет фев 26, 2021 7:01 amkozl написа:
чет фев 25, 2021 5:00 pmsokolov.91 написа:
Един бърз въпрос относно тавана на банята...
5см подов фибран (от тоя дето се сглобяват листата едно с друго) залепен за тавана, дюбелиран, една ръка шпакловка за изолация с мрежа, втора ръка пак със същата шпакловка и накрая силиконова драскана мазилка за външно. Добра идея ли е, някакви евентуални бъдещи проблеми?
Понеже си писал подов фибран, а той е гладък аз имам проблем, защото ми се отлепи шпакловката от фибрана. Той сигурно и фибрана се отлепил от плочато на тавана, но дюбелите го държат за плочата. Пробвах да набивам още дюбели след първата ръка шпакловка и с тях да хвана мрежата, но мрежата се сбръчква и се отказах. Постфактум направих дупки в отлепената шпакловката през 5 см и шприцвах в тях монтажно лепило. После 24 часа отдолу кофраж под натиск с регулируеми подпори.

Пак се отплеснах, но фибрана за шпакловка е награпен и освен това има каналчета, в които да навлезе шпакловката.
И понеже ползваме думата "фибран" като XPS, то не съм сигурен че другите марки XPS имат такива каналчета.
Мислех да е такъв вид http://factortrade.net/building_materia ... from98.htm
kozl - майстор
В линка има 2 марки. ETICS GF на Фибран и FIBROSTIR на Фибротермика.
И както се вижда каналчета има само на ETICS-а. Иначе и двете марки са награпени, т.е. предвидени за шпакловане и лепене, струва ми се синия повече.
Гладкия XPS e за под като подложка.
sokolov.91 - майстор
пет фев 26, 2021 7:32 amkozl написа:
В линка има 2 марки. ETICS GF на Фибран и FIBROSTIR на Фибротермика.
И както се вижда каналчета има само на ETICS-а. Иначе и двете марки са награпени, т.е. предвидени за шпакловане и лепене, струва ми се синия повече.
Гладкия XPS e за под като подложка.
Е то има 1000 вида XPS... важното е, че се разбрахме - грапав ще бъде. :partyman:

Даже като се замисля тази концепция започва да ми изглежда все по-привлекателна и за другите стаи. Напляскай фибран отгоре 3д XPS пана и 'айде готово. Няма конструкции, вати, картонаджии, шпакловчици и тн. :lol:
kozl - майстор
Тва щото не си видял изгорял склад за стиропор. То нема и кво да видиш де, че конструкцията била стоманена :roll:
sokolov.91 - майстор
пет фев 26, 2021 7:51 amkozl написа:
Тва щото не си видял изгорял склад за стиропор. То нема и кво да видиш де, че конструкцията била стоманена :roll:
Еееххх... На човек да не му дойде блестяща идея значи :lol:
Sandman - специалист
пет фев 26, 2021 7:43 amsokolov.91 написа:
....Напляскай фибран отгоре 3д XPS пана и 'айде готово. Няма конструкции, вати, картонаджии, шпакловчици и тн. :lol:
Така ще запечаташ яко, се едно ще живееш в найлонов чувал :-D
Ако беше рентабилно щеше да се е наложило в строителството според мен.

Каменна вата и пожароустойчив картон.
Научаваш се да шпакловаш и всичко си идва на мястото :wink:

Всъщност и с паробариерата запечатваш, обаче остава картона, който доколкото съм чел поема и отдава влага...
sokolov.91 - майстор
Един бърз въпрос:
На таваните найлона дето слагаха за плочата си седи. Какво да го правя? Да го махам ли или да си остане? Таваните ще са на картон с минерална или каменна вата. Аз мисля, че не е лошо да се махнат найлони те, за да може тавана да диша. Вие как мислите?
nikolov333 - майстор
Помисли си къде ще се наложи да лепиш покритие на таваните, че с найлона е проблем, а и не знам дали ще можеш и да го махнеш вече, а и на гладък бетон какво ли ще се задържи.. :? Аз предпочетох фибрана директно в кофража, но и там има нюанси и специфични моменти за съобразяване.. и то навреме.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 21

Тема "Старчески дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: