• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radulan - напреднал
Здравейте!
За пръв път пиша, досега само четях. Има много интересни неща във форума.

Та на въпроса:
Искам да купя един парцел с цел построяване на лятна виличка - две спални, голям кухненски тракт и баня/тоалетна. Около 50 квадрата.
Целта е да стане до колкото е възможно ( без илюзии ) по евтино. За сега съм измъдрил ивични основи и двускатен покрив. Чудя се за материалите - термопанели, тухла, дърво...

Другия въпрос - в момента има законна построика 40 квадрата. Ще я събарям. Доколкото разбирам документално трябва да започна от нулата. Разрешителни, архитекти и т.н. Няма ли начин да мине като "ремонт"?

Ток и вода има с партиди.
muhala - майстор
Пристрой си още 10м2 незаконно и не се занимавай.
radulan - напреднал
Щеше да е добър вариант, за съжаление постройката е много зле, освен това не е това което искам като разположение и т.н.
Ще трябва да я съборя.
ponyasd - помощник
пон авг 09, 2021 12:31 amradulan написа:
Щеше да е добър вариант, за съжаление постройката е много зле, освен това не е това което искам като разположение и т.н.
Ще трябва да я съборя.
Щом събаряш по 35-40 лева според общината на квадрат за документация на новия строеж + един куфар пари ако не си сроиш сам + съсипана нервна система, и като резултат - по скорошна смърт.
пишман_майстор - майстор
Правиш "ремонт" на покрив и вадиш документи за лятна кухня ( и навес , ако трябва) за допълнителното застрояване. И приключваш документално. Не знам дали схвана какво се мъча да обесня :)
2metraninja - специалист
Аз никога не съм пробвал лично да видя как и дали става, но съм чел много мнения че ако запазиш петното на старата сграда става точно да го декларираш като ремонт, по-лесно се взимат разрешителни, много по-малко такси, а после да си правиш каквото си знаеш. По мое скромно мнение контрола от страна на общините е близък до нулата. Дори ако запазиш кота било, изобщо не обявявай нищо (защото в даден момент след време може някой да се оплаче и височината на сградата се проверява лесно). Измисляш си как ще е новата къща, плащаш си там на проектант/архитект да си спокоен че няма да ти падне на главата, събираш бригада и действаш бързо. Ако нямаш кофти комшии да се оплачат, за няколко месеца ще си готов и никой няма да ти влезе в къщата да провери дали това е старата (примерно) кирпичена постройка с нова шпакловка и замазка и сменени дограми и покрив, или е съвсем нова къща от термопанели.

Споменавайки термопанелите, мисля че дори и с повишените цени на желязото и термопанелите, този начин е най-лесен за строене. Аз в момента строя къща с дървена конструкция и си мисля че много от проблемите и утрепията, през които минах, можех да си ги спестя ако беше построена с метална конструкция и термопанели. А и като пари може би щеше да е същото. Може би ако имаш време и умения сам или с приятели да си строиш, дървената ще е малко по-евтина. Ако ще плащаш на строители, мисля че термопанела ще е по-евтиния вариант.
radulan - напреднал
Благодаря за мненията!
Разбрах за "ремонта" на покрива.
За термопанелите - до сега се сещам за няколко проблема. Термомост - конденз. Невъзможност за слагане на ГК от вътре - повече конденз. Проблем с полагането на кабели и ВиК - няма къде, трябва да са външни. Отвън ще прилича на барака щом не може да се измаже. Отвътре - още повече.

Все пак дайте някоя фирма, която прави метална конструкция и работи с термопанели за района на Варна. Може пък да ме убедят, че не е така.
resistbody - майстор
пон авг 09, 2021 11:03 pmradulan написа:
Благодаря за мненията!
Разбрах за "ремонта" на покрива.
За термопанелите - до сега се сещам за няколко проблема. Термомост - конденз. Невъзможност за слагане на ГК от вътре - повече конденз. Проблем с полагането на кабели и ВиК - няма къде, трябва да са външни. Отвън ще прилича на барака щом не може да се измаже. Отвътре - още повече.

Все пак дайте някоя фирма, която прави метална конструкция и работи с термопанели за района на Варна. Може пък да ме убедят, че не е така.
Нито едно от посочените твърдения не е вярно и мога да ти го докажа с мой термопанелни сгради (не къщи)...
На единия ми склад е ТП+вата+ГК отвътре... Другия е от парчета ТП+ЕПС 4см + мазика отвън..
Конденз съм получавал на покривния панел 5см, на местата където има столици и няма вата между ТП-вата-ПВЦ ламперия..

Всичките кабели и вик са скрити зад ГК..

Ако искаш ще ти покажа снимки на ЛС на това което уж не може да се измаже...

п.с.: Противник съм на панела и ГК.. просто така се случи.. сега си строя монолита и ич не ми дреме..
2metraninja - специалист
И аз да кажа че нито отвън, нито отвътре е задължително да се вижда термопанела ако не те кефи. Отвън се облича с каквото си решиш - стиропор и замазка, вата или нещо само за фасада без да е допълнителна изолация (ако панела ти е достатъчно дебел) и ако изнесеш достатъчно навън топлия контур, никъде няма да имаш термомостове. От вътре ще си е на гипсокартон и понеже вече няма термомостове, няма причина да имаш и конденз. Кабелите се пускат удобно зад конструкцията на гипсокартона. Най-голямото предимство според мен е че става бързо, имаш вградена изолация и стените ти са почти идеално прави и гладки. За 5-10 дни ще имаш завършен груб строеж и после довършителните работи на прави и гладки стени е много по-лесно, бързо и евтино. А довършителните работи са си цифра и време. То и с дърво става горе-долу за толкова грубия строеж, но си има повече играчка предварително, освен ако не си купиш идеалния австрийски калиброван дървен материал и го импрегнираш някъде предварително. Ако сам си правиш импрегнирането и сушенето - ще ти се разкаже играта направо (питай патило :( ) и пак няма да са ти идеално прави и еднакви гредите, дъските, все ще има нещо за пристъргване и изправяне.

Като пари, мога да кажа че на мен дървената конструкция груб строеж с труда на бригадата ми излезе към 15-17000 лева, а за подобно нещо (не съм го виждал наистина, може да е имал по-малко вътрешни стени или де да знам) но на мой приятел на комшията му е излезнало по спомен към 10 хиляди за същите 100 квадрата. И в моята сметка не съм включил десетките часове собствен труд по пренареждане, четкане, сушене, импрегниране на дървото. Неговите термопанели са дошли с камион с кран и толкоз - готови за монтаж, идеално прави и с вградена изолация.

Едно нещо, което се сещам за термопанелите и за някои хора субективно може да е неприятно, е че на покрива (или и външните стени предполагам ако не са изолирани с нещо допълнително отвън) лятото понякога пукат като се нагреят и после изстиват, а когато вали си трака дъжда. На мен лично даже ми харесва звука на дъжда, но пукането малко ме дразни.
radulan - напреднал
Ами супер звучи!
При това може отвън финиша да се прави догодина.
Как се свързват тавана и стените?
Какви дограми се ползват?
Колко сложна метална конструкция ми трябва?
Кой за района на Варна може да го направи?
Проект, архитект, ала-бала...
Без ГК без боя и дограми. Само ТП. Със основите.
Аз нямам нито познания нито време да го правя.
  • 1
  • 2

Тема "Събаряне > нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: